Gospodarka

patriotyzm gospodarczy

Rząd nie ochronił frankowców

Numer 1017 - 19.01.2015

Część kopalń i tak zlikwidują

Numer 1017 - 19.01.2015
Kopalnie do restrukturyzacji, nowe rozwiązania w sprawie osłon, urlopów i odpraw – to najważniejsze punkty zawartego w sobotę porozumienia rządu ze związkowcami. – Mimo ugody część kopalń i tak zostanie zlikwidowana – przekonują komentatorzy. W czasie kiedy podpisywano porozumienie, policja spacyfikowała górniczą manifestację w Zabrzu.

Frankiem w polskie rodziny

Numer 1016 - 17.01.2015
RYNEK WALUTOWY Decyzja Banku Centralnego Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka wprawiła w osłupienie rynek finansowy. – Ktoś na tym zawirowaniu zarobił kolosalne pieniądze – uważa Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Z pewnością nie byli to polscy kredytobiorcy, zaciągający swój dług we frankach szwajcarskich. Ich raty w godzinę wzrosły nawet o kilkaset złotych.

Dla Szwajcarów euro to tonący okręt

Numer 1016 - 17.01.2015
Uwolnienie przez Szwajcarski Bank Centralny kursu franka wobec euro zachwiało rynkami finansowymi. – To głupia decyzja, która spowoduje niesamowite straty dla wielu ludzi – uważa guru amerykańskich inwestorów Dennis Gartman. W Polsce dotknie ok. półtora miliona osób. Szwajcarzy bronią jednak swojej decyzji, bo uważają euro za tonący statek.

Rząd dobija kopalnie podatkiem

Numer 1015 - 16.01.2015
GÓRNICTWO Rząd, zamiast pomóc górnictwu, zdejmując z niego podatkowy haracz i redukując gigantyczne koszty biurokracji, chce zamknąć część kopalń, a do kupienia pozostałych zmusić koncerny energetyczne. W ten sposób nie rozwiązuje problemów, tylko się ich pozbywa. W efekcie tych działań na Śląsku pracę może utracić kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Kurs franka poszybował powyżej 5 zł

Numer 1015 - 16.01.2015
Szok! Szwajcaria już nie broni franka. Wczoraj Szwajcarski Bank Narodowy zrezygnował z powiązania krajowej waluty z euro. W efekcie kurs franka wzrósł do 5,20 zł. Przed opublikowaniem bankowego komunikatu kosztował 3,54 zł. Po otrząśnięciu się rynków z tej informacji kurs franka spadł do 4,20 zł.

Popsuli kopalnie, teraz je likwidują

Numer 1014 - 15.01.2015
Rząd nie ma programu naprawczego dla górnictwa. Celem jego działania jest wyłącznie likwidacja kopalń – wynika z projektu ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, nad którą obecnie pracują posłowie. I choć opozycja domaga się analiz, a górnicy dialogu z rządem, prace legislacyjne toczą się w szybkim tempie.

Wkrótce baryłka ropy za 40 dolarów

Numer 1014 - 15.01.2015
PALIWA Tak taniej ropy nie było od sześciu lat. W Nowym Jorku cena baryłki spadła poniżej 45 dol., a w Londynie poniżej 46 dol. W ślad za taniejącą ropą znów dramatycznie zaczął słabnąć rubel, od piątku stracił 10 proc. do dolara i 9 proc. do euro. – Na rynku brak sygnałów, że spadki cen ustaną – mówią analitycy. Ich zdaniem w najbliższych miesiącach ropa jeszcze potanieje.

Prezesi i obcy kapitał zarabiają na polskich kopalniach

Numer 1013 - 14.01.2015
GÓRNICTWO Niemiecka firma HMS Bergbau AG za 150 mln euro wybuduje na Górnym Śląsku nową kopalnię. Czeski holding EPH odkupił kilka lat temu od Kompanii Węglowej kopalnię Silesia, zmodernizował ją i zatrudnia coraz więcej ludzi. Każdemu opłaca się wydobywać węgiel w Polsce, tylko nie nam samym. Nic dziwnego, skoro na pensje prezesów spółek węglowych idą miliony złotych.

Protestuje już dwanaście kopalń

Numer 1013 - 14.01.2015
Rząd zabrał się do restrukturyzacji Kompanii Węglowej nieprzygotowany do tej operacji – wynika z opublikowanego stanowiska prezydentów Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej i Zabrza po spotkaniu z premier Ewą Kopacz. Po fiasku rozmów rządu z górnikami kryzys na Śląsku się nasila. Protestuje już dwanaście kopalń.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama