Gospodarka

patriotyzm gospodarczy

Frank ciśnie kredytobiorców i banki

Numer 1019 - 21.01.2015
FINANSE Chorwacja usztywnia na rok kurs franka szwajcarskiego do swojej waluty, aby ulżyć kredytobiorcom. W Polsce władze dopiero radzą, jak zareagować na wzrost notowań franka. Niektórzy ekonomiści uważają, że nic nie należy robić, bo to faza przejściowa. Odmiennego zdania jest prezes NBP Marek Belka, który uważa, że ten wzrost może się okazać „względnie trwały”.

Mafia węglowa wciąż istnieje?

Numer 1018 - 20.01.2015
GÓRNICTWO Rząd udowodnił, że nie potrafi zarządzać górnictwem – mówią eksperci. – To działania rządu doprowadziły do protestów – dodają związkowcy. – Mafia węglowa w Polsce istniała, istnieje i jeśli nic się nie zmieni, będzie istniała dalej. To przede wszystkim wina Donalda Tuska i jego rządu – uważa były szef ABW.

Będzie pozew przeciw państwu

Numer 1018 - 20.01.2015
Pro Futuris, organizacja poszkodowanych kredytobiorców we frankach szwajcarskich, szykuje się do pozwu przeciwko Komisji Nadzoru Finansowego. Zarzuca jej, że mimo ustawowego obowiązku nie ostrzegła klientów przed toksycznymi kredytami. Przez całą Europę przetacza się bunt przeciwko pazernym bankom. Poszkodowani żądają interwencji rządów.

Rząd nie ochronił frankowców

Numer 1017 - 19.01.2015

Część kopalń i tak zlikwidują

Numer 1017 - 19.01.2015
Kopalnie do restrukturyzacji, nowe rozwiązania w sprawie osłon, urlopów i odpraw – to najważniejsze punkty zawartego w sobotę porozumienia rządu ze związkowcami. – Mimo ugody część kopalń i tak zostanie zlikwidowana – przekonują komentatorzy. W czasie kiedy podpisywano porozumienie, policja spacyfikowała górniczą manifestację w Zabrzu.

Frankiem w polskie rodziny

Numer 1016 - 17.01.2015
RYNEK WALUTOWY Decyzja Banku Centralnego Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka wprawiła w osłupienie rynek finansowy. – Ktoś na tym zawirowaniu zarobił kolosalne pieniądze – uważa Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Z pewnością nie byli to polscy kredytobiorcy, zaciągający swój dług we frankach szwajcarskich. Ich raty w godzinę wzrosły nawet o kilkaset złotych.

Dla Szwajcarów euro to tonący okręt

Numer 1016 - 17.01.2015
Uwolnienie przez Szwajcarski Bank Centralny kursu franka wobec euro zachwiało rynkami finansowymi. – To głupia decyzja, która spowoduje niesamowite straty dla wielu ludzi – uważa guru amerykańskich inwestorów Dennis Gartman. W Polsce dotknie ok. półtora miliona osób. Szwajcarzy bronią jednak swojej decyzji, bo uważają euro za tonący statek.

Rząd dobija kopalnie podatkiem

Numer 1015 - 16.01.2015
GÓRNICTWO Rząd, zamiast pomóc górnictwu, zdejmując z niego podatkowy haracz i redukując gigantyczne koszty biurokracji, chce zamknąć część kopalń, a do kupienia pozostałych zmusić koncerny energetyczne. W ten sposób nie rozwiązuje problemów, tylko się ich pozbywa. W efekcie tych działań na Śląsku pracę może utracić kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Kurs franka poszybował powyżej 5 zł

Numer 1015 - 16.01.2015
Szok! Szwajcaria już nie broni franka. Wczoraj Szwajcarski Bank Narodowy zrezygnował z powiązania krajowej waluty z euro. W efekcie kurs franka wzrósł do 5,20 zł. Przed opublikowaniem bankowego komunikatu kosztował 3,54 zł. Po otrząśnięciu się rynków z tej informacji kurs franka spadł do 4,20 zł.

Popsuli kopalnie, teraz je likwidują

Numer 1014 - 15.01.2015
Rząd nie ma programu naprawczego dla górnictwa. Celem jego działania jest wyłącznie likwidacja kopalń – wynika z projektu ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, nad którą obecnie pracują posłowie. I choć opozycja domaga się analiz, a górnicy dialogu z rządem, prace legislacyjne toczą się w szybkim tempie.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama