Gospodarka


LOT wyprzedaje aktywa

Numer 164 - 22.03.2012
Lotnictwo Narodowy przewoźnik sprzedał państwu swoją strajkującą spółkę serwisową. Agencja Rozwoju Przemysłu kupiła spółkę LOT Aircraft Maintenance Services, która serwisuje samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT. Marcin Piróg, prezes LOT-u, zapowiedział, że pieniądze z transakcji pójdą na zaległe zobowiązania i wymianę floty.

Idzie wiosna społecznych protestów

Numer 164 - 22.03.2012
Niespodzianka będzie czekała na premiera Donalda Tuska, który wybiera się na dzisiejsze posiedzenie Komisji Trójstronnej poświęcone rządowym zamiarom wydłużenia wieku emerytalnego. Przed gmachem mają się zgromadzić kobiety z trzech najważniejszych związków zawodowych z żądaniem wycofania się z tego pomysłu i przeprowadzenia referendum.

Czysta energia, wielkie pieniądze

Numer 163 - 21.03.2012
W najbliższych latach świat wyda fortunę na nowe odnawialne źródła energii. Jak donosi Bloomberg, same tylko Niemcy zamierzają wybudować morskie farmy wiatrowe za 200 mld euro. – Niemiecka transformacja energetyczna jest równie dużym wyzwaniem, jak lądowanie człowieka na Księżycu

Fałszywi inwalidzi

Numer 163 - 21.03.2012
GRECJA Setki tysięcy Greków od lat oszukiwały państwo, pobierając nienależne świadczenia. Ministerstwo finansów podało, że z 240 tys. osób, które dostawały rentę inwalidzką, 190 tys. okazało się oszustami.

Świńska wojna

Numer 163 - 21.03.2012
Rosja Rosyjskie służby weterynaryjne zakazały wwozu z Unii Europejskiej żywca wieprzowego i bydła w związku z zachorowaniami spowodowanymi przez wirus ze Schmallenbergu (SBV). Zakaz dotyczy zwierząt przeznaczonych na ubój. Możliwy będzie nadal wwóz zwierząt zarodowych, ale przy zaostrzonej kontroli weterynaryjnej.

Na ratunek kupcom

Numer 163 - 21.03.2012
Rząd i samorządy bezczynnie patrzą, jak z rynku znikają małe sklepy wypierane przez hipermarkety. Odważnie do obrony rodzinnych biznesów zabrał się rząd węgierski, nie bacząc na sprzeciw Komisji Europejskiej. Obecnie mamy 150 tys. małych sklepów, za rok będzie ich 110 tys., a w 2025 r. tylko 31 tys. – szacuje firma Euromonitor International.

Nie tylko Polacy mają dość

Numer 163 - 21.03.2012
60 proc. Europejczyków jest przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego – wynika z badań Eurobarometru. Połowa Polaków uważa, że III RP jest krajem nieprzyjaznym dla emerytów. To znacznie gorszy wynik niż w całej UE, w której tylko 35 proc. badanych nie było zadowolonych z opieki państwa nad starszymi ludźmi.

Fałszerze pod kluczem

Numer 162 - 20.03.2012
Oszustwa Podrobione amerykańskie obligacje o nominale 100 mln dol. zabezpieczyło Centralne Biuro Antykorupcyjne. W akcji z udziałem policyjnych antyterrorystów zatrzymano osiem osób; dwóch Włochów, dwoje Ukraińców, Mołdawiankę i troje Polaków. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Gowin z PiS-em o otwieraniu zawodów

Numer 162 - 20.03.2012
DEREGULACJA Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin po spotkaniu z posłami PiS-u zapowiedział, że przedstawi ich pomysły w sprawie deregulacji premierowi oraz kierownictwu PO i PSL. PiS chce powołania nadzwyczajnej komisji sejmowej ds. deregulacji. Rzecznik PiS-u Adam Hofman powiedział, że Gowin „wyraził pozytywne zdanie” na temat powołania komisji.

Biznes lepszy od wojny

Numer 162 - 20.03.2012
Kiedy polski rząd rozpoczyna wojnę z Kościołem, Portugalia chce dzięki niemu ratować swój budżet. Rząd w Lizbonie deklaruje wsparcie dla sektora turystyki religijnej i liczy, że obroty w ruchu pielgrzymkowym przekroczą w tym roku 1 mld euro.