Kresy

Wojciech Kętrzyński – rewindykator polskości

Numer 737 - 13.02.2014
Oprócz Seweryna Pieniężnego, Jana Liszewskiego, Jana Sembrzyckiego był jedną z najbardziej znanych postaci zasłużonych dla odrodzenia narodowego Polaków zamieszkujących zabór pruski. Nazywano go „rewindykatorem polskości”.

Polskie Termopile w nowej scenerii

Numer 1202 - 27.08.2015
Odbywające się w ubiegłą sobotę obchody 95. rocznicy słynnej bitwy pod Zadwórzem okazały się wyjątkowe. Nie tyle z powodu rangi osób reprezentujących władze Rzeczypospolitej (wicemarszałek woj. podkarpackiego i konsul generalny RP), ile dzięki wspaniałemu odnowieniu tego polskiego cmentarza wojennego.

Powstańczy Czortków

Numer 1026 - 29.01.2015
Nad meandrami Seretu położone jest jedno z najpiękniejszych miast polskich Kresów. Przed II wojną światową oprócz Polaków Czortków zamieszkiwali także Ukraińcy i Żydzi. To właśnie w tym, liczącym niespełna 19 tys. mieszkańców, mieście doszło do pierwszej próby przeciwstawienia się sowieckim najeźdźcom.

Sybiracka rocznica

Numer 959 - 06.11.2014
Dwadzieścia pięć lat temu w Lesznie powstał Związek Sybiraków. Przez ten czas zaszły w nim pewne zmiany. Jedno jednak się nie zmieniło. Oddział działa bardzo aktywnie, o czym świadczy jego społeczna praca w mieście oraz działania głośne w całej Polsce.

W nowym domu

Numer 942 - 16.10.2014
Karol Machnicki, brat Władysława, świeżo upieczony urzędnik ludowego państwa, postanowił ukrócić samowolę sołdatów we wsi. W tym celu wybrał się do pobliskiego miasteczka Kożuchów (Freystadt), w którym stacjonowało LWP i gdzie mieściła się placówka UB. Wrócił z młodym bezpieczniakiem, doszło do spotkania z dowódcą garnizonu. Mariusz Solecki ziemiams@wp.pl G

Ima znaczy matka

Numer 924 - 25.09.2014
„W Kolonii [Wileńskiej] był klasztor Dominikanek, którego przełożona ukrywała u siebie kilkoro Żydów. […] Jurek Wilner był ulubieńcem matki przełożonej – blondyn z niebieskimi oczami, przypominał jej wywiezionego do niewoli brata.

Krzemienieckie spotkania

Numer 918 - 18.09.2014
Kilkanaście lat temu władze miejskie w Krzemieńcu i obwodowe w Tarnopolu obawiały się powstania tam znaczącego ośrodka kultury polskiej, dopiero pod naciskiem Warszawy i Kijowa zgodziły się na wyremontowanie przez Polskę historycznego krzemienieckiego dworku i otwarcie w nim Muzeum Juliusza Słowackiego.

Patriotyzm każe pamiętać

Numer 912 - 11.09.2014
Zamordowano tutaj około tysiąca mieszkańców wioski za to tylko, że byli Polakami – powiedziała prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka, Małgorzata Gośniowska-Kola, stojąc przy pomniku postawionym sześć lat temu przez Polaków w miejscu dawnego kościoła.

Amerykańscy piloci walczyli o Polskę

Numer 900 - 28.08.2014
„Przypominam sobie Polskę z owych dni najzacieklejszej walki, kiedy zdawało się, że nawet cud nie zdoła jej uratować, i pamiętam waleczność i lojalność, pełną poświęcenia miłość ojczyzny, jaką odznaczali się mężczyźni i kobiety, i dzieci w Polsce, oraz […] rozdział, opisujący jak tysiące najlepszych Amerykanów polskiego pochodzenia [żołnierze Armii Hallera] opuściło swoją nową ojczyznę […], żeby w

Ten pomnik powinien zniknąć!

Numer 894 - 21.08.2014
Nielegalny pomnik w Hruszowicach pod Przemyślem, od 20 lat gloryfikujący rzekome bohaterstwo Ukraińskiej Powstańczej Armii, został przed dwoma tygodniami zdewastowany. Na kamiennym licu wysokiego łuku pojawiły się m.in.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama