Gospodarka

patriotyzm gospodarczy

Produkcja przemysłowa się zwija

Numer 995 - 19.12.2014
STATYSTYKA Produkcja przemysłowa w listopadzie ostro wyhamowała. Dane przekazane przez GUS są gorsze od oczekiwań analityków. Jest to bardzo zła informacja dla gospodarki, zwłaszcza że sytuacja w Rosji nie napawa optymizmem. Być może Rada Polityki Pieniężnej wreszcie zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych, byle tylko nie był to ruch spóźniony. Szwajcarzy wprowadzili już stopy ujemne.

Rosyjska zapaść groźna dla Polski

Numer 995 - 19.12.2014
Załamanie rubla i spadki na moskiewskiej giełdzie uderzyły rykoszetem w złotego i akcje polskich spółek. Nasza waluta osłabiła się wobec euro, franka i dolara, a WIG20 stracił kilka procent. Eksperci uważają, że Polska może ucierpieć przez kryzys w Rosji. Obawiają się go też w Finlandii. Tamtejszy oddział handlującej walutami firmy Forex przestał kupować ruble.

Banki dokręcą nam śrubę

Numer 994 - 18.12.2014
FINANSE Szykuje się trudny rok dla banków, bo nie uda się im wycisnąć z klientów tak dużo pieniędzy jak w latach minionych. Gdyby jednak nie wytransferowały miliardów złotych do spółek matek, nie musiałyby dzisiaj martwić się o swoje kapitały. I choć o 3 proc. więcej osób planuje w przyszłym roku zaciągnąć kredyt, to wciąż będzie to zbyt mały zarobek, aby sektor mógł spokojnie żyć.

Gazprom zwolni 125 tys. osób

Numer 994 - 18.12.2014
Euro kosztuje już 120 rubli, a dolar 100. Rosyjskie banki wstrzymały sprzedaż walut. Przed kantorami ustawiają się kolejki Rosjan, którzy chcą pozbyć się rubli. Spadają też akcje na moskiewskiej giełdzie. Sbierbank utracił w „czarny wtorek” 10 proc., nieco mniej Rosnieft i inne koncerny. Gazprom zamierza zwolnić 125 tys. osób. – Rosja się sypie – mówią komentatorzy.

Rubel tonie. Panika w Rosji

Numer 993 - 17.12.2014

Paliwa ciągną ceny w dół

Numer 993 - 17.12.2014
Ceny w listopadzie spadły o 0,6 proc. w ujęciu rok do roku. Większość ekonomistów nie trafiła z prognozami, uważając, że utrzyma się co najwyżej dwa–trzy miesiące. Obecnie wielu z nich twierdzi, że ceny zaczną rosnąć dopiero w trzecim kwartale 2015 r. Minister finansów ze swoimi prognozami idzie pod prąd: deflacja za chwilę odpuści – uważa.

Zabiorą staruszkom mieszkania

Numer 992 - 16.12.2014
FINANSE Od wczoraj obowiązuje ustawa o odwróconej hipotece. W zamian za wypłacanie renty, bank przejmie po śmierci właściciela jego mieszkanie. To bardzo niebezpieczna ustawa, która zastawia pułapkę na tysiące właścicieli nieruchomości.

Koniec „Przyjaźni”, będzie wojna

Numer 992 - 16.12.2014
Przejęcie przez Rosnieft kontroli nad niemiecką rafinerią w Schwedt pozwoli zalać Polskę tanim paliwem. Aby wypchnąć z rynku nasze rafinerie, Rosjanie dostarczą do Schwedt tanią ropę przez terminal w Rostocku, ograniczając jednocześnie dostawy rurociągiem „Przyjaźń”. To byłby cios w Orlen i Lotos, bo ich linie technologiczne są przystosowane do przerabiania rosyjskiej ropy Ural.

Benzyna mogłaby być jeszcze tańsza

Numer 991 - 15.12.2014
RYNEK PALIWOWY Na niektórych stacjach litr benzyny 95 kosztuje już mniej niż 4,5 zł. Paliwo powinno być jeszcze tańsze, bo choć ropa naftowa gwałtownie tanieje na światowych rynkach, to nie przekłada się to na proporcjonalne obniżki na naszych stacjach benzynowych – zauważają analitycy.

Zapłacimy 7 milionów złotych kary

Numer 991 - 15.12.2014
Polska prawdopodobnie będzie musiała zapłacić ponad 7,6 mln zł kary za niewdrożenie dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. Wprawdzie wicepremier Janusz Piechociński twierdzi, że ustawa o OZE wejdzie w życie w lutym 2015 r., ale to zbyt późno. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie spodziewany jest na początku przyszłego roku.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama