Gospodarka

Topnieją rosyjskie rezerwy walutowe

Numer 966 - 15.11.2014
KRYZYS Nasze rezerwy są duże. Mamy pewność, że zdołamy zrealizować zobowiązania społeczne – twierdzi Władimir Putin. Innego zdania są eksperci. Zwracają uwagę, że od początku roku zasoby walutowe Rosji stopniały o 66 mld dol. i wciąż będą się kurczyły, bo rosyjskie koncerny i banki z powodu zachodnich sankcji potrzebują finansowego wsparcia od rządu.

Tylko krok od strajku na Śląsku

Numer 966 - 15.11.2014
Ministrowie zbiorą się w trybie pilnym w najbliższy wtorek w sprawie Kompanii Węglowej. Po tym jak jej zarząd zapowiedział, że zabraknie pieniędzy na grudniowe wypłaty, związkowcy postanowili okupować siedzibę spółki i zorganizować w kopalniach masówki. Zażądali też pilnego spotkania z premier Ewą Kopacz. Już tylko krok od strajku na Śląsku.

Orbán pomaga, Kopacz nie robi nic

Numer 965 - 14.11.2014
Dziś do węgierskiego parlamentu trafi ustawa o zamianie hipotecznych kredytów walutowych na pożyczki w forintach. Premier Viktor Orbán chce w ten sposób pomóc 350 tys. rodzin zadłużonym we frankach i innych walutach. Choć w Polsce takich gospodarstw domowych jest dwa razy więcej, rząd i nadzór finansowy nie robią nic, aby pomóc im wyjść z kredytowej pułapki.

Koniec bajki o gospodarczym ożywieniu

Numer 965 - 14.11.2014
KRYZYS W gospodarce jest tak źle, że nawet rząd to przyznaje. Minister finansów Mateusz Szczurek uważa, że trudno będzie osiągnąć wzrost gospodarczy podobny do tego z pierwszej połowy roku. Rząd i ekonomiści czekają na publikację Głównego Urzędu Statystycznego o wielkości PKB za trzeci kwartał br. Wtedy okaże się, w jakim tempie polska gospodarka hamuje.

Fiskus chce ścigać przez 10 lat

Numer 964 - 13.11.2014
PODATKI Ministerstwo Finansów chce wydłużyć z 5 do 10 lat okres przedawnienia zobowiązań podatkowych – pisze „Puls Biznesu”. Propozycję krytykuje Rada Legislacyjna przy premierze.

KNF pogrąży zadłużonych we frankach

Numer 964 - 13.11.2014
FINANSE Nie ma potrzeby, aby pomagać osobom, które mają kredyty we frankach – powiedział Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. KNF za wszelką cenę nie chce dopuścić do przewalutowania kredytów, bo banki poniosłyby na tej operacji gigantyczne straty.

Ropa najtańsza od czterech lat

Numer 964 - 13.11.2014
Cena ropy Brent spadła do najniższego poziomu od czterech lat – donosi „The Financial Times”. Na światowych rynkach jest nadpodaż surowca, głównie dlatego, że coraz mniej kupują go USA. Choć ropa tanieje od wielu miesięcy, ceny na stacjach benzynowych spadają o wiele wolniej. – Dzieje się tak przez umacniającego się dolara – wyjaśniają analitycy.

Skrajna bieda wciąż opodatkowana

Numer 963 - 12.11.2014
Przybywa Polaków żyjących w skrajnej biedzie. Jest ich już 2,5 mln. Rząd zamiast im pomóc, wpycha w jeszcze większe ubóstwo i każe płacić podatki od minimum egzystencji. Choć kwota wolna od podatku wynosi w Polsce zaledwie 3091 zł i jest 20 razy mniejsza niż w Finlandii, rząd nie podnosi jej od siedmiu lat i nie zamierza podnieść przez kolejne dwa lata.

Trudno być w Polsce gospodarczym patriotą

Numer 963 - 12.11.2014
PRZEMYSŁ Narodowe Święto Niepodległości to okazja do refleksji nad stanem polskiej gospodarki. Pojawiły się nawet godne uwagi apele, byśmy na co dzień demonstrowali patriotyzm, kupując polskie produkty. Trudno jednak być gospodarczym patriotą, gdy polski przemysł w dużej części został zdemontowany, a handel oddany w ręce zachodniego kapitału.

Szef Komisji Europejskiej zamieszany w aferę

Numer 962 - 10.11.2014
PODATKI Żurnaliści zrzeszeni w Międzynarodowym Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych ustalili, że kilkaset firm – m.in. Pepsi, Ikea, Apple, AIG i Deutsche Bank – zaoszczędziło miliardy euro, płacąc podatki nie tam, gdzie prowadzą działalność, ale w Luksemburgu. Ustawy umożliwiające takie praktyki podpisywał były premier tego kraju Jean-Claude Juncker, od niedawna szef Komisji Europejskiej.