Gospodarka


Kredytów będzie jak na lekarstwo

Numer 101 - 09.01.2012
Liczba kredytów hipotecznych w tym roku dramatycznie spadnie – przewidują eksperci. Dziesiątki tysięcy osób straci szanse na własny dach nad głową. Będzie to skutkowało zmniejszeniem popytu na mieszkania i spowolni rozwój budownictwa.

Finansiści nie wierzą w Grecję

Numer 101 - 09.01.2012
Międzynarodowy Funduszu Walutowy nie wierzy, aby Grecja poradziła sobie z kryzysem zadłużenia – twierdzi niemiecki „Der Spiegel”. Tymczasem premier Włoch liczy, że w najbliższym czasie jego krajowi uda się zaciągnąć kolejne pożyczki na kilkaset miliardów euro.

Na czele Chiny i Czesi

Numer 101 - 09.01.2012
Polska zajmuje piąte miejsce w świecie pod względem spożycia piwa na osobę. Z produkcją 34 mln hektolitrów rocznie jesteśmy na dziewiątym miejscu w rankingu światowym. Najwięcej piwa produkują Chińczycy – wynika z danych Barth Haas Group. Ok. 450 mln hektolitrów, czyli prawie dwa razy tyle, ile drugie na liście USA. Ale próżno ich szukać w rankingu najchętniej pijących chmielowy napój.

Dorzynanie biednych rodzin

Numer 4 - 13.09.2011
Nędza w polskich domach! Rośnie liczba rodzin, które nie mają pieniędzy, by utrzymać dzieci. Prawie co trzecie polskie dziecko żyje w biedzie, a pomoc państwa w tej kwestii jest znikoma. Już trzy lata temu organizacja OECD podała, że mniej od nas przeznacza na dzieci tylko Meksyk. W Polsce wydaje się na dziecko w ciągu całego dzieciństwa zaledwie 44 tys. dol.

Koszmar na giełdach

Numer 4 - 13.09.2011
Na giełdzie kolejny dzień spadków. W ciągu ostatniego kwartału inwestorzy stracili już blisko jedną czwartą zainwestowanego kapitału. Złe wieści, jakie napływają z Europy, dają niewiele nadziei na poprawę. Większość europejskich indeksów spadła już poniżej sierpniowego minimum. Oczy inwestorów są skierowane na Gre-cję, która ciągnie Europę w dół.

Polska uderza Gromem

Numer 4 - 13.09.2011
Mamy szansę stać się ponownie ważnym producentem broni. Dzięki rakietom przeciwlotniczym Grom i urządzeniom radiolokacyjnym nasz eksport może wreszcie odbić się od dna. W ubiegłym roku sprzedaliśmy za granicę broń za niespełna pół miliarda złotych. Był to najgorszy wynik od lat. Obecnie największe szanse na sukces eksportowy ma rakieta Grom, która sprawdziła się już w warunkach bojowych.

Flesze

Numer 99 / 100 - 05.01.2012
Niski kurs forinta Kurs forinta wobec euro spadł do najniższego w historii poziomu. W środę rano za euro płacono prawie 320 forintów. Poprzedni rekord węgierskiej waluty wynosił niespełna 318 forintów za euro. Wściekli na koncern

KOPALINY DZIELĄ RZĄD PODATEK NIEZGODY

Numer 99 / 100 - 05.01.2012
Podatek od kopalin budzi coraz większe spory w rządzie. Jego obniżki domaga się od resortu finansów KGHM. Krytycznie o pomysłach ministra Rostowskiego wypowiadają się także przedstawiciele skarbu państwa i Rządowego Centrum Legislacyjnego. W KGHM-ie wrze.

Majątek bez parasola

Numer 99 / 100 - 05.01.2012
Ubezpieczenie majątku w tym roku może kosztować znacznie drożej. Wielu z nas nadal nie będzie stać na taki parasol. Rok 2012 będzie kolejnym okresem podwyżek cen polis majątkowych – mogą one być nawet dwucyfrowe. Firmy ubezpieczeniowe będą się starały wyrównywać straty, które poniosły na polisach komunikacyjnych. A to aż 2/3 rynku ubezpieczeń majątkowych!

Proroctwa na koniec starego świata

Numer 99 / 100 - 05.01.2012
Ten rok będzie przełomowy. Gospodarka przejdzie głębokie zmiany. Na gruzach dominujących dziś poglądów wyrosną nowe koncepcje. Obalmy mity oparte na papierowych statystykach, wirtualnej księgowości i kiepskim PR-ze. Spójrzmy w oczy realnym wyzwaniom, które czekają gospodarkę w roku 2012. 1. Wzrasta rola Azji, spada Europy

-->