Gospodarka

patriotyzm gospodarczy

KGHM nie chce być polski

Numer 986 - 09.12.2014
AFERA Z logo KGHM-u ma zniknąć napis „Polska Miedź”. PiS podjęło w tej sprawie uchwałę, w której krytykuje władze koncernu i wzywa rząd do reakcji. Politycy opozycji uważają, że spółka skarbu państwa nie powinna rezygnować z narodowych symboli w swoim logo.

Podatki nie przedawniają się nigdy

Numer 986 - 09.12.2014
FISKUS Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu wydłużenia z 5 do 10 lat terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Okazuje się jednak, że zobowiązania podatkowe w Polsce nie przedawniają się nigdy. Urzędy skarbowe, wykorzystując luki prawne, prowadzą sprawy nawet sprzed kilkunastu lat.

Rząd igra z górnikami

Numer 986 - 09.12.2014
Nie znamy wciąż szczegółów planu naprawy górnictwa. Pełnomocnik rządu Wojciech Kowalczyk twierdzi jedynie, że masowego zamykania kopalń nie będzie, ale niektóre będą musiały przejść ostrą restrukturyzację. – Nikt nie zostanie bez pomocy – zapewnia. Trudno w to uwierzyć, bo premier Ewa Kopacz mówiła, że nie da pieniędzy na górnictwo.

Samotni, schorowani i biedni na starość

Numer 985 - 08.12.2014
STATYSTYKA Smutne życie czeka nas na starość. Nie tylko będziemy biedni, ale też schorowani i zniedołężniali, a co najsmutniejsze – zupełnie samotni. Taki los czeka zwłaszcza kobiety, bo statystycznie żyją dłużej od swoich mężów. Starość dla mężczyzn w większości oznacza życie z drugą osobą – czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego.

Koszty reform rząd spycha na górników

Numer 985 - 08.12.2014
Od piątku obowiązki prezesa Kompanii Węglowej pełni Krzysztof Sędzikowski, kierujący wcześniej m.in. spółkami KGHM i Boryszew. Eksperci nie dają mu jednak szans na uratowanie firmy. Ich zdaniem w reformę górnictwa musi zaangażować się rząd. Państwo powinno m.in. przejąć wypłatę deputatów węglowych. W tej chwili w sądach jest 20 tys. górniczych pozwów w tej sprawie.Marek Michałowski

Za cztery lata Warszawa stanie

Numer 984 - 06.12.2014
INFRASTRUKTURA Warszawę czeka kolejowy i uliczny paraliż. Zamknięte zostaną trzy główne dworce, a cały ruch zostanie skierowany do stacji Warszawa Gdańska. Za cztery lata ma się rozpocząć remont warszawskiego węzła kolejowego. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ukryła ten niewygodny fakt w kampanii wyborczej. Warszawski paraliż wpłynie także na ruch pociągów w kraju.

KRYZYS KREML NA OBRONĘ RUBLA WYDAŁ W TYM ROKU 90 MLD DOL.

Numer 984 - 06.12.2014
Aby pozyskać pieniądze dla dławiącej się gospodarki, prezydent Władimir Putin ogłosił amnestię dla kapitału powracającego z zagranicy. Zapowiedział też wsparcie banków oszczędnościami z Funduszu Dobrobytu Narodowego gromadzonymi na tzw. czarną godzinę. – Finansowa sytuacja Rosji jest podobna do tej sprzed 30 lat, kiedy rozpadł się Związek Sowiecki – komentują media.

Dęty debiut Santandera

Numer 983 - 05.12.2014
FINANSE Pojawienie się hiszpańskiego Banco Santander na warszawskiej giełdzie to rozdmuchane wydarzenie, które niewiele zmieni na polskim rynku – uważają analitycy. Media ekscytują się, że dzięki temu debiutowi kapitalizacja GPW przekroczy bilion złotych, ale to tylko żonglerka liczbami, które są bez znaczenia wobec rzeczywistych problemów naszego parkietu.

RPP sobie, a rynek sobie

Numer 983 - 05.12.2014
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe, mimo że gospodarka potrzebuje dopływu nowego pieniądza i tanich kredytów. Chociaż rząd zastosował metodologiczną sztuczkę, by poprawić wyniki, PKB nadal jest mizerny, a na rynku mamy deflację. RPP nie wykluczyła cięć stóp w przyszłości, mogą to być jednak kroki spóźnione.

Medialny przyczółek dla Rosjan

Numer 982 - 04.12.2014
RYNEK MEDIALNY Gazprom-Media, spółka kontrolowana przez Kreml i oligarchów rosyjskich, przymierza się do inwestycji w Polsce –poinformował „Puls Biznesu”. Rozmowy toczą się po cichu od miesięcy. Na finiszu są już uzgodnienia o przejęciu spółki Atmedia, jednego z polskich brokerów reklamowych z rynku internetowego i telewizyjnego.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama