Gospodarka


Bruksela wytyka rządowi błędy

Numer 829 - 04.06.2014
Polska skutecznie redukuje deficyt finansowy, ale musi przeprowadzić wiele reform, m.in. na rynku pracy i systemów emerytalnych rolników i górników – poinformowała Komisja Europejska. Mamy też zwiększyć zaangażowanie w inwestycje energetyczne. Dotąd rząd skupił się na obniżeniu deficytu, a zapomniał o zapewnieniu ludziom pracy.

Szansa na tańszy gaz dla Ukrainy

Numer 828 - 03.06.2014
ENERGETYKA Gazprom potwierdził, że otrzymał od Naftohazu 786 mln dol. zaległych opłat za gaz, i ogłosił, że przeniósł z 2 na 9 czerwca wprowadzenie systemu przedpłat za surowiec. Oznacza to, że Rosja nie zakręci dziś Ukrainie kurka z gazem. Rosyjski koncern oświadczył też, że cena gazu dla Ukrainy może być niższa niż 385,5 dol. za 1000 m sześc. Ta deklaracja to szansa na rozwiązanie sporu.

PGNiG ma handlować samo ze sobą

Numer 828 - 03.06.2014
Od 1 lipca ze struktur koncernu gazowego PGNiG zostanie wydzielona spółka, która będzie sprzedawała gaz klientom detalicznym. Surowiec kupi od PGNiG. Zmiany w grupie kapitałowej niepokoją związkowców. Przygotowują się do szerokiej akcji protestacyjnej.

Najpierw obniżka cen gazu, potem spłata

Numer 827 - 02.06.2014
ENERGETYKA Zapłaciliśmy w piątek Rosji za gaz 780 mln dol. – twierdzi premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk i podkreśla, że dalsza spłata długu będzie możliwa po ustaleniu nowej ceny rosyjskiego gazu. – To chamstwo – tak zareagował premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Według uzgodnień sprzed tygodnia Ukraińcy mieli do czwartku wpłacić na konto Gazpromu 2 mld dol.

Rząd igra z ogniem

Numer 827 - 02.06.2014
Kompania Węglowa, która znajduje się w najtrudniejszej sytuacji w branży górniczej, pozostaje bez wiceprezesa, odpowiedzialnego za przygotowanie programu restrukturyzacji firmy. Marek Uszko przedstawił plan ratowania firmy i złożył 23 maja rezygnację z pełnionej funkcji.

Polscy rolnicy na lodzie

Numer 826 - 31.05.2014
Hodowcy świń w Polsce nie mają co liczyć na pomoc rządu. Choć minister rolnictwa zabiegał o odblokowanie azjatyckiego rynku dla polskiej wieprzowiny, efektów jego działań nie widać. Nic nie wskazuje na to, że 4 czerwca embargo na nasze mięso zniosą Ukraińcy. Nie udało się też przedłużyć unijnego programu rekompensat dla rolników ze strefy buforowej.

Raport z kontroli PGP dopiero w lipcu

Numer 826 - 31.05.2014
USŁUGI POCZTOWE Dobiegła końca kontrola Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Polskiej Grupie Pocztowej. Raportu UKE należy się spodziewać w drugiej połowie lipca.

Rosja nie dostała pieniędzy za gaz

Numer 826 - 31.05.2014
ENERGETYKA Rosja żadnych płatności od Ukrainy nie otrzymała – powiedział w piątek rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak. Termin zapłaty zaliczki w wysokości 2 mld dol. minął w czwartek o północy. Jeśli Kijów nie ureguluje tej należności do 2 czerwca, dzień później Gazprom ograniczy przesyłanie gazu na Ukrainę – informuje agencja ITAR-TASS.

Nadzieja na gazowy kompromis

Numer 825 - 30.05.2014
ENERGETYKA Rosja może zrezygnować z przedpłat za gaz dla Ukrainy, jeśli Kijów wywiąże się z porozumienia osiągniętego podczas konsultacji w Berlinie i wpłaci zaliczki na poczet długu, jaki Naftohaz ma wobec Gazpromu.

Ataki medialne są jak szczepionka

Numer 825 - 30.05.2014
Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa w Wołominie zamknęła rok 2013 zyskiem sięgającym 83 mln zł. W porównaniu z poprzednim rokiem zysk wzrósł o 176 proc. To wystarczający powód, żeby porozmawiać z szefem drugiej co do wielkości SKOK w Polsce o działalności spółdzielczych kas, zwłaszcza po zmianach w ich otoczeniu prawnym, wymuszonych przez rządową koalicję.