Gospodarka


Zły Gazprom

Numer 533 - 12.06.2013
ENERGETYKA Gazprom to najgorzej zarządzana firma na świecie – wynika z opublikowanego raportu. Żadna z wielkich firm na świecie nie jest tak fatalnie zarządzana jak Gazprom. Jego kierownictwo dopuściło się wszystkich możliwych błędów – pisze Anders Aslund w raporcie Peterson Institute for International Economics. Autor zwraca uwagę na olbrzymie marnotrawstwo i korupcję w rosyjskim koncernie.

OFE do Trybunału Konstytucyjnego?

Numer 533 - 12.06.2013
EMERYTURY W przygotowanym przez ministrów pracy i finansów raporcie na temat systemu emerytalnego jest mowa o dobrowolności odkładania pieniędzy na emeryturę poprzez OFE. To oznacza, że Polacy mogliby wybierać między ZUS em a prywatnymi funduszami. Takie właśnie rozwiązanie od dawna proponuje Prawo i Sprawiedliwość.

Cięcia w LOT-cie

Numer 533 - 12.06.2013
TRANSPORT ZAŁOGA PRZEWOŹNIKA ZSZOKOWANA AROGANCJĄ ZARZĄDU

Minister Mucha atakuje NIK

Numer 532 - 11.06.2013
NIEGOSPODARNOŚĆ Minister sportu Joanna Mucha uważa za kuriozalne zarzuty Najwyższej Izby Kontroli, która stwierdziła, że wydanie 5,8 mln zł z publicznych środków na koncert Madonny było niegospodarnością. NIK opinii Muchy nie komentuje. Zamierza skierować sprawę do rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

Prezes Orange zatrzymany

Numer 532 - 11.06.2013
FRANCJA Stephane Richard, prezes francuskiego telekomu Orange, został zatrzymany i przesłuchany w sprawie wielkiej afery korupcyjnej, która dotyka szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Krytyczny raport o ZUS-ie

Numer 532 - 11.06.2013
RENTY Nie dość, że orzecznictwo w sprawie rent i ulg jest fatalne – ponad jedna trzecia decyzji jest uchylana lub zmieniana w postępowaniu odwoławczym – to jest jeszcze drogie, bo w latach 2010–2012 jego koszty wyniosły prawie pół miliarda złotych – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Platforma schodzi na śmieci

Numer 532 - 11.06.2013
WARSZAWA PONAD 100 TYS. OSÓB CHCE DYMISJI PREZYDENT MIASTA Już w 99 proc. gmin zakończono przetargi na odbiorców śmieci lub są one na ukończeniu. Jednak Warszawie na pewno nie uda się rozwiązać tego problemu na czas. Ponieważ władze Warszawy nie zdążą wybrać odbiorcy śmieci przed wejściem w życie ustawy, jutro rada miasta ma się zająć opłatami za odbiór śmieci w okresie przejściowym.

Układ krakowski

Numer 531 - 10.06.2013
PRAWO KRAKÓW BUSINESS PARK DO LIKWIDACJI Po niemal pięciu latach śledztwa wciąż nie został sporządzony przez prokuraturę akt oskarżenia przeciwko Adamowi Świechowi, właścicielowi 75 proc. udziałów Kraków Business Park. Nie umorzono też sprawy. Biznesmen jest podejrzany o narażenie spółki na wielomilionowe straty. Z kolei sąd postanowił o likwidacji nieźle prosperującej firmy. Maciej Pawlak

Wolimy płacić gotówką

Numer 531 - 10.06.2013
FINANSE Polacy nie są zbyt ubankowionym narodem. Zdecydowana większość ma tylko jedno konto bankowe, jedną kartę płatniczą, woli też płacić gotówką. W domu finansami rządzą kobiety, to one dokonują najwięcej transakcji. Najwięcej pieniędzy wydajemy w sobotę – wynika z badania NBP „Zwyczaje płatnicze Polaków”. Dorota Skrobisz

NBP reanimuje słabego złotego

Numer 530 - 08.06.2013
RYNEK WALUTOWY W tym roku kurs złotego nie był jeszcze tak niski jak w piątek. W połowie dnia euro przekroczyło 4,31 zł, a frank szwajcarski 3,51 zł. Aby ratować polską walutę, musiał interweniować Narodowy Bank Polski. Słaby złoty oznacza, że wakacje dla wyjeżdżających za granicę będą dużo droższe. Wzrosnąć mogą też ceny importowanych towarów i koszty obsługi kredytów we frankach.

-->