Gospodarka


PARP wspomaga innowacyjny biznes

numer 2201 - 11.12.2018
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości pośredniczy od lat w dystrybucji środków z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Wśród zrealizowanych dzięki temu projektów znajdują się prawdziwe rynkowe hity. W tym cyklu grantowym PARP przekazuje środki na innowacyjne rozwiązania mające szanse na szerokie zastosowanie rynkowe.

Nie daj się okraść cyberprzestępcom

numer 2201 - 11.12.2018
Co roku przed Bożym Narodzeniem szalejemy z zakupami. Coraz częściej szukamy prezentów w internecie, a gdy już je znajdziemy, korzystamy z elektronicznych płatności. Dokonując ich, należy zachować daleko idącą ostrożność, ponieważ dla cyberprzestępców to okazja, by nas okraść. Takiego zagrożenia można uniknąć, wystarczy przestrzegać pewnych zdroworozsądkowych zasad.

Rosyjskie trolle podgrzewają atmosferę

numer 2201 - 11.12.2018
MOSKWA Francuskie służby badają, że Rosja próbuje wykorzystać protesty „żółtych kamizelek” we Francji do zdestabilizowania sytuacji w tym kraju poprzez podgrzewanie atmosfery oraz aktywizację skrajnych ugrupowań prowokujących zamieszki i starcia z policją.

Macron przechodzi do kontrofensywy

numer 2201 - 11.12.2018
Po trwających od czterech tygodni protestach „żółtych kamizelek” (Le mouvement des Gilets jaunes) domagających się wycofania z podwyżek cen źródeł energii prezydent Francji Emmanuel Macron przechodzi do kontrofensywy. Wczoraj zaproponował pakiet wart 15 mld euro oraz zapowiedział podróż po Francji, podczas której będzie się spotykał z Francuzami.

Pakt migracyjny poróżnił Belgów

numer 2201 - 11.12.2018
Belgijski rząd utracił większość parlamentarną po tym, gdy z koalicji rządzącej odeszła prawicowa flamandzka partia Nowy Sojusz Flamandzki (NVA). Był to protest przeciwko podpisaniu wczoraj przez kraj Światowego Paktu ws. Migracji (Global Compact for Migration – GCM).

Więcej gazu dla polskich rodzin

numer 2201 - 11.12.2018
W 2022 r. dostęp do gazu ziemnego będzie miało co najmniej 90 proc. ludności Polski. Wymaga to inwestycji w rozbudowę sieci gazowych o łącznej wartości ok. 2 mld dol. – powiedział w poniedziałek Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Trwa wojna, którą OPEC przegra?

numer 2201 - 11.12.2018
SUROWCE Państwa zrzeszone w OPEC oraz Rosja uzgodniły, że ograniczą wydobycie ropy o 1,2 mln baryłek dziennie, by powstrzymać spadek cen tego surowca, ale cięcia będą mniejsze, niż przewidywano. Eksperci uważają, że działania te zapowiadają cenową wojnę, w której OPEC ma coraz słabszą pozycję. – Kończy się era kartelu OPEC – twierdzi ekspert Wojciech Jakóbik.

Strajk na kolei sparaliżował Niemcy

numer 2201 - 11.12.2018

TRANSPORT Wczoraj rano w całych Niemczech ruch pociągów dalekobieżnych został wstrzymany na cztery godziny. To efekt strajku ostrzegawczego związanego z płacami zorganizowanego przez niemiecki związek zawodowy pracowników kolei i transportu EVG.

Kolejny atak na Merkel za Nord Stream 2

numer 2201 - 11.12.2018
Wraz ze słabnącą pozycją kanclerz Angeli Merkel coraz głośniej słychać w Niemczech głosy za zaangażowaniem jej rządu w projekt Nord Stream 2. Po kolejnym akcie rosyjskiej agresji wobec Ukrainy rosyjski gazociąg skrytykował Alexander Graf Lambsdorff, wpływowy polityk niemieckich liberałów z FDP.

Rekordowe obroty paliwami

numer 2201 - 11.12.2018

INFRASTRUKTURA Jak podaje Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN), ten rok zakończy się kolejnym rekordem – obrót paliwami będzie prawie o 10 proc. wyższy w porównaniu z 2017 r. To efekt uszczelnienia rynku paliw, a także rosnącego zapotrzebowania wynikającego z rozwoju gospodarki.