Gospodarka


Szturm na złoto

Numer 1 - 09.09.2011
Świat oszalał na punkcie złota. Chociaż jego ceny są już niebotyczne, to wielu ekspertów prognozuje, że będą nadal rosły. Ten cenny kruszec jest bowiem w niepewnych czasach traktowany jako jedna z najbezpieczniejszych form oszczędności. Polacy również nie pozostali obojętni na jego magię.

Platforma przyjaciół piwa

Numer 1 - 09.09.2011
Walczący z kibolami rząd Tuska forsuje ustawę zezwalającą na sprzedaż piwa na stadionach podczas Euro 2012. PO chce w ten sposób pomóc jednemu z producentów zarobić miliony. Donald Tusk prowadzi walkę z kibolami pod pretekstem troski o bezpieczeństwo na stadionach. W kwestii piwa chce im jednak pofolgować.

Jaka piękna katastrofa

Numer 1 - 09.09.2011
Za najszczęśliwszych uważają się Duńczycy i… Grecy, których państwowe finanse są w katastrofalnym stanie. Polacy natomiast to jedni z największych pesymistów w Europie. Fundacja BAT-Foundation for Future Studies przeprowadziła badanie, które miało dać odpowiedź na pytanie, jak kryzys finansowy wpływa na samopoczucie mieszkańców Europy. Zadowolenie z życia deklaruje 96 proc. Duńczyków.

Flesze

Numer 96 - 02.01.2012
Mieszkań w bród W 2011 r. padł rekord liczby budowanych mieszkań – ponad 700 tys. – poinformował wiceminister ds. budownictwa Piotr Styczeń. We wcześniejszych latach w budowie było zwykle 650–670 tys. lokali. Turyści dopisują

Zagrożone apteki

Numer 96 - 02.01.2012
Po wejściu nowej ustawy refundacyjnej wielu aptekom grozi bankructwo. Ustawa refundacyjna wprowadza urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. upominków dla pacjentów i lekarzy. Te rozwiązania Michał Pilkiewicz, ekspert IMS Health, firmy analizującej rynek farmaceutyczny, uznaje za dobre.

Brazylia idzie jak burza

Numer 96 - 02.01.2012
Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że awans Brazylii do pierwszej piątki potęg światowych nastąpi w 2015 r. Rząd tego kraju jest jednak przekonany, że nastąpi to wcześniej. W ub. roku pod względem produktu krajowego brutto Brazylia wyprzedziła Wielką Brytanię, stając się szóstą gospodarką świata. Brazylia rozwija się w tempie dwukrotnie szybszym niż Europa. W 2010 r.

Podwyżki masowego rażenia

Numer 96 - 02.01.2012
Do zdrowia, szczęścia, pomyślności w nowym roku dodajmy jeszcze życzenia jak najniższych podwyżek. Bo taniej to już było. W 2012 r. podwyżki odczujemy wszyscy: rodziny z dziećmi, kierowcy, pasażerowie, posiadacze nieruchomości, a nawet palacze i wczasowicze. Władza nie przepuści nikomu. Ubrania dla dzieci: wzrost o kilkanaście proc.

Flesze

Numer 97 - 03.01.2012
Kara za loterię Ponad 21 mln zł kary nałożyła prezes UOKiK-u na Polską Telefonię Cyfrową (dziś T-Mobile) za nierzetelnie informowanie o zasadach SMS-owej loterii „Czy stałeś się dzisiaj milionerem”. Firmy padają

Z konstytucją na bakier

Numer 97 - 03.01.2012
Ministerstwo Finansów blokuje możliwość gromadzenia przez pracowników budżetówki dodatkowych środków na przyszłe emerytury w ramach pracowniczych programów emerytalnych, naruszając konstytucyjną zasadę równości wobec prawa. Ustawa z 20 kwietnia 2007 r. pozwala każdemu pracodawcy na utworzenie pracowniczego programu emerytalnego.

Rosną podatki, opłaty, ceny biletów

Numer 97 - 03.01.2012
Miasta podnoszą podatki od nieruchomości, środków transportu oraz inne opłaty i ceny. Wzrost kosztów tłumaczą inflacją, ale wiele z nich jest znacznie od niej wyższych. Szczególnie mocno odczują to przedsiębiorcy. Podatek od nieruchomości wzrósł średnio o ponad 4 proc., czyli tyle, na ile pozwoliło obwieszczenie ministra finansów.