Gospodarka

Piechociński groził profesorowi?

Numer 1050 - 26.02.2015
Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, oskarżył banki o łamanie prawa, ponieważ sprzedawały kredytobiorcom nieistniejące franki. Ujawnił też, że wicepremier Janusz Piechociński groził mu, że jeśli nadal będzie występował przeciwko bankom, to go „o coś oskarży”. – Rząd jest dziwnie zaangażowany po jednej stronie – twierdzi prof. Modzelewski.

Bezrobocie w górę

Numer 1049 - 25.02.2015
PRACA Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 12 proc. wobec 11,5 proc. w grudniu 2014 r. W ujęciu miesięcznym bezrobocie wzrosło we wszystkich województwach, najbardziej w warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

Nowa ustawa w obronie banków

Numer 1049 - 25.02.2015
Pod pozorem usunięcia niejasnych zapisów rząd przygotowuje ustawę ograniczającą działanie rejestru klauzul niedozwolonych – informuje portal wPolityce.pl. Do wspomnianego rejestru trafiają m.in. umieszczane w bankowych umowach z klientami przepisy uznane za niedozwolone prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Małe lotniska jeszcze mniejsze

Numer 1049 - 25.02.2015
TRANSPORT Lotnisko w Łodzi straciło w ubiegłym roku najwięcej pasażerów spośród 300 portów w 43 krajach. Spadek wyniósł aż 28 proc. To już drugi rok tak dużego odpływu pasażerów. Z podobnymi problemami borykają się inne małe polskie lotniska.

Rosyjskie embargo na polskie sery

Numer 1048 - 24.02.2015
HANDEL Rosyjska służba ochrony praw konsumentów zamknęła granicę dla polskich serów i produktów serowarskich. Inspektorzy Rospotriebnadzoru dopatrzyli się naruszenia norm technologicznych w jednej z partii serów pochodzących z naszego kraju.

Rynek zalany ropą, ceny znów spadają

Numer 1048 - 24.02.2015
SUROWCE Ropa znów tanieje. USA i kraje OPEC wciąż utrzymują produkcję na dotychczasowym poziomie, Oman i Irak chcą ją zwiększyć, a Libia wznawia wydobycie. – W tej sytuacji cena ropy może spaść nawet do 10 dol. za baryłkę – przewidują analitycy, a to oznacza, że Rosja i kilku innych producentów może mieć gigantyczne problemy z płynnością finansową.

Niemcy wypychają polską kolej z torów

Numer 1048 - 24.02.2015
Takiej promocji w Polsce jeszcze nie było. Arriva, przewoźnik należący do Deutsche Bahn, oferuje kierowcom w tym tygodniu przejazd swoimi pociągami jedynie za złotówkę. Na razie niemiecka firma obsługuje przewozy w województwie kujawsko-pomorskim, ale jest gotowa wyrwać Przewozom Regionalnym kolejne województwa.

Centrum miast tylko dla nowych aut

Numer 1047 - 23.02.2015
Jeśli masz stary samochód, nie będziesz mógł nim swobodnie jeździć po mieście. Posłowie PO przygotowują projekt ustawy, która zezwoli władzom dużych miast na wyznaczanie stref, do których nie wjadą auta niespełniające najwyższych norm emisji spalin. Tym samym PO spełni postulaty lobby motoryzacyjnego, aby wymusić na Polakach wymianę aut na nowe.

Kreml tnie wydatki na policję i agentów

Numer 1047 - 23.02.2015
FINANSE Zapowiedziane przez premiera Dmitrija Miedwiediewa cięcia w tegorocznym budżecie Rosji dotkną m.in. resortów siłowych, w tym służby bezpieczeństwa i policji. Wiceprezes Centralnego Banku Rosji przyznaje, że gospodarce i rublowi wciąż grozi katastrofa. Agencja Moody’s obniżyła rating rosyjskich obligacji do poziomu śmieciowego.

Rosja chroni swoje finanse

Numer 1046 - 21.02.2015
moskwa Rosyjski bank centralny uruchomił lokalny system rozliczeń finansowych, będący alternatywą dla międzynarodowej sieci SWIFT. To na wypadek, gdyby Unia Europejska zdecydowała się odłączyć Rosję od międzynarodowego systemu rozliczeń.