Gospodarka

patriotyzm gospodarczy

Fatalny podatek od złóż

Numer 88 - 22.12.2011
Podatek od kopalin to bardzo złe rozwiązanie – ocenił w Pekinie prezes KGHM-u Polska Miedź Herbert Wirth. Według niego wprowadzenie tego podatku może kosztować kombinat ok. 2,8 mld zł rocznie. Prezes towarzyszy prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu podczas wizyty w Chinach. Według prezesa KGHM-u proponowana przez rząd formuła liczenia podatku może być najbardziej restrykcyjna na świecie.

Nie ruszajcie naszych rezerw!

Numer 85 - 19.12.2011
Mija dziesiąty dzień od szczytu w Brukseli, w którym polskie władze powinny ogłosić, czy i ile pieniędzy przekażą na ratowanie euro. Mimo że operacja ta łamie żelazne zasady korzystania z rezerw Narodowego Banku Polskiego, to eurofanatycy gotowi są na wszystko, aby ją przeprowadzić.

Jaśniej, ale drożej

Numer 85 - 19.12.2011
Drodzy konsumenci! Mamy dla was dobrą i złą nowinę. Możecie wziąć na swoje zakupy trzykrotnie większą pożyczkę niż dotychczas, nawet ćwierć miliona złotych. Koszty tego kredytu przestały być jednak ograniczone i może on was więcej kosztować. Według nowej ustawy o kredycie konsumenckim, która właśnie weszła w życie, kredytobiorcy mają więcej czasu na odstąpienie od umowy, bo aż 14 dni zamiast 10.

Gorzki smak podwyżek

Numer 85 - 19.12.2011
Od nowego roku energia elektryczna podrożeje średnio o ponad 5 proc. To tylko przedsmak podwyżek. Za rok czeka nas uwolnienie cen, co oznacza, że Urząd Regulacji Energetyki nie będzie już zatwierdzał taryf. Zakłady energetyczne będą mogły wówczas dowolnie podnosić ceny. Jedynym ograniczeniem przed pokusami stosowania nadmiernych podwyżek ma być konkurencja między nimi.

27 mld zł z Polski na rozrzutników

Numer 86 - 20.12.2011
Wszystko wskazuje na to, że przywódcom Eurolandu nie udało się zebrać zapowiedzianej kwoty 200 mld euro na ratowanie strefy euro. Rząd Tuska dał do zrozumienia, że wpłaci 6 mld euro, ale warunkowo i zastrzegając, że zażąda zwrotu tej kwoty, gdy tylko Polska wpadnie w tarapaty.

Śledź i karp biją po kieszeni

Numer 86 - 20.12.2011
Ryby nigdy nie były tak drogie jak obecnie. Według hodowców od poprzedniej Wigilii ceny wzrosły od 30 do 50 proc. Najbardziej podrożał śledź. Za wigilijnego karpia trzeba już płacić średnio ok. 16 zł/kg. Oficjalne statystyki podają niższe wzrosty. Według raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej od początku roku do września ryby zdrożały średnio o 10 proc.

Przygotowania do ewakuacji z Południa

Numer 86 - 20.12.2011
Coraz więcej ekspertów ma obawy, że strefa euro się rozpadnie. Wielka Brytania już przygotowuje plan ewakuacji swoich obywateli z krajów najbardziej zagrożonych bankructwem. Tylko na południu Hiszpanii mieszka około miliona Brytyjczyków. Dom w Hiszpanii lub Portugalii jeszcze niedawno był marzeniem każdego emeryta z dżdżystych Wysp.

Flesze

Numer 86 - 20.12.2011
Przetarg długów. Aby poprawić stan zadłużenia, Ministerstwo Finansów odkupiło za 2,25 mld zł bony skarbowe, których termin wykupu przypadał na I połowę 2012 r. Zgłoszony popyt był prawie dwa razy większy.

Miedziaki znikają z naszych kieszeni

Numer 84 - 17.12.2011
Rząd dobija KGHM podatkiem od surowców kopalnianych. Wartość rynkowa koncernu spada. Wczoraj za jego akcje płacono tylko 105 zł, choć przed miesiącem, kiedy jeszcze nikt nie wiedział o zamiarach rządu, papiery spółki były warte 170 zł. To, co w ostatnich tygodniach dzieje się wokół miedziowego koncernu, powinno niepokoić nie tylko giełdowych graczy, ale każdego Polaka.

Flesze

Numer 84 - 17.12.2011
Przeciw euro . Prawie dwie trzecie Polaków – 62 proc. – twierdzi, że wprowadzenie europejskiej waluty będzie niekorzystne dla naszego kraju – wynika z badań TNS OBOP. Zwolenników euro jest zaledwie 12 proc.

reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama