reklama


Gospodarkareklama

Świat pokochał polskie jabłka

Numer 882 - 06.08.2014
Takiej darmowej reklamy jak ostatnio jabłka nie miał żaden polski produkt. Protest przeciwko rosyjskiemu embargu „Postaw się Putinowi – jedz jabłka, pij cydr” dotarł do internautów na całym świecie. Minister rolnictwa może teraz iść za ciosem i utorować drogę polskim eksporterom jabłek na zagraniczne rynki. Pytanie tylko, czy szansę tę wykorzysta.

Coraz mniej Rosjan w zachodnich kurortach

Numer 882 - 06.08.2014
KRYZYS Liczba rosyjskich turystów odpoczywających w Europie zmalała tego lata o 30 proc. – Te dane mogą się okazać jeszcze bardziej dramatyczne – twierdzą przedstawiciele rosyjskich biur podróży.

Zamkną niebo nad Syberią

Numer 882 - 06.08.2014
SANKCJE W reakcji na zachodnie sankcje Rosja zamierza zamknąć dla europejskich linii lotniczych niebo nad Syberią. Ogłosiła też plan utworzenia własnego systemu płatności kartą, który będzie konkurencją dla Visy i MasterCardu.

Sorry, takie mamy autostrady

Numer 881 - 05.08.2014
Najpierw nieudolnie, bo z kilkuletnim poślizgiem budowali autostrady, teraz nie potrafią sprawnie pobierać opłat za korzystanie z nich – tak w skrócie można podsumować działania rządu. Na polskich drogach korków takich jak ostatnio nie było dawno. Wszystko przez fatalny system poboru opłat za przejazd autostradami. – Lepiej będzie dopiero za trzy lata – mówi resort infrastruktury.

Dobrolot plajtuje przez sankcje

Numer 881 - 05.08.2014
KRYZYS UKRAIŃSKI Jedyne w Rosji tanie linie lotnicze Dobrolot plajtują. To pierwsza ofiara unijnych sankcji. Jak podaje serwis Ukraińska Prawda, w związku z tym, że linie znalazły się na czarnej liście firm objętych unijnymi sankcjami, zachodni kontrahenci zerwali z przewoźnikiem współpracę.

NIK: Zabraknie pieniędzy na emerytury

Numer 880 - 04.08.2014
FINANSE Mimo przekazania przez OFE do ZUS-u 153,2 mld zł zabraknie pieniędzy na emerytury Polaków – ostrzega NIK. Wciąż pogłębia się deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Bez wsparcia budżetu w dłuższej perspektywie może zabraknąć pieniędzy na wypłatę świadczeń.

Putin wytrzyma tylko dwa lata

Numer 880 - 04.08.2014
Rosyjska gospodarka nie zostanie znokautowana, ale skutki sankcji jest w stanie wytrzymać najwyżej przez dwa lata – oceniają eksperci. Upadek może być jednak szybszy, jeśli zachodni inwestorzy nadal będą wycofywali swój kapitał z Rosji albo sankcje zostaną wzmocnione. Według MFW w tym roku wzrost gospodarczy Rosji zamiast spodziewanych 3,8 proc. wyniesie 0,2 proc. PKB.

Biedronka może podnieść ceny

Numer 879 - 02.08.2014
HANDEL Największa portugalska firma handlowa Jeronimo Martins, podała fatalne wyniki finansowe za pierwsze półrocze. W reakcji na te dane inwestorzy zaczęli się pozbywać akcji spółki. Również wyniki polskiej Biedronki, której właścicielem jest JM, są niższe od oczekiwań. Zdaniem analityków sieć może podnieść ceny, aby ratować wyniki.

Rosjanie eskalują wojnę handlową

Numer 879 - 02.08.2014
Od wczoraj nie wolno wwozić do Rosji polskich owoców i warzyw. Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że straty z powodu tego embarga mogą sięgać 2 mld zł. Wkrótce blokada może objąć – oprócz zagrożonej wirusem ASF wieprzowiny – także polską wołowinę i indyki. Rosyjski nadzór fitosanitarny poinformował o wykryciu drobnoustrojów w mięsie z zakładów w Kole i Stasinie.

Ważny jest biznes, a nie Ukraina

Numer 878 - 01.08.2014
Analitycy uważają, że Unia Europejska nie chce handlowej wojny z Rosjanami. Sceptycznie odnoszą się więc do ogłoszonych ostatnio sankcji. – Te restrykcje po prostu łatwo ominąć – podkreślają. Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych ostrzega, że nieprzyjazne kroki UE „nieuchronnie doprowadzą do podwyższenia cen energii na rynkach europejskich”.

reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama