Gospodarka

patriotyzm gospodarczy

Interes banków ważniejszy niż obywateli

Numer 1182 - 03.08.2015
Po trzydniowej rozprawie Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przejęcie przez Komisję Nadzoru Finansowego kontroli nad SKOK-ami jest niezgodne z konstytucją, ale tylko w odniesieniu do małych kas. – Nie ma prawnego pojęcia „kasa mała”. Takiego wyroku nie da się wykonać – uważa prawnik Roman Nowosielski. – To kompromitacja – tak o orzeczeniu TK mówią ekonomiści.

Mniej pieniędzy wpływa do budżetu

Numer 1182 - 03.08.2015
FINANSE Istnieje ryzyko, że dochody, jakie zakłada ustawa budżetowa na 2015 r., nie zostaną zrealizowane. Tym samym maleje szansa, że deficyt budżetowy wyniesie wyraźnie poniżej 40 mld zł – ocenili ekonomiści z BOŚ Banku na podstawie danych z pierwszej połowy tego roku.

Za miesiąc znikną pociągi Interregio

Numer 1181 - 01.08.2015
Od 1 września Przewozy Regionalne zamykają swoje połączenia o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Są to m.in. pociągi „Mewa”, „Portowiec”, „Warta” i „Giewont”, a także „Kowalski” i „Schmidt”, łączące Poznań z Frankfurtem nad Odrą. Sprzedaż biletów na te pociągi zostanie wstrzymana już 1 sierpnia. Powód? Nierentowność połączeń.

Mamy 40 mld zł zaległości

Numer 1181 - 01.08.2015
BUDŻETY DOMOWE Już prawie 2,4 mln Polaków ma problemy ze spłatą zobowiązań na czas. Łącznie zalegają z rachunkami i ratami kredytów na 40 mld zł – podaje w swoim raporcie BIG InfoDług. Najwięcej nierzetelnych dłużników żyje w Zachodniopomorskiem. W Szczecinie i okolicy na czas nie płaci już co 12. mieszkaniec.

Rząd uderza w zakłady tytoniowe

Numer 1180 - 31.07.2015
Możliwe, że fabryki w Polsce nie będą mogły produkować papierosów po 20 maja 2016 r. Grozi nam, że produkcja zostanie przeniesiona do innych krajów, a tysiące ludzi stracą pracę. Wszystko przez Ministerstwo Zdrowia, które opóźniło prace na ustawą wdrażającą unijną dyrektywę tytoniową, na dodatek pominęło kluczowe zapisy dyrektywy, dodając za to inne, komplikujące sytuację branży.

Rosja biednieje przez Putina

Numer 1180 - 31.07.2015
KRYZYS Blisko 23 mln Rosjan żyje poniżej granicy ubóstwa. Kurczy się rosyjska klasa średnia. Regiony, na które Kreml przerzucił koszty reform socjalnych, przestają być wypłacalne. Gazprom ogranicza wydobycie, wciąż tanieje ropa, kurs rubla znów spada. – Ten kryzys to wina Putina. Bez reform Rosja zbankrutuje – mówią eksperci.

Banki same proszą się o podatek

Numer 1179 - 30.07.2015
FINANSE Nie wierzę w groźby, że po wprowadzeniu podatku bankowego sektor finansowy przestanie udzielać ludziom kredytów, bo banki na tym zarabiają – mówi Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP. – Mówiąc pół żartem, pół serio, polski sektor bankowy sam się prosi o taki podatek, bo ciągle narzeka, a z roku na rok zarabia coraz więcej – dodaje Zaleska.

Rząd dobił KGHM podatkiem

Numer 1178 - 29.07.2015
Koalicja PO-PSL zlekceważyła przestrogi o wprowadzeniu podatku od miedzi i srebra. Teraz, kiedy dobiła KGHM tym podatkiem, premier Ewa Kopacz na użytek kampanii wyborczej zapowiedziała jego rewizję. Tymczasem na wieść o tym, że PiS chce znieść w ogóle ten podatek, akcje spółki poszybowały w górę.

Trzeba bać się Chin, a nie Grecji

Numer 1178 - 29.07.2015
KRYZYS Jak Chiny kichną, to świat ma katar – żartują eksperci o problemach chińskiej gospodarki. Jeśli jednak się okaże, że to nie jest zwykłe przeziębienie, wtedy żarty się skończą i chińska grypa zaatakuje inne kraje. – Chiny to obecnie druga gospodarka świata i może pociągnąć w dół inne gospodarki – pisze CNN Money. – Wtedy będzie krach jak w Ameryce w 1929 r. – dodają analitycy.

Mieszkania tylko dla wybranych

Numer 1177 - 28.07.2015
Padł kolejny rekord w sprzedaży nowych mieszkań mimo rekordowo niskiej liczby zaciągniętych kredytów hipotecznych. Taka sprzedaż to ewenement na polskim rynku nieruchomości. Na zakupy wyruszyły bowiem osoby zamożne, przenoszące pieniądze z banków na rynek nieruchomości. Zbyt ryzykowne zaczynają być lokaty w bankach.#DziękujeMyZaOdwagę
reklama