Gospodarka


Budowlańcy karcą premiera

Numer 552 - 04.07.2013
DROGI Polski Związek Pracodawców Budownictwa jest zaniepokojony stanowiskiem premiera Donalda Tuska w sprawie zagadnień poruszonych w liście ambasadorów sześciu państw członkowskich UE. Dorota Skrobisz

Wciąż brak decyzji w sprawie atomu

Numer 552 - 04.07.2013
ENERGIA Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce mogłaby zostać uruchomiona w 2024 r. – Jest to termin realny, ale napięty – powiedział prezes spółki PGE EJ1 Aleksander Grad. Na jesieni mają pojawić się propozycje zaangażowania państwa w ten projekt.

Wkrótce zabraknie nam prądu

Numer 552 - 04.07.2013
ENERGETYKA RZĄD NIE MA SPÓJNEJ WIZJI ROZWOJU SEKTORA Za trzy lata w godzinach szczytu może w Polsce zabraknąć prądu – oceniają analitycy. Nasze elektrownie są przestarzałe, a cały sektor potrzebuje inwestycji. Hamuje jednak je polityka klimatyczna Unii Europejskiej. – Najgorsze, że w tej trudnej sytuacji rząd nie ma spójnej wizji rozwoju polskiej energetyki – mówią eksperci.

ZUS owi nie pomogą już nawet pieniądze z OFE

Numer 551 - 03.07.2013
UBEZPIECZENIA ZUS poinformował, że nawet 75 mld zł może zabraknąć na wypłaty emerytur w 2015 r. Tę gigantyczną dziurę rząd chce zasypać pieniędzmi z otwartych funduszy emerytalnych. Tyle że ZUS od dawna jest bankrutem i nic mu to nie pomoże. Środki z OFE zostaną tam utopione – ostrzegają niezależni ekonomiści.

Tusk kręcił w sprawie śmieci

Numer 551 - 03.07.2013
EKOLOGIA PRZETARGI WCIĄŻ NIEZAKOŃCZONE Gminy nie są przygotowane do odbioru odpadów, bo nawet tam, gdzie zakończono przetargi, nie ma ustawionych pojemników do sortowania śmieci. Tymczasem premier zapewniał, że niemal 100 proc. gmin jest gotowych do realizacji ustawy śmieciowej. Marek Michałowski

Norwegia liderem gazowym

Numer 550 - 02.07.2013
ENERGETYKA Nie Rosja, lecz Norwegia jest największym dostawcą gazu w Unii Europejskiej. Norweskie koncerny dostarczyły w ubiegłym roku do Europy 106,6 mld m sześc. gazu, podczas gdy w tym samym okresie Rosjanie sprzedali w krajach UE 105,5 mld m sześc.

Modlin czeka na samoloty

Numer 550 - 02.07.2013
KOMUNIKACJA Od dziś lotnisko w Modlinie może przyjmować samoloty. Przewoźnicy, którzy z powodu trwającego od grudnia remontu pasa startowego przenieśli się na warszawskie Okęcie, nie zamierzają jednak do Modlina wracać. Decyzję odkładają do jesieni.

Złoty słabnie, kredytobiorcy zagrożeni

Numer 550 - 02.07.2013
FINANSE NBP MUSI BRONIĆ NASZEJ WALUTY Los tysięcy osób, które pożyczyły pieniądze na kupno mieszkania we frankach szwajcarskich, zależy od tego, czy Narodowemu Bankowi Centralnemu uda się utrzymać w ryzach złotego w stosunku do obcych walut. Niestety, NBP ma mało amunicji, aby walczyć z walutowymi spekulantami, a prognozy dla złotego nie są najlepsze. Dorota Skrobisz

Kolejna manipulacja Rosjan

Numer 549 - 01.07.2013
ENERGETYKA Budowa gazociągu Jamał-Europa II, biegnącego przez terytorium Polski, jest bardzo prawdopodobna – oświadczył prezes Gazpromu Aleksiej Miller. To kolejna wypowiedź Rosjan, którą polskie władze zmuszone są dementować. Kreml wciąż prowadzi z rządem Tuska grę, prowokując w Polsce polityczne napięcia.

Rząd Tuska nie chce płacić składek za bezrobotnych

Numer 549 - 01.07.2013
FINANSE REFORMA URZĘDÓW PRACY TO FIKCJA Pod hasłem reformy urzędów pracy rząd zamierza wycofać się z płacenia za bezrobotnych składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wydatki z budżetu na ten cel z roku na rok rosły, bo dramatycznie rosło bezrobocie. Po skoku na pieniądze przyszłych emerytów w OFE to kolejna desperacka próba ratowania dziurawych finansów państwa. Dorota Skrobisz

-->