Gospodarka


Wypłaty za korytarze

Numer 156 - 13.03.2012
ODSZKODOWANIA Na 18,7 mld zł resort gospodarki oszacował wysokość rekompensat, które powinni otrzymać właściciele 19 mln działek, przez które przebiegają linie energetyczne, rurociągi, sieci wodociągowe i ciepłownicze. Obecnie rząd kończy prace nad projektem ustawy o korytarzach przesyłowych, której projekt powstał w Ministerstwie Gospodarki, a teraz jest już w konsultacjach międzyresortowych.

Ateny pod okiem nadzorców

Numer 156 - 13.03.2012
Aby Eurogrupa ostatecznie zatwierdziła drugi pakiet pomocy dla Grecji w wysokości 130 mld euro, Ateny oddały kolejną część swej suwerenności i zrezygnowały z dążeń do samodzielności gospodarczej. Grecja nie zbankrutuje, lecz na pokolenia pozostanie przygnieciona ciężarem długów, który uniemożliwi krajowi rozwój i rywalizowanie z innymi państwami.

Winnych katastrofy jest wielu

Numer 156 - 13.03.2012
Aż 65 usterek w miejscu, gdzie 3 marca doszło do czołowego zderzenia pociągów, zgłosili pracownicy kolei w ostatnich trzech miesiącach. Dopiero po katastrofie, w której zginęło 16 osób, zarządzono kontrolę jakości urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Unia groźna dla łupków

Numer 157 - 14.03.2012
Surowce UE może blokować wydobycie gazu łupkowego w Polsce – ostrzegają eksperci. W Polsce wydano już ponad 100 koncesji na poszukiwania gazu łupkowego. By go wydobywać, trzeba uzyskać drugą koncesję. Nasze przepisy dają preferencje firmom, które znalazły zasoby. – Prawo pierwszeństwa wyłącza tryb przetargowy.

Wyjątkowo drogie świnie

Numer 157 - 14.03.2012
Mamy mało świń i rekordowe ceny wieprzowiny. Za kilogram żywego tucznika trzeba zapłacić 5,20–5,30 zł, o jedną trzecią więcej niż przed rokiem. Analitycy przewidują, że wiosną ceny jeszcze wzrosną. Ta sytuacja nie ucieszy ani konsumentów, ani zakładów mięsnych. Tych pierwszych nie będzie stać na kotleta, tym drugim grożą bankructwa.

Hiszpania może, Węgry nie

Numer 157 - 14.03.2012
Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej zgodzili się, aby Hiszpania miała w tym roku większy deficyt budżetowy, niż wcześniej zakładano. Zdecydowali jednocześnie o częściowym zawieszeniu unijnych funduszy dla Węgier z powodu nieprzestrzegania deficytu.

Niewidzialne domy

Numer 155 - 12.03.2012
WŁOCHY Podczas aktualizacji spisu nieruchomości, do którego wykorzystano zdjęcia satelitarne, okazało się, że we Włoszech nie ma w oficjalnym rejestrze ponad miliona budynków – informuje „Business Insider”. Gdyby zebrać razem nowo odkryte budynki, powstałoby trzecie co do wielkości miasto Włoch. Władze szacują, że dodatkowe wpływy z podatków sięgną pół miliarda euro rocznie.

Atak na łupki trwa

Numer 155 - 12.03.2012
BUŁGARIA Ponad 200 „ekologów” domagało się w Sofii ustawowego zakazu wydobycia gazu łupkowego. Protesty, mimo niewielkich rozmiarów, wywołują panikę wśród bułgarskich polityków. Według wstępnych szacunków zasoby gazu łupkowego Bułgarii mogłyby zapewnić jej niezależność od rosyjskich dostaw.

Gospodarka w oparach CO2

Numer 155 - 12.03.2012
Rząd Donalda Tuska zawetował nowy pakiet klimatyczny, ale Komisja Europejska zamierza ominąć polskie weto i zrealizować swój plan. Zobowiązania podjęte przez Polskę już w starej umowie mogą oznaczać utratę setek tysięcy miejsc pracy i obniżenie rentowności wielu sektorów polskiego przemysłu.

Cukier już nie krzepi

Numer 155 - 12.03.2012
Ze względu na wysokie ceny spożycie cukru w gospodarstwach domowych spadło o prawie 10 proc. – podaje Instytut Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej. Tymczasem cukier mógłby być znacznie tańszy, gdyby nie unijne limity ograniczające jego produkcję.