Gospodarka

Tajemnicze kontrakty zarządu LOT u

Numer 815 - 19.05.2014
TRANSPORT Od początku maja członkowie zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT są zatrudnieni na kontraktach menedżerskich, ale ich wysokość trzymana jest w tajemnicy. Ministerstwo Skarbu Państwa zaakceptowało tę zmianę, mimo iż przewoźnik przeżywa ogromne kłopoty finansowe.

Kopalniom może zabraknąć na wypłaty

Numer 815 - 19.05.2014
Dzień po spotkaniu z górnikami, podczas którego premier zapewniał, że chce pomóc kopalniom w ich trudnej sytuacji, m.in. poprzez przegląd obciążeń fiskalnych branży, wiceminister finansów stwierdził, że nie widzi możliwości obniżenia akcyzy na węgiel. Tymczasem w niektórych spółkach węglowych może zabraknąć pieniędzy na czerwcowe wypłaty.

Piechociński: pendolino to skandal

Numer 814 - 17.05.2014
Sprawa pendolino skończy się dużym skandalem, a umowa z francuskim producentem pociągów może zostać zerwana – ostrzega wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Dodaje, że zakup zagranicznych składów był błędem. Kontrakt z Alstomem podpisano, gdy szefem resortu gospodarki w rządzie Donalda Tuska był Waldemar Pawlak.

Kopalnie muszą ciąć koszty

Numer 814 - 17.05.2014
GÓRNICTWO W najbliższym czasie do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy, który pozwoli odroczyć płatności Kompanii Węglowej wobec ZUS u. To jedyny konkret, jaki ustalono w trakcie spotkania premiera z górnikami. Związkowcy oczekiwali od rządu przedstawienia konkretnych rozwiązań dotyczących poprawy sytuacji w całej branży.

Polska nie odda złóż Rosjanom

Numer 814 - 17.05.2014
SUROWCE Rosyjski oligarcha Michaił Fridman, który przejął od niemieckiego RWE cztery koncesje na poszukiwanie gazu i ropy w Polsce, nie dostał od polskich władz zgody na ich przedłużenie.

Przez niskie ceny grozi nam kryzys

Numer 813 - 16.05.2014
PIENIĄDZE Inflacja w kwietniu, liczona rok do roku, wyniosła 0,3 proc., a w porównaniu z marcem nie zmieniła się – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem ekspertów dane te pokazują, że w Polsce może dojść do spadku cen. W dłuższej perspektywie to zła wiadomość. Ryzyko deflacji oznacza, że polska gospodarka spowolni, a dochody budżetu państwa będą malały.

Bruksela odrzuca projekt Tuska

Numer 813 - 16.05.2014
Unijny komisarz ds. energetyki Günther Oettinger odrzuca pomysł unii energetycznej, forsowany przez premiera Donalda Tuska w celu zmniejszenia zależności od rosyjskich surowców energetycznych. – Dla Unii gaz jest towarem, a nie polityczną bronią. Nie zgodzę się na wyznaczoną politycznie jednolitą cenę – twierdzi Oettinger na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Polskie mięso czeka na otwarcie Ukrainy

Numer 812 - 15.05.2014
ROLNICTWO Gotowi jesteśmy otworzyć swój rynek dla polskiej wieprzowiny – mówią Ukraińcy. – Gotowość to jeszcze nie jest otwarcie. Poczekajmy na konkrety – skomentował tę zapowiedź minister rolnictwa Marek Sawicki. Przypomniał, że Ukraina od 6 lat utrzymuje embargo na polską wołowinę.

Zimą może nam zabraknąć gazu

Numer 812 - 15.05.2014
Mimo zapewnień Donalda Tuska i wiceprezesa PGNiG, że Polska jest przygotowana na ewentualne wprowadzenie w czerwcu blokady gazowej przez Rosjan i że wystarczy nam gazu do zimy, jest czym się martwić. – Jeśli w czerwcu, lipcu i sierpniu nie napełnimy magazynów, to zimą, kiedy gaz jest najbardziej potrzebny, nie będziemy go mieli – twierdzą eksperci.

MdM – młodzi zostali na lodzie

Numer 811 - 14.05.2014
NIERUCHOMOŚCI Rządowy program Mieszkanie dla Młodych, który miał pomóc wchodzącym w dorosłe życie Polakom, załamał się. W kwietniu złożono niewiele ponad 200 wniosków o kredyt z dopłatami, podczas gdy w poprzednich miesiącach było ich średnio 1350. Na rynku zabrakło mieszkań spełniających cenowe limity programu.