Gospodarka


Megatransakcja zamknięta

Numer 151 - 07.03.2012
KGHM sfinalizował przejęcie Quadry FNX za równowartość ponad 9 mld zł. Nazwa kanadyjskiej spółki została zmieniona na KGHM International. Akcje Quadry zostały wycofane z obrotu giełdowego, ale w ciągu kilku lat KGHM International może wrócić na rynek regulowany. Teraz rozpoczyna się etap integracji obu firm.

Opór przeciw paktowi

Numer 149 - 05.03.2012
Zaostrza się walka przeciw paktowi fiskalnemu, który wzmacnia dyscyplinę finansową i kary za jej łamanie. Jarosław Kaczyński wezwał do respektowania konstytucji w związku z ratyfikacją tego traktatu. Konferencja PiS-u w sprawie paktu odbyła się na Zamku Królewskim.

Sanepid milczy

Numer 150 - 06.03.2012
Służby sanitarne i weterynaryjne wciąż szukają skażonej soli, a laboratorium w Puławach kończy jej badania. Wyniki dotyczące szkodliwości przetworów z solą przemysłową powinny być znane lada chwila. Sanepid, choć wie, do których produktów dodawano sól, nie chce tego ujawnić.

Strach robić biznes

Numer 150 - 06.03.2012
Robienie w Polsce biznesu staje się coraz bardziej ryzykowne. Od 2007 r. nie było tak niskiego wskaźnika bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej (BIG).

Polska na ślepym torze

Numer 150 - 06.03.2012
Polski rząd chce przenieść 5 mld zł z unijnych funduszy przeznaczonych na inwestycje kolejowe na drogi. W najbliższych dniach Komisja Europejska ma zdecydować, czy przychyli się do tego wniosku. Tymczasem kolejarze od lat alarmują, że infrastruktura kolejowa jest w fatalnym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa wymaga ogromnych nakładów.

Indianie dybią na KGHM

Numer 149 - 05.03.2012
SUROWCE Jeśli KGHM, nasz gigant miedziowy, przejmie Quadrę, będzie musiał spłacić dwa kanadyjskie plemiona, które żyły na terenach wydobywczych.

Ateny na dnie

Numer 149 - 05.03.2012
GRECJA Agencja Moody’s obniżyła ocenę wiarygodności Grecji do najniższego możliwego poziomu, oznaczającego pełną niewypłacalność. Mimo decyzji UE, MFW i EBC o przyznaniu rządowi greckiemu drugiego pakietu pomocy w wysokości 130 mld euro amerykańska agencja ratingowa Moody’s uznała, że wiarygodność kredytowa Aten spadła do zera.

Ci bezwstydni bogacze

Numer 149 - 05.03.2012
Zamożni częściej oszukują i dopuszczają się nieetycznych zachowań – wynika z amerykańskich badań, których wyniki opublikowało pismo naukowe „Proceedings of the National Academy of Science”. Ostatnie badania potwierdziły ewangeliczną prawdę, że łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogaczowi wejść do królestwa niebieskiego.

Nadzieja w łupkach

Numer 149 - 05.03.2012
Agencja Stratfor ocenia, że sytuacja energetyczna Polski jest lepsza niż innych krajów Europy Wschodniej, ale podkreśla, że robimy niewiele, aby ją poprawić. Przestrzega przed Rosją, która będzie wykorzystywała naszą energetyczną zależność dla politycznych celów.

Sojusz wielkich

Numer 147 - 02.03.2012
Citroën postanowiły zawrzeć długoterminowy sojusz, który ma pomóc obu superkoncernom w poprawie rentowności i zwiększeniu konkurencyjności w Europie.