Gospodarka


Tytoń podzielił rząd

Numer 852 - 02.07.2014
Premier Donald Tusk będzie musiał rozstrzygnąć spór między resortami gospodarki i zdrowia dotyczący dyrektywy tytoniowej UE, zakazującej produkcji papierosów smakowych. Polska musi się zdecydować, czy będzie składała skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie, czy też nie.

Rząd chce handlować węglem

Numer 852 - 02.07.2014
RYNEK OPAŁU Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wysłał do dystrybutorów węgla ankiety, a Ministerstwo Gospodarki zapowiada zbudowanie państwowego systemu handlu węglem. Czyżby po latach bezczynności rząd zajął się wreszcie pełnym patologii rynkiem węgla? Wiele wskazuje na to, że to tylko pozorne działania, mające uspokoić nastroje wśród górników.

Gazprom grozi PGNiG

Numer 851 - 01.07.2014
Możemy zmniejszyć dostawy gazu dla tych koncernów z krajów Unii Europejskiej, które będą się zajmowały rewersem na Ukrainę – ostrzega prezes Gazpromu Aleksiej Miller. Możliwość odwróconego przesyłu tego surowca na Ukrainę ma m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. – Komisja Europejska nie akceptuje gróźb Gazpromu – twierdzi rzeczniczka KE ds. energii Sabine Berger.

KNF gra na zwłokę

Numer 851 - 01.07.2014
GIEŁDA Komisja Nadzoru Finansowego ma niewiele czasu na to, aby zebrać i zweryfikować informacje o nowo wybranym prezesie warszawskiej GPW Pawle Tamborskim i zaakceptować jego wybór. Walne zgromadzenie akcjonariuszy giełdy zostało przerwane do 15 lipca, by uzyskać jej zgodę. Tymczasem KNF nie deklaruje pośpiechu z ogłoszeniem decyzji.

Polsko-rosyjska wojna o grafen

Numer 849 - 28.06.2014
Trwa bezpardonowa walka o grafen – wart miliardy dolarów największy polski wynalazek ostatnich lat. Interesują się nim Rosjanie, dlatego dwa lata temu próbowali wrogiego przejęcia Grupy Azoty, która grafen produkuje. Teraz po cichu skupują akcje polskiej spółki i mają ich już ponad 20 proc.

Pijemy i palimy ku chwale ojczyzny

Numer 849 - 28.06.2014
PODATKI VAT i akcyza to trzy czwarte wpływów podatkowych państwa. Tylko z tytułu akcyzy za alkohol i tytoń do budżetu trafia więcej pieniędzy niż dzięki podatkowi PIT. Akcyza to narzędzie do łupienia Polaków na gigantyczną, niespotykaną w Europie skalę.

Zaczyna się paliwowa rewolucja

Numer 848 - 27.06.2014
Po raz pierwszy od 1973 r. rząd USA zezwolił dwóm amerykańskim firmom na eksport ropy. To handlowy przełom. Do tej pory Stany Zjednoczone były największym importerem ropy. Dzięki łupkom wkrótce staną się największym eksporterem. Według Międzynarodowej Agencji Energetyki już w tym roku USA wydobędą więcej ropy niż Rosja, a za dwa lata wyprzedzą Arabię Saudyjską.

Chcą wycofać PGNiG z giełdy

Numer 848 - 27.06.2014
RYNEK GAZOWY Szef Urzędu Regulacji Energetyki proponuje wycofanie z giełdy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Twierdzi, że w ten sposób łatwiej będzie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Alternatywą jest całkowita prywatyzacja spółki, ale wobec agresywnych działań Rosjan, bardzo niebezpieczną.

Górnicy wystawieni do wiatru

Numer 848 - 27.06.2014
KOPALNIE Kolejne spotkanie premiera z przedstawicielami górniczych związków zawodowych skończyło się niczym. – O ile po ostatniej rundzie rozmów w Katowicach mówiliśmy o umiarkowanym optymizmie, to dzisiaj ten optymizm słabnie – mówią górnicy.

Kolejarze szykują strajk generalny

Numer 846 - 25.06.2014
Związkowcy mają już dosyć bałaganu na kolejach, braku spójnej polityki transportowej rządu i zarządu spółek. Poszli w ślady górników, organizując manifestację w obronie miejsc pracy. To przedsmak tego, co może czekać rządzących na jesieni. Kolejarze planują strajk generalny. Jak twierdzą: „Inaczej nas wyczyszczą i pozwalniają”.