Gospodarka


Wbrew konstytucji

Numer 36 - 20.10.2011
Przepis dotyczący naliczania odsetek od zaległości podatkowych w wypadku, gdy postępowanie prowadził urząd kontroli skarbowej, jest niezgodny z konstytucją – uznał Trybunał Konstytucyjny.

Śledztwo w banku

Numer 36 - 20.10.2011
Włoska prokuratura zarzuciła byłemu kierownictwu banku Unicredit oszustwo podatkowe. Zajęto 245 mln euro zysku z operacji będącej przedmiotem dochodzenia. Unicredit jest właścicielem Pekao S.A.

Nabici w korek

Numer 34 - 18.10.2011
Polski kierowca co roku traci średnio 3 tys. zł z powodu korków na drogach. Roczne straty budżetu państwa z tego tytułu sięgają 4 mld zł. A będą jeszcze większe, bo polskie miasta, z Warszawą na czele, są coraz bardziej sparaliżowane.

Polska droga jak nigdy

Numer 34 - 18.10.2011
Polska rodzina, która niedawno przeniosła się z Berlina do Warszawy, ze zdziwieniem zauważyła, że koszty jej utrzymania wzrosły. Badania potwierdzają, że wiele produktów w biednej Polsce jest znacznie droższych niż na bogatym Zachodzie.

Demokracja niszczy kapitalizm

Numer 33 - 17.10.2011
„Kapitalizm niszczy demokrację, dlatego trzeba zwiększyć rolę państwa i walczyć z bogatymi” – grzmią aktywiści z ruchu oburzonych, który rozlewa się po świecie. Nie zgadzają się z nimi rozsądni ekonomiści.

Motor polskiej gospodarki

Numer 33 - 17.10.2011
W Gliwicach ruszyła produkcja Opla Astry IV. W Dąbrowie Górniczej uruchomiono nową linię, która znacznie zwiększy produkcję tarcz hamulcowych. Mimo szalejącego w Europie kryzysu w zakładach motoryzacyjnych w Polsce przybywa tysiące miejsc pracy.

Prawo pięści w strefie euro

Numer 33 - 17.10.2011
Zapaść euro jest nie do uniknięcia – ostrzega prof. Stefan Homburg, czołowy niemiecki ekonomista. Od dawna przestrzega on przed katastrofalnymi skutkami działań rządu Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej, których celem jest odroczenie za wszelką cenę bankructwa niewypłacalnych dłużników.

Kolej na ropę ze skał

Numer 32 - 15.10.2011
Podobnie, jak w wypadku gazu łupkowego także w wydobyciu ropy z łupków Polska może stać się europejskim liderem. Według Państwowego Instytutu Geologicznego, skały w Polsce zawierają spore ilości tego surowca. Roponośne złoża, które można eksploatować przemysłowo, znajdują się na obszarze od Pomorza aż po Podkarpacie.

Kryzys szaleje za Pirenejami

Numer 32 - 15.10.2011
Agencja ratingowa Standard&Poor’s zadała kolejny cios Hiszpanii, obniżając ocenę jej wiarygodności. Wcześniej to samo zrobiła już agencja Fitch. Bezrobocie w tym kraju bije rekordy, a protesty mają największy zasięg w Europie. Nie lepiej jest w sąsiedniej Portugalii, gdzie rząd ogłosił program drakońskich działań przeciwko kryzysowi.

SZYKUJE SIĘ RZEŹ DYREKTORÓW

Numer 32 - 15.10.2011
Tysiące pracowników Poczty Polskiej straci pracę. Setki placówek zostanie zamkniętych. Zarząd przystępuje do zmian w państwowym molochu. – Jesteśmy w przededniu zatwierdzenia kluczowych decyzji – powiedział nam Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy firmy. Obecnie poczta zatrudnia 98 tys. pracowników.