Gospodarka


Największy bank w Europie

Numer 170 - 29.03.2012
Deutsche Bank stał się największym bankiem Europy pod względem posiadanych aktywów. Kiedy inne banki redukują swoje bilanse, niemiecki potentat przejmuje nowe firmy. W ciągu dwóch lat środki kontrolowane przez DB zwiększyły się aż o 44 proc.

Tusk stracił kontakt ze społeczeństwem

Numer 170 - 29.03.2012
Rząd, domagając się podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia, otworzył puszkę Pandory. Wylały się wszystkie problemy nękające Polaków, których rząd nie załatwił, takie jak coraz gorsza sytuacja na rynku pracy oraz fatalna polityka prorodzinna. Tylko 4 proc. badanych ocenia, że jest dobrze i nie lęka się o pracę – podaje CBOS.

Zainwestują miliony

Numer 169 - 28.03.2012
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczyna właśnie poszukiwania gazu łupkowego na Lubelszczyźnie. W tym roku chce przy wsparciu innych polskich spółek wykonać jeszcze kilka nowych wierceń.

Paliwowy gigant na skorodowanych nogach

Numer 169 - 28.03.2012
Mimo rekordowych przychodów i zysków Gazprom nie przeprowadził nawet połowy remontów planowanych na ostatni rok. Przez fatalny stan infrastruktury i zbyt małe magazyny zimą zmuszony był zmniejszyć dostawy gazu na Zachód.

Więcej pracy, mniej pieniędzy

Numer 169 - 28.03.2012
W reformie emerytalnej zapomniano o ludziach młodych, chociaż to właśnie ich dotyczy wydłużenie wieku emerytalnego do 67. roku życia. – Jeśli zamiast umów o dzieło i zleceń młodzi nie dostaną prawdziwych etatów, to ta reforma nie wypali. Za 20–30 lat wrócimy do tego samego problemu: braku pieniędzy w systemie – ostrzegają specjaliści.

Przeciwko reformom rządu

Numer 167 - 26.03.2012
Solidarność zamierza rozbić dziś o godz. 14 przed Kancelarią Premiera miasteczko namiotowe. To początek wielkiego tygodnia protestu przeciw podniesieniu wieku emerytalnego. Kulminacją będzie piątkowa demonstracja przed Sejmem, w której ma wziąć udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Kolejne tysiące Polaków straciły pracę

Numer 168 - 27.03.2012
W tym samym czasie, gdy rząd forsuje podniesienie wieku emerytalnego, obawiając się, że grozi nam w przyszłości dotkliwy brak rąk do pracy, z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bezrobocie w Polsce rośnie. Na szczęście wiele wskaźników gospodarczych rodzi nadzieję na poprawę sytuacji.

Przymus zamiast prawa

Numer 168 - 27.03.2012
Nie trzeba zmuszać ludzi do pracy przez wprowadzanie ustawy podwyższającej wiek emerytalny do 67 lat. Wystarczy ich godziwie wynagradzać i stwarzać im odpowiednie warunki, by nie kwapili się przechodzić na emeryturę.

Jesteśmy dobrzy, bo… tani

Numer 168 - 27.03.2012
General Motors planuje zamknąć fabryki Opla w Niemczech i Wielkiej Brytanii, rozszerzy za to produkcję aut w innych krajach, m.in. w Gliwicach. Zagraniczni inwestorzy coraz bardziej interesują się Polską, bo mamy wykwalifikowanych pracowników i niższe niż na Zachodzie koszty pracy.

Wrogowie pustego pieniądza

Numer 167 - 26.03.2012
W Europie narasta opór wobec walki z kryzysem za pomocą drukowania pustego pieniądza. Grupa państw pod wodzą Niemiec domaga się zrezygnowania z takich akcji. W ostatnich miesiącach Europejski Bank Centralny zasilił już banki strefy ponad bilionem wirtualnych euro.

-->-->