Gospodarka


III RP za Rwandą

Numer 38 - 22.10.2011
Bardziej przyjazne dla przedsiębiorców są afrykańskie kraje Rwanda i Botswana oraz polinezyjski archipelag Tonga niż III RP. Z raportu Banku Światowego „Doing Business 2012” wynika, że w Polsce coraz trudniej prowadzić działalność gospodarczą.

Pożar w strefie euro

Numer 38 - 22.10.2011
Podczas gdy przywódcy największych państw Europy kłócą się, jak ratować strefę euro, prezes NBP Marek Belka wciąż chce, by nasz kraj przystąpił do walącego się systemu. Agencja Moody’s grozi zaś Polsce obniżeniem ratingu, jeśli szybko nie zredukujemy deficytu.

Czy Pekao SA pójdzie POD MŁOTEK?

Numer 39 - 24.10.2011
Wśród włoskich bankierów aż huczy. Policja finansowa prowadzi śledztwo w sprawie przekrętów w drugim co do wielkości banku Italii. Według Agencji Reutera UniCredit jest w poważnych tarapatach. Włoski bank jest właścicielem Pekao SA, więc znów wróciły spekulacje, że może on wkrótce sprzedać jeden z największych polskich banków.

Ziemia w kryzysie

Numer 39 - 24.10.2011
W ciągu trzech ostatnich lat ceny działek budowlanych spadły średnio o 15–30 proc., wokół Warszawy nawet o 50 proc. W obliczu kryzysu ludzie boją się zadłużać na budowę domów. Wciąż występują duże różnice cenowe w zależności od lokalizacji i uzbrojenia terenu. Zyskuje za to ziemia rolna. Inwestorzy traktują ją jako bezpieczną długoterminową lokatę kapitału.

SZCZYT RATUNKOWY WIELE SŁÓW, mało czynów

Numer 39 - 24.10.2011
Kolejny szczyt przywódców Rady Europejskiej, czyli wszystkich 27 państw Unii Europejskiej, ma się odbyć już w najbliższą środę. Początkowo planowano, że będzie to tylko szczyt 17 państw strefy euro. O jego organizację zwróciła się kanclerz Niemiec Angela Merkel, która musi uzyskać od swojego parlamentu zielone światło dla unijnego planu ratunkowego, ustalonego z europejskimi parterami.

Liczy się kasa, nie pacjent

Numer 37 - 21.10.2011
Wkrótce milionów Polaków może nie być stać na kupno niezbędnych leków. Lekarze grożą, że od nowego roku nie będą wypisywali leków refundowanych, bo boją się, że urzędnicy z NFZ obciążą ich kosztami recept.

Gazprom ma nas w nosie

Numer 37 - 21.10.2011
Ceny dostarczanego nam z Rosji gazu są jednymi z najwyższych w Europie. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekonuje, że z Gazpromem negocjuje. – Nic podobnego. Prowadzimy tylko konsultacje na temat sytuacji na rynku gazu – twierdzi rosyjski potentat.

Legenda biznesu

Numer 37 - 21.10.2011
Najdroższa firma świata uczciła pamięć swojego twórcy i szefa Steve’a Jobsa. Mimo kryzysu Apple wciąż odnosi spektakularne sukcesy. A ostatnie dzieło Jobsa jest najlepiej sprzedającym się produktem w historii technologii.

Impas w Unii

Numer 37 - 21.10.2011
Rozmowy w sprawie kryzysu zadłużeniowego UE są w impasie. Francja chce prze-kształcić fundusz stabilizacyjny w bank, ale Europejski Bank Centralny i rząd niemiecki są temu przeciwne.

Pomoc dla Greków

Numer 37 - 21.10.2011
Grecja może liczyć na 8 mld euro pakietu ratunkowego. Zgodziły się na to Europejski Bank Centralny, MFW i Unia. Bez tych środków krajowi groziłaby niewypłacalność.