Gospodarka


Brońcie Azotów przed Rosjanami

Numer 837 - 13.06.2014
Związkowcy Grupy Azoty postulują, by firmę umieścić na liście spółek o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Ma to związek z wykupem przez rosyjski Acron 20 proc. akcji chemicznego koncernu.

Rosjanie zaatakowali Azoty

Numer 836 - 12.06.2014
Wiaczesław Kantor, rosyjski biznesmen, poprzez swoje spółki zależne zwiększył udział w grupie Azoty z 15 proc. do 20 proc. Tym samym przeprowadził skuteczną ofensywę zwiększenia kapitału. Jego celem jest wprowadzenie swojego przedstawiciela do rady nadzorczej spółki, aby – jak stwierdził – blokować decyzje, które są szkodliwe dla Azotów.

Emerytur nie będzie

Numer 836 - 12.06.2014
UBEZPIECZENIA Brutalną prawdę przekazał szef rady nadzorczej ZUS u Robert Gwiazdowski: „Emerytur nie będzie”. I radzi robić dzieci, aby zabezpieczyć się na starość. Tego samego zdania są były wicepremier Waldemar Pawlak, a także minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sprzedaż kopalni z polityką w tle

Numer 835 - 11.06.2014
Kopalnia Knurów-Szczygłowice jest w lepszym stanie, niż myśleliśmy – cieszy się Jarosław Zagórski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która przejmuje tę kopalnię od zmuszonej ją sprzedać Kompanii Węglowej. Sęk w tym, że transakcja ma charakter polityczny, bo spółki na tym biznesu nie robią.

Gazowy pat

Numer 835 - 11.06.2014
ROSJA–UKRAINA Nie ma porozumienia między Moskwą a Kijowem w sprawie cen gazu dla Ukrainy i spłaty dotychczasowego zadłużenia.

Litwa wojuje z Orlenem

Numer 835 - 11.06.2014
RYNEK PALIW Wileński sąd zablokował spółce 2,5 mln euro. Stało się tak dlatego, że operator kolei państwowych Lietuvos Gelezinkeliai uważa, że litewski Orlen jest mu winien taką kwotę z tytułu opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej. Orlen nie płaci, bo domaga się obniżek stawek za transport produktów naftowych.

Polacy nie ufają bankierom

Numer 834 - 10.06.2014
FINANSE Mimo że Polacy są analfabetami ekonomicznymi, ponad jedna trzecia z nas w sprawach związanych z inwestowaniem i oszczędzaniem najbardziej ufa sobie, prawie jedna piąta – rodzinie lub znajomym. Niewiele osób wierzy w to, co mówią pracownicy banków i instytucji finansowych.

Kto chce przejąć warszawski parkiet

Numer 834 - 10.06.2014
W ostatnich tygodniach przeciwko prezesowi Giełdy Papierów Wartościowych Adamowi Maciejewskiemu były preparowane donosy, paszkwile, które miały go skompromitować. Był śledzony i fotografowany. On i cały zarząd giełdy zmagali się z potężną kampanią nieprawdziwych informacji, które miały osłabić pozycję szefów spółki i odsunąć ich od kierowania GPW.

Gigantyczna afera węglowa

Numer 833 - 09.06.2014
Centralne Biuro Śledcze zatrzymało 10 osób ze ścisłego kierownictwa w jednej z największych w kraju spółek węglowych – Składywęgla.pl oraz w powiązanej z nią kapitałowo spółce MM Group. Są podejrzani m.in. o oszustwa przy sprzedaży węgla, przestępstwa skarbowe, wyłudzanie podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy na kwotę ponad 85 mln zł. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Gospodarka tkwi w stagnacji

Numer 833 - 09.06.2014
FINANSE Po wakacjach Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe, aby pobudzić stojącą w miejscu gospodarkę. Po raz pierwszy w historii Europejski Bank Centralny zastosował ujemną stopę procentową, aby zniechęcić banki do trzymania pieniędzy w banku centralnym i by zaczęły udzielać kredytów.