Gospodarka


Kto zrzuć się na bankrutów

Numer 87 - 21.12.2011
Składka na eurobankrutów zakończyła się klapą. Z 50 mld euro, które miały pochodzić od krajów spoza strefy euro, zadeklarowano zaledwie jedną czwartą. Z krajów postkomunistycznych chęć udziału w akcji zgłosiła tylko Polska, ale NBP dotąd nie ustalił nawet, jaką część naszych rezerw chce oddać do dyspozycji Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Flesze

Numer 87 - 21.12.2011
W obronie klienta. Prezes UOKiK-u nałożyła na Getin Noble Bank karę 6 mln zł za to, że w umowie kredytowej nie określił, kiedy i w jakich sytuacjach klient ma informować bank o zmianach swojej sytuacji finansowej. Nabywcy górą . Właściciele mieszkań zmuszeni do szybkiej sprzedaży obniżają ceny nawet o 100 tys. zł. Rok temu byli gotowi dać jedynie

Święta drogie jak zawsze

Numer 87 - 21.12.2011
Światowy kryzys nie ma wpływu na świąteczne wydatki większości z nas. Choć co czwarty Polak zaciska pasa, na organizację świąt Bożego Narodzenia wydamy średnio prawie tysiąc złotych. Połowę z tego na jedzenie. Według badań Pentora na prezenty przeznaczymy średnio 364 zł, czyli nieco więcej niż w zeszłym roku. Jednak liczba hojnych mikołajów spadnie, bo tylko 14 proc.

O wszystkim zdecydują inni

Numer 87 - 21.12.2011
Ponieważ Londyn zablokował zmianę traktatu UE, nowe zasady wzmacniania dyscypliny finansowej znajdą się w umowie międzyrządowej Siedemnastki oraz państw spoza strefy euro, które ją podpiszą. Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że Polska nie planuje przed wejściem do euro przyjęcia zasad fiskalnych. Problemem jest m.in.

Eurokraci działają jak mafia

Numer 88 - 22.12.2011
Decyzja o udziale Polski w pożyczkach dla MFW jest decyzją polityczną – stwierdził w Sejmie prezes NBP Marek Belka. Przyznał on, że pożyczka taka będzie bardzo nisko oprocentowana. Nic dziwnego, że opór przeciw ratowaniu eurobankrutów rośnie. Nawet wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak zdystansował się od tego planu rządu.

Fatalny podatek od złóż

Numer 88 - 22.12.2011
Podatek od kopalin to bardzo złe rozwiązanie – ocenił w Pekinie prezes KGHM-u Polska Miedź Herbert Wirth. Według niego wprowadzenie tego podatku może kosztować kombinat ok. 2,8 mld zł rocznie. Prezes towarzyszy prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu podczas wizyty w Chinach. Według prezesa KGHM-u proponowana przez rząd formuła liczenia podatku może być najbardziej restrykcyjna na świecie.

Nie ruszajcie naszych rezerw!

Numer 85 - 19.12.2011
Mija dziesiąty dzień od szczytu w Brukseli, w którym polskie władze powinny ogłosić, czy i ile pieniędzy przekażą na ratowanie euro. Mimo że operacja ta łamie żelazne zasady korzystania z rezerw Narodowego Banku Polskiego, to eurofanatycy gotowi są na wszystko, aby ją przeprowadzić.

Jaśniej, ale drożej

Numer 85 - 19.12.2011
Drodzy konsumenci! Mamy dla was dobrą i złą nowinę. Możecie wziąć na swoje zakupy trzykrotnie większą pożyczkę niż dotychczas, nawet ćwierć miliona złotych. Koszty tego kredytu przestały być jednak ograniczone i może on was więcej kosztować. Według nowej ustawy o kredycie konsumenckim, która właśnie weszła w życie, kredytobiorcy mają więcej czasu na odstąpienie od umowy, bo aż 14 dni zamiast 10.

Gorzki smak podwyżek

Numer 85 - 19.12.2011
Od nowego roku energia elektryczna podrożeje średnio o ponad 5 proc. To tylko przedsmak podwyżek. Za rok czeka nas uwolnienie cen, co oznacza, że Urząd Regulacji Energetyki nie będzie już zatwierdzał taryf. Zakłady energetyczne będą mogły wówczas dowolnie podnosić ceny. Jedynym ograniczeniem przed pokusami stosowania nadmiernych podwyżek ma być konkurencja między nimi.

27 mld zł z Polski na rozrzutników

Numer 86 - 20.12.2011
Wszystko wskazuje na to, że przywódcom Eurolandu nie udało się zebrać zapowiedzianej kwoty 200 mld euro na ratowanie strefy euro. Rząd Tuska dał do zrozumienia, że wpłaci 6 mld euro, ale warunkowo i zastrzegając, że zażąda zwrotu tej kwoty, gdy tylko Polska wpadnie w tarapaty.