Gospodarka

patriotyzm gospodarczy

Prezes NBP nie poda się do dymisji

Numer 1138 - 12.06.2015
Mimo że wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej Hanna Gronkiewicz-Waltz zasugerowała Markowi Belce dymisję, Narodowy Bank Polski poinformował, że jego szef będzie pełnił swoją funkcję do końca kadencji, a więc do czerwca 2016 r. Prezes Belka jest jednym z bohaterów afery podsłuchowej, w której wyniku z rządu odwołano kilku ministrów.

Udowodnił, że banki w Polsce nie są bezpieczne

Numer 1137 - 11.06.2015
PIENIĄDZE Jeden z polskich banków padł ofiarą hakerskiego włamania. Złodziej ukradł pieniądze, hasła i dane osobowe klientów, a potem pochwalił się tym serwisowi Zaufana Trzecia Strona. Chciał w ten sposób udowodnić, że wbrew zapewnieniom nadzoru finansowego nasze pieniądze w bankach nie są bezpieczne.

Przez pendolino znikają tanie linie

Numer 1137 - 11.06.2015
Pendolino wcale nie jeździ superszybko, nie można też w nim korzystać z internetu – tak w praktyce wygląda pociąg, na który wydano aż pół miliarda złotych z publicznych pieniędzy. Na dodatek, aby zapewnić drogiemu pendolino pasażerów, likwidowane są tanie i popularne połączenia kolejowe. Liczący się z każdym groszem Polacy są tą sytuacją coraz bardziej zirytowani.

Bankructwo szansą na wolność

Numer 1136 - 10.06.2015
KRYZYS Grecja nadal będzie podtrzymywana na koszt europejskich podatników albo ogłosi bankructwo – to dwa możliwe wyjścia z klinczu, w jakim znalazły się Ateny i ich wierzyciele. Dla Greków najlepszym wyjściem byłaby upadłość, bo dzięki niej urwaliby się ze stryczka, jaki założyło im na szyję polityczno-finansowe lobby.

Co roku z Polski wypływają miliardy

Numer 1136 - 10.06.2015
Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej znalazła się w dwudziestce najbardziej wyzyskiwanych przez obcy kapitał państw świata – wynika z raportu organizacji Global Financial Integrity. Autorzy dokumentu twierdzą, że w latach 2003–2012 wytransferowano z Polski dziesiątki miliardów dolarów, głównie przez zwolnienia z podatków zagranicznych firm.

Grecja sprawdza cierpliwość Brukseli

Numer 1135 - 09.06.2015
KRYZYS Zirytowany szef Komisji Europejskiej nie odbierał w weekend telefonów od greckiego premiera, a niemiecki minister finansów nie chce już spotykać się ze swoim greckim odpowiednikiem. Bruksela i Berlin mają już dość negocjacji z Atenami, ale muszą coś zrobić z upartymi Grekami, by odzyskać choć część pożyczonych im pieniędzy i uniknąć rozpadu strefy euro.

Frankowicze startują do Sejmu

Numer 1135 - 09.06.2015
Ponieważ rząd niewiele robi, aby pomóc osobom wmanewrowanym przez banki w walutowe kredyty, poszkodowani chcą sami przypilnować swoich spraw w przyszłym Sejmie. Zakładają ugrupowanie, które wystartuje w najbliższych wyborach parlamentarnych. 12 czerwca w Warszawie nowa formacja określi swój program i możliwe alianse polityczne.

Deutsche Bank wyprał w Rosji 6 mld dol.

Numer 1134 - 08.06.2015
W ciągu czterech lat przez konta rosyjskich klientów Deutsche Banku mogło przejść ok. 6 mld dol. niewiadomego pochodzenia – podała agencja Bloomberg. Po ujawnieniu tej informacji akcje banku spadły o 2,6 proc. Deutsche Bank rozpoczął wewnętrzne dochodzenie w sprawie. Przyznał też, że zawiesił część pracowników rosyjskiego oddziału.

Opole nie sprywatyzuje ciepła

Numer 1134 - 08.06.2015
REGIONY Spółka Energetyka Cieplna Opolszczyzny, której ponad 50 proc. akcji ma miasto Opole, nie zostanie sprywatyzowana. Prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski, tak jak obiecał w kampanii wyborczej, wstrzymał proces sprzedaży zakładu. Jego zdaniem długofalowo skorzystają na tym Opole i mieszkańcy regionu.

Grecja kupiła czas do końca czerwca

Numer 1133 - 06.06.2015
FINANSE Ateny nie zamierzają ulec szantażowi zachodnich bankierów, którzy za odblokowanie Grekom pomocy finansowej domagają się od nich cięcia emerytur i podniesienia podatków. – Jeśli międzynarodowi wierzyciele nie złagodzą stawianych nam warunków, nie zapłacimy czerwcowych rat i rozpiszemy przedterminowe wybory – ostrzega grecki rząd.#DziękujeMyZaOdwagę
reklama