Gospodarka


Kto chce przejąć warszawski parkiet

Numer 834 - 10.06.2014
W ostatnich tygodniach przeciwko prezesowi Giełdy Papierów Wartościowych Adamowi Maciejewskiemu były preparowane donosy, paszkwile, które miały go skompromitować. Był śledzony i fotografowany. On i cały zarząd giełdy zmagali się z potężną kampanią nieprawdziwych informacji, które miały osłabić pozycję szefów spółki i odsunąć ich od kierowania GPW.

Gigantyczna afera węglowa

Numer 833 - 09.06.2014
Centralne Biuro Śledcze zatrzymało 10 osób ze ścisłego kierownictwa w jednej z największych w kraju spółek węglowych – Składywęgla.pl oraz w powiązanej z nią kapitałowo spółce MM Group. Są podejrzani m.in. o oszustwa przy sprzedaży węgla, przestępstwa skarbowe, wyłudzanie podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy na kwotę ponad 85 mln zł. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Gospodarka tkwi w stagnacji

Numer 833 - 09.06.2014
FINANSE Po wakacjach Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe, aby pobudzić stojącą w miejscu gospodarkę. Po raz pierwszy w historii Europejski Bank Centralny zastosował ujemną stopę procentową, aby zniechęcić banki do trzymania pieniędzy w banku centralnym i by zaczęły udzielać kredytów.

Amerykanie chcą dać gaz Europie

Numer 832 - 07.06.2014
SUROWCE Prezydent Barack Obama zapowiedział podczas wizyty w Warszawie i na szczycie G7 w Brukseli wspieranie eksportu gazu łupkowego z USA do Europy. Byłby to cios w rosyjską gospodarkę. Już od dłuższego czasu w amerykańskim Kongresie trwają walki o to, by otworzyć drogę do eksportu tego surowca do Unii Europejskiej.

Kopalnie węgla do naprawy

Numer 832 - 07.06.2014
Nierentowne kopalnie nie będą likwidowane. Zostaną przygotowane programy naprawcze – poinformował Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności, po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Zaznacza, że jeśli górnicy uznają, iż są przez rząd robieni w konia, przestaną rozmawiać i podejmą inne decyzje.

Wiceminister Tamborski realizuje swój plan

Numer 831 - 06.06.2014
RYNEK KAPITAŁOWY Wiceminister skarbu Paweł Tamborski ma zostać prezesem Giełdy Papierów Wartościowych. W czerwcu kończy się kadencja tymczasowego prezesa, którym był Adam Maciejewski, wybrany na rok po odwołaniu z tej funkcji Ludwika Sobolewskiego. Tamborski już rok temu szykował się na ten stołek.

Ciech w rękach Kulczyka

Numer 831 - 06.06.2014
Jan Kulczyk kupił od dotychczasowych akcjonariuszy – poprzez swoją spółkę KI Chemistry – nieco ponad 51 proc. akcji kontrolowanego przez państwo koncernu chemicznego Ciech. Chciał 60 proc. i był gotów wyłożyć za nie 1,08 mld zł. Skarb państwa zarobił na tej transakcji ponad 619 mln zł. Sprzedał większość posiadanych akcji spółki.

Kolejny skok rządu na kasę

Numer 830 - 05.06.2014
Ministerstwo Finansów stanie się bankiem dla Polskiej Akademii Nauk, państwowych instytucji kultury, państwowych zakładów opieki zdrowotnej, a także dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Resort zaleca samorządom zastosowanie tego samego rozwiązania wobec samorządowych instytucji.

Inni bankrutują, Skanska rozkwita

Numer 830 - 05.06.2014
INFRASTRUKTURA Międzynarodowa firma budowlana Skanska – która była zaangażowana w budowę autostrady A1 – zapowiedziała, że w ciągu kilku miesięcy zatrudni w Polsce 800 osób. Podczas kiedy polskie firmy budowlane liżą rany po Euro 2012, Skanska w naszym kraju rozkwita.

Naciski na Gazprom nic nie dadzą

Numer 829 - 04.06.2014
GAZ W tym miesiącu Gazprom ma rozpocząć budowę South Streamu, który będzie dostarczał gaz z Rosji do Europy Środkowej i Południowej. Bruksela uzależnia rozmowy o współpracy przy tej inwestycji od postawy Kremla w ukraińskim kryzysie. Sęk w tym, że oprócz Chin rosyjski gaz chce też sprowadzać Japonia, więc Putin nie będzie się przejmował unijnymi naciskami.