Gospodarka


Będzie lotnisko w Suwałkach

Numer 762 - 14.03.2014
PODLASIE Projekt budowy lotniska dla małych samolotów pasażerskich w Suwałkach jest już gotowy. Tamtejszy samorząd musi jednak pozyskać od skarbu państwa część gruntów pod ten obiekt, by móc wystąpić o pozwolenie na rozpoczęcie prac. Ma to być pierwsze lotnisko w tym regionie.

Kalemba potknął się o świnie

Numer 762 - 14.03.2014
Zamiast natychmiastowych działań interwencyjnych na rynku wieprzowiny mamy dymisję ministra rolnictwa Stanisława Kalemby. Rolnicy są wściekli, bo jego rezygnacja nie rozwiązuje problemu. Żądają spotkania z premierem lub ministrem gospodarki. Zapowiadają na przyszły tydzień protesty w Warszawie, w kilku miejscach już wyszli na ulice.

Rosja śledzi polskie mięso

Numer 761 - 13.03.2014
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba chce jeszcze w tym tygodniu rozpocząć interwencyjny skup wieprzowiny. Czeka na zgodę premiera Donalda Tuska. Sprawa jest bardzo pilna ze względu na ogromne straty gospodarcze i napiętą sytuację społeczną. Problem narasta, bo Rosja wciąż nęka polskich producentów.

Steve Forbes: To koniec rządów Putina

Numer 761 - 13.03.2014
UKRAINA Prezydent Rosji, zajmując Krym, popełnił błąd porównywalny do inwazji Związku Sowieckiego na Afganistan w 1979 r. – twierdzi Steve Forbes, wydawca ekonomicznego magazynu „Forbes”. – Putin uruchomił w ten sposób mechanizmy, które zniszczą jego rządy i Rosję – dodaje Amerykanin.

Bunt samorządowców: dość janosikowego!

Numer 760 - 12.03.2014
FINANSOWANIE Mazowiecki samorząd nie będzie nadal płacił janosikowego, a więc haraczu na biedniejsze regiony, skoro Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy są niekonstytucyjne. I nie zamierza czekać 18 miesięcy na zmianę przepisów. Wygrana Mazowsza zachęciła także powiaty do złożenia do trybunału pozwów ws. likwidacji janosikowego.

Chocholi taniec nad łupkami

Numer 760 - 12.03.2014
Rząd przyjął wczoraj projekty dwóch ustaw, które mają przyśpieszyć poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Koalicja PO-PSL od siedmiu lat zajmuje się tym tematem, ale efektów nie widać. Tymczasem gaz z łupków jest wielką szansą, aby uniezależnić się energetycznie od Rosjan.

Amerykański gaz dla Ukrainy i Polski

Numer 758 - 10.03.2014
Stany Zjednoczone chcą przyspieszyć dostawy amerykańskiego gazu z łupków do Europy, w tym także na Ukrainę, której Rosja już grozi zakręceniem kurków. Ambasadorowie Polski, Węgier, Słowacji i Czech wysłali do Kongresu USA pismo w tej sprawie.

Pęknięcia w dreamlinerach

Numer 758 - 10.03.2014
TRANSPORT Producent samolotów Boeing sprawdza, czy w dreamlinerach pojawiły się drobne pęknięcia. Usterki zgłosiła japońska firma Mitsubishi, która dostarcza części do samolotów.

Rosyjski kij dla Kijowa, marchewka dla Krymu

Numer 759 - 11.03.2014
UKRAINA Rosyjski Gazprom grozi, że podniesie cenę gazu dla Ukrainy, a nawet wstrzyma tranzyt paliwa przez jej terytorium. Równolegle w Kijowie i innych miastach komputery zaatakował groźny wirus „moskiewski”. Jednocześnie Rosja proponuje samozwańczym władzom Krymu udzielenie im 40 mld rubli pomocy.

Odrodzenie Ursusa

Numer 759 - 11.03.2014
Polski ciągnik Ursus, który powstał wyłącznie z polskich części, we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, jest przykładem dobrej współpracy przemysłu z nauką, do jakiej od dawna nawołują ekonomiści. Innowacyjność jest szansą nie tylko dla Ursusa, aby z sukcesem zdobywać światowe rynki.