Kresy

Polskie Termopile w nowej scenerii

Numer 1202 - 27.08.2015
Odbywające się w ubiegłą sobotę obchody 95. rocznicy słynnej bitwy pod Zadwórzem okazały się wyjątkowe. Nie tyle z powodu rangi osób reprezentujących władze Rzeczypospolitej (wicemarszałek woj. podkarpackiego i konsul generalny RP), ile dzięki wspaniałemu odnowieniu tego polskiego cmentarza wojennego.

Powstańczy Czortków

Numer 1026 - 29.01.2015
Nad meandrami Seretu położone jest jedno z najpiękniejszych miast polskich Kresów. Przed II wojną światową oprócz Polaków Czortków zamieszkiwali także Ukraińcy i Żydzi. To właśnie w tym, liczącym niespełna 19 tys. mieszkańców, mieście doszło do pierwszej próby przeciwstawienia się sowieckim najeźdźcom.

Sybiracka rocznica

Numer 959 - 06.11.2014
Dwadzieścia pięć lat temu w Lesznie powstał Związek Sybiraków. Przez ten czas zaszły w nim pewne zmiany. Jedno jednak się nie zmieniło. Oddział działa bardzo aktywnie, o czym świadczy jego społeczna praca w mieście oraz działania głośne w całej Polsce.

W nowym domu

Numer 942 - 16.10.2014
Karol Machnicki, brat Władysława, świeżo upieczony urzędnik ludowego państwa, postanowił ukrócić samowolę sołdatów we wsi. W tym celu wybrał się do pobliskiego miasteczka Kożuchów (Freystadt), w którym stacjonowało LWP i gdzie mieściła się placówka UB. Wrócił z młodym bezpieczniakiem, doszło do spotkania z dowódcą garnizonu. Mariusz Solecki ziemiams@wp.pl G

Ima znaczy matka

Numer 924 - 25.09.2014
„W Kolonii [Wileńskiej] był klasztor Dominikanek, którego przełożona ukrywała u siebie kilkoro Żydów. […] Jurek Wilner był ulubieńcem matki przełożonej – blondyn z niebieskimi oczami, przypominał jej wywiezionego do niewoli brata.

Krzemienieckie spotkania

Numer 918 - 18.09.2014
Kilkanaście lat temu władze miejskie w Krzemieńcu i obwodowe w Tarnopolu obawiały się powstania tam znaczącego ośrodka kultury polskiej, dopiero pod naciskiem Warszawy i Kijowa zgodziły się na wyremontowanie przez Polskę historycznego krzemienieckiego dworku i otwarcie w nim Muzeum Juliusza Słowackiego.

Patriotyzm każe pamiętać

Numer 912 - 11.09.2014
Zamordowano tutaj około tysiąca mieszkańców wioski za to tylko, że byli Polakami – powiedziała prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka, Małgorzata Gośniowska-Kola, stojąc przy pomniku postawionym sześć lat temu przez Polaków w miejscu dawnego kościoła.

Amerykańscy piloci walczyli o Polskę

Numer 900 - 28.08.2014
„Przypominam sobie Polskę z owych dni najzacieklejszej walki, kiedy zdawało się, że nawet cud nie zdoła jej uratować, i pamiętam waleczność i lojalność, pełną poświęcenia miłość ojczyzny, jaką odznaczali się mężczyźni i kobiety, i dzieci w Polsce, oraz […] rozdział, opisujący jak tysiące najlepszych Amerykanów polskiego pochodzenia [żołnierze Armii Hallera] opuściło swoją nową ojczyznę […], żeby w

Ten pomnik powinien zniknąć!

Numer 894 - 21.08.2014
Nielegalny pomnik w Hruszowicach pod Przemyślem, od 20 lat gloryfikujący rzekome bohaterstwo Ukraińskiej Powstańczej Armii, został przed dwoma tygodniami zdewastowany. Na kamiennym licu wysokiego łuku pojawiły się m.in.

Leopold Okulicki w Legii

Numer 871 - 24.07.2014
Od kadencji Grzegorza Laty opinii publicznej niezbyt dobrze kojarzy się biurkowy aktywista Polskiego Związku Piłki Nożnej. Nowy prezes Zbigniew Boniek powoli naprawia zepsuty przez poprzednika wizerunek PZPN u. Kibicujemy zmianom in plus forsowanym w Związku, czekamy na nową generację działaczy, na ludzi czystych jak kryształ, na fachowców cieszących się szacunkiem społecznym. Utopijne?