Gospodarka


Nie wierzą rządowi

Numer 24 - 06.10.2011
Wiarygodność Polski obniża się z powodu rosnącego długu publicznego. Koszty ubezpieczenia polskiego długu pobiły we wrześniu rekord i wyprzedziły Hiszpanię – pisze agencja Bloomberg.

Tną rating Włoch

Numer 24 - 06.10.2011
Agencja Moody’s obniżyła rating włoskich obligacji. Rząd Silvio Berlusconiego oświadczył, że spodziewał się takiej decyzji i zapewnił o swoim zaangażowaniu na rzecz uzdrowienia finansów.

Uciekają z Rosji

Numer 24 - 06.10.2011
W ciągu trzech kwartałów 2011 r. z rynków rosyjskich uciekł kapitał wartości blisko 50 mld dol. W całym ubiegłym roku odpływ ten wyniósł tylko 36 mld dol. – wynika z danych Banku Rosji.

Straty OFE śmiertelnym zagrożeniem

Numer 24 - 06.10.2011
Obecne straty OFE są śmiertelnym zagrożeniem dla polskich emerytów. Oznaczają głodowe emerytury sięgające najwyżej 20 proc. uzyskiwanych wcześniej dochodów. Nowa władza powinna przede wszystkim dać Polakom wybór, w jakim systemie chcą być: państwowym czy prywatnym, przy czym ten prywatny musi być natychmiast zmieniony.

Tytoniowa kontrabanda

Numer 24 - 06.10.2011
Więcej niż dziesiąta część rynku tytoniowego to papierosy pochodzące z przemytu lub z nielegalnych polskich fabryk. Straty Skarbu Państwa tylko z tytułu niepłaconej akcyzy sięgają rocznie 3 mld zł – oceniają eksperci.

TYTUŁ: Znikające emerytury

Numer 24 - 06.10.2011
Kryzys dotyka każdego z nas. Chociaż wpłacamy stale pieniądze na przyszłe emerytury, to stan naszego kapitału nie rośnie, lecz maleje. Od lata aktywa otwartych funduszy emerytalnych skurczyły się o kilkanaście miliardów złotych. Do końca roku mogą one ponieść największe w historii straty, sięgające 30 mld zł.

Cyrk narodowy w budowie

Numer 21 - 03.10.2011
Znów wpuszczono tłumy na budowę Stadionu Narodowego, która powinna być zakończona w maju. Tym razem wyborcy mogli podziwiać odsuwanie i zasuwanie dachu nad sztandarową budowlą okresu późnego Tuska. Uwadze zapatrzonych w górę widzów uszło to, że słynne kaskadowe schody, które miały być dawno ukończone, są gotowe tylko w połowie.

Czy Europa przetrwa zimę?

Numer 21 - 03.10.2011
Grecja zbankrutuje i opuści strefę euro, a Europa i świat pogrążą się w recesji – wynika z ankiety Bloomberga. Aż 93 proc. z ponad tysiąca analityków i inwestorów, do których Bloomberg wysłał ankietę, przewiduje, że Ateny ogłoszą upadłość finansową i będą musiały opuścić strefę euro. Więcej niż połowa twierdzi, że bankructwo czeka też Portugalię i Irlandię, a ponad 40 proc.

Mit drugiej Irlandii

Numer 21 - 03.10.2011
Minimalna płaca w Polsce to pięciokrotnie mniej niż w Luksemburgu. Nawet w Grecji najmniej zarabiający dostają ponad dwa razy więcej niż u nas. Z danych Eurostatu wynika, że najwyższa w krajach Unii minimalna płaca jest w Luksemburgu – ok. 1760 euro. Drugie miejsce, z 1460 euro, zajmuje Irlandia, gdzie najmniejsza pensja jest ponad czterokrotnie większa niż w III RP.

Żądamy prawdy!

Numer 22 - 04.10.2011
Donald Tusk w spotach wyborczych apeluje do Polaków, by od polityków żądali prawdy. Podkreśla też, że „nie można wystawiać Polski na hazard”, co brzmi w jego ustach dwuznacznie po zamieceniu pod dywan afery Mira i Zbycha. Zmobilizowani apelem premiera, domagamy się odpowiedzi na dręczące nas od dawna pytania: