Historia

O włos od śmierci na Gibraltarze

numer 2333 - 22.05.2019
Postać Ludwika Marii Łubieńskiego warto przypomnieć nie tylko ze względu na życiorys, którym można byłoby obdzielić kilka ludzkich żywotów, lecz także jako dowód, że we współczesnej Polsce możliwa jest uczciwa reprywatyzacja. Niestety wielu potomków ziemiańskich rodów, zasłużonych dla kraju, odeszło bez doczekania się sprawiedliwości.

Jak oddać piękno kraju

numer 2228 - 15.01.2019
W numerze 2/2019 polecamy Państwu tekst Tomasza Łysiaka „Dwóch panów na »B«, czyli fotografia ojczysta”. Świat zatrzymany w ułamku sekundy i uwieczniony na szklanych płytach. Polska, której już nie ma. Polacy, którzy dawno odeszli.

Rusza Pociąg do Niepodległości

numer 2153 - 13.10.2018
W sobotę 13 października z Wolsztyna do Poznania wyruszy „Wielkopolski Pociąg do Niepodległości”. Ten historyczny skład tworzy lokomotywa z pięcioma wagonami osobowymi, dwoma platformami i jednym wagonem towarowym krytym.

Chorągwie, sztandary, bandery, proporce

numer 2145 - 04.10.2018
We wrześniu 1939 r. zamęczone nierówną walką, otaczane i rozbrajane oddziały wojska polskiego, by nie oddać niemieckim i sowieckim najeźdźcom swoich pułkowych sztandarów, ukrywały je u miejscowej ludności lub zakopywały w oznaczonych miejscach. Po latach zapomnienia odnajdywane i pieczołowicie odrestaurowane zdobią dziś sale Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Sensacyjne dokumenty z Powstania

numer 2133 - 20.09.2018
Prezentujemy dziś Państwu w całości – złożony u komendanta podokręgu wschodniego AK płk. Hieronima Suszczyńskiego ps. Szeliga – nigdzie nieopublikowany raport ppłk. Antoniego Żurowskiego ps. Bober, komendanta VI Obwodu AK na warszawskiej Pradze. Raport dotyczy przebiegu rozmów lokalnego dowództwa AK z zajmującymi prawobrzeżną część walczącej Warszawy Sowietami z tzw.

Bronić będziemy Ducha

numer 2102 - 14.08.2018
Historia naszej Ojczyzny, niezwykle barwna i ciekawa, pełna jest wielkich chwil oraz trudnych i tragicznych momentów. Nigdy nie była jednak historią upadku człowieczeństwa.  Jest dowodem na niezwykłą odwagę, szlachetność i gotowość do poświęceń Polaków, których duch, mimo wielu, nieraz nieludzkich przeciwności, nigdy nie został pokonany.

Mistrz fortepianu, patriota, prawy człowiek

numer 2002 - 16.04.2018
Potrzeba chwili uczyniła wirtuoza dyplomatą i mężem stanu, który uczestniczył w konferencji pokojowej w Wersalu, podpisywał w imieniu ojczyzny traktaty, a w końcu został jej premierem. Początkowo nic tego nie zapowiadało.
Na początku stycznia 1917 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Wood-

Najlepsza liga na świecie

numer 1995 - 07.04.2018
Dziś rozpoczynają się rozgrywki najmocniejszej z polskich lig – żużlowej PGE Ekstraklasy. Faworytem bukmacherów są zespoły, które wygrały ligę w poprzednim sezonie, czyli Fogo Unia Leszno i Betard Sparta Wrocław. Szyki faworytom może pomieszać Get Well Toruń, który przed tym sezonem najbardziej wzmocnił swój skład.

W rodzinnym kręgu Kazimierza Wielkiego

numer 1940 - 01.02.2018
Od stycznia 2018 r. TVP rozpoczęła emisję serialu „Korona królów”. Sami twórcy określają tę produkcję, rozpoczynającą się od czasu schyłku panowania Władysława Łokietka, jako telenowelę. Scenariusz, gra aktorska, scenografia i reżyseria stały się tematem niekończących się sporów, artykułów i dyskusji.

Średniowieczne uczone, święte i modelki

numer 1922 - 11.01.2018
Epoka ta nie cieszy się dobrą sławą. Często słyszy się opinie, że był to czas ciemnoty, zacofania i nadmiernej, wręcz bałwochwalczej wiary. Czy tak rzeczywiście było? I tak, i nie.