Gospodarka


Flesze

Numer 79 - 12.12.2011
Na ratunek wsi. Ministerstwo Rolnictwa chce utworzyć fundusz gwarantujący rolnikom zapłatę do 70 proc. należności, które wynikają z faktur za sprzedane produkty w przypadku bankructwa firmy, która je od nich kupiła. Tłum bogaczy. Majątkiem wartym milion dolarów może się już pochwalić 50 tys. Polaków – wynika z analiz firmy doradczej KPMG oraz

Mikołajowy prezent stulecia

Numer 76 - 08.12.2011
KGHM Polska Miedź zrobił wyjątkowo drogi prezent akcjonariuszom kanadyjskiej firmy Quadra FNX. Ogłosił, że zamierza kupić tę spółkę za miliard dolarów więcej niż wynosiła jej wartość giełdowa. Transakcja może zaszkodzić całemu bilansowi płatniczemu Polski, a także oznaczać, że KGHM zabraknie środków na wypłatę dywidendy skarbowi państwa – uważa bank BNP Paribas.

Czy KGHM przepłaca?

Numer 76 - 08.12.2011
KGHM chce kupić kanadyjską spółkę Quadra FNX za blisko 10 mld zł, podczas gdy jest ona warta niewiele więcej niż 7 mld zł. To przedziwna transakcja z biznesowego punktu widzenia. Wcześniej polski koncern zapowiadał skup własnych akcji. Teraz ta inwestycja. To wygląda tak, jakby KGHM miał za dużo pieniędzy i chciał je gdzieś wytransferować.

ZNIKAJĄCA GRECJA

Numer 76 - 08.12.2011
Parlament grecki uchwalił oszczędnościowy budżet na rok 2012, który przewiduje m.in. podwyżki podatków oraz zwolnienia pracowników w sektorze publicznym i cięcia płac. Ratowanie kraju rozpoczęło się za późno. Unia Europejska nie zamierza nadal dawać pieniędzy. Grecję czeka więc kataklizm. Jej gospodarka może się skurczyć o jedną czwartą.

Flesze

Numer 76 - 08.12.2011
Boom danych. Ponad 52 razy ma wzrosnąć do 2020 r. ilość danych wysyłanych przez przeciętnego Polaka przez komórkę. Liczba użytkowników mobilnego internetu ma sięgnąć 35 mln – szacuje Nokia Siemens Networks.

Nadzieja w łupkowej rewolucji

Numer 77 - 09.12.2011
Rosnąca ilość gazu na świecie spowoduje, że ceny tego paliwa będą spadały – twierdzą analitycy AT Kearney. Niestety, my na tym nie skorzystamy, bo jeszcze przez 11 lat nasz kraj związany jest umową na dostawy zabójczo drogiego gazu z Rosji. W tym czasie jednak możemy stać się liderem rewolucji łupkowej, która zmieni całą mapę energetyczną Europy – uważają eksperci Deloitte’a.

Ktoś wyleci ze strefy

Numer 77 - 09.12.2011
Groźba rozpadu Europy nigdy nie była jeszcze tak wielka – powiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy tuż przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli. Wcześniej agencja ratingowa Standard & Poor’s zagroziła obniżeniem ratingu całej UE. Nie dziwi to już nikogo. Większość bankierów i przedsiębiorców uważa, że ktoś musi wylecieć ze strefy euro, jeśli ma ona w ogóle przetrwać.

Orlengate

Numer 77 - 09.12.2011
Wiceprezes zarządu PKN Orlen Marek S. oraz biznesmen z okolic Płocka usłyszeli wczoraj zarzuty korupcyjne. Prokuratura skieruje do sadu wnioski o ich aresztowanie. Obaj podejrzani, a także dwaj dyrektorzy z Orlenu zostali w środę zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod zarzutem korupcji i nadużycia zaufania. To kolejna z serii takich akcji w kręgach osobistości bliskich władzy.

Flesze

Numer 77 - 09.12.2011
Pogrom banków. Od nowego roku w Rosji wchodzi nowelizacja ustawy o bankach. Minimalny kapitał banków zostaje podwyższony z 90 mln do 180 mln rubli. Grozi to likwidacją 30 spośród 930 banków w Rosji.

Przeciw zakusom Tuska

Numer 73 - 05.12.2011
Z okazji Barbórki premier Donald Tusk zapewnił górników, że ich zawód cieszy się uznaniem wszystkich Polaków, także jego rządu. Górnicy jednak w to wątpią, zwłaszcza po tym, jak rząd zapowiedział ograniczenie ich przywilejów i wprowadzenie nowego podatku od wydobycia surowców.

-->