GospodarkaPuste obietnice Tuska

Numer 783 - 08.04.2014
Za 7–9 lat płace w Polsce dogonią średnią europejską i wtedy liczba emigrujących za pracą spadnie – zapowiedział Donald Tusk. To kolejna wzięta z sufitu obietnica premiera. Z danych Eurostatu wynika, że średnie zarobki Polaków od 2008 r. stoją w miejscu, podczas gdy w zachodnich państwach UE wciąż rosną.

Przekopmy Mierzeję Wiślaną

Numer 782 - 07.04.2014
O budowę kanału łączącego Zalew Wiślany z Bałtykiem kolejny raz zaapelował Jarosław Kaczyński. Dzięki inwestycji, której projekt gotowy jest od 2007 r., blisko 10-krotnie zwiększyłyby się możliwości przeładunkowe portu w Elblągu, 5-krotnie wzrosłaby żegluga pasażerska, przybyłoby też wiele miejsc pracy. Rząd Donalda Tuska jednak sceptycznie podchodzi do tych planów.

Rząd naprawia na kolei to, co sam popsuł

Numer 782 - 07.04.2014
RYNEK KOLEJOWY Ministerstwo Infrastruktury ma na jesieni przedstawić szczegółową koncepcję ratowania Przewozów Regionalnych. Jeśli przedsięwzięcie się nie powiedzie, to całe koleje w Polsce będą miały poważny problem – stwierdziła wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. Rząd musi ratować koleje, do których rozkładu sam przyłożył rękę.

Gazowy szantaż wobec Kijowa

Numer 781 - 05.04.2014
UKRAINA–ROSJA Od kwietnia br. Ukraina będzie płaciła 485,5 dol. za 1000 m sześc. rosyjskiego gazu – poinformował Gazprom. To blisko dwukrotna podwyżka w porównaniu z ostatnią stawką. Kijów ocenia, że nowa cena jest motywowana politycznie i spodziewa się kolejnych nacisków, z ograniczeniem dostaw gazu włącznie. USA uznały, że rosyjska akcja ma charakter represyjny.

Rosja używa świń do destabilizacji Polski

Numer 781 - 05.04.2014
Rosja próbuje użyć świńskiego szantażu, aby przetestować na Unii Europejskiej możliwość odzyskania wpływów w Polsce i na Litwie. Postraszyła UE, że może zakazać importu produktów wieprzowych z unijnych zakładów mięsnych, jeśli użyją surowca z Polski i Litwy.

Rząd zmusza młodych do emigracji

Numer 780 - 04.04.2014
Aż 70 proc. tegorocznych maturzystów rozważa wyjazd z Polski w celach zarobkowych. – Nie ma nic złego w tym, że młodzi chcą wyjeżdżać za granicę – komentuje minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. – Skoro niemal co drugi Polak w wieku 19–34 lata nie ma w kraju pracy i musi emigrować, to mamy jednak duży problem – uważają analitycy.

E-system zamiast budek i szlabanów

Numer 780 - 04.04.2014
TRANSPORT Obecny ręczny pobór należności za korzystanie z autostrad powinien być zastąpiony przez system elektroniczny – uważają eksperci Instytutu Sobieskiego. Dzięki temu dochody Krajowego Funduszu Drogowego w ciągu roku wzrosną o 250 mln zł, a oszczędności w nakładach inwestycyjnych mogą przekroczyć nawet pół miliarda złotych.

Miliard strat przez Rosję

Numer 780 - 04.04.2014
HANDEL Przez rosyjskie embargo na polską wieprzowinę branża mięsna może w ciągu roku stracić nawet 900 mln zł. To cios dla polskich hodowców i producentów. Komisja Europejska uważa, że decyzja Rosji jest nieuzasadniona, i zamierza zaskarżyć ją w WTO.

Putin zaatakował polską gospodarkę

Numer 779 - 03.04.2014
Od 7 kwietnia będzie obowiązywał całkowity zakaz importu przetworów z mięsa wieprzowego pochodzących z Polski i Litwy – ogłosiły rosyjskie służby sanitarne. – To nie jest nic nowego – twierdzi premier Donald Tusk. – Wręcz przeciwnie – uważają analitycy. – To oznacza, że Komisja Europejska nie pomogła nam w mięsnej wojnie z Rosją, narażając Polskę i Litwę na gigantyczne straty.

Strajkują piloci Lufthansy

Numer 779 - 03.04.2014
TRANSPORT Od wczoraj nie lata większość samolotów Lufthansy. Odwołane są m.in. rejsy do Warszawy i innych polskich miast. Piloci niemieckiej linii domagają się podwyżki płac i przywrócenia przywilejów emerytalnych. Strajk potrwa do piątku.

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama