Kultura

„Niecodzienna” na tropie królowej Elsy

numer 2495 - 29.11.2019
Kiedyś wystarczyła macocha, która chciała pozbyć się niechcianych dzieci swojego męża. Albo babinka w lesie, która dzieci chciała zjeść. Dziś siły nieczyste zostają uwolnione w lesie pamiętającym krew ludzi, którzy tam zginęli – w jutrzejszej „Niecodziennej” o tym, co kryje film dla dzieci „Kraina lodu 2”.

​„Letnicy” – inteligencja ze wszystkimi wadami

numer 2495 - 29.11.2019
TEATR „Letnicy” Maksima Gorkiego to powstały w roku 1904 dramat, który stawia wiele potrzebnych pytań, dotyczących m.in. roli i stanu inteligencji nie tylko w przedrewolucyjnej Rosji, lecz także we współczesnej Polsce.

Sakiewicz nie tylko dla dorosłych

numer 2494 - 28.11.2019
Wszystkie dzieci wraz z rodzicami i dziadkami zapraszamy jutro do Warszawy na spotkanie poświęcone najnowszemu tomowi bajek naszego redaktora naczelnego Tomasza Sakiewicza. Autor książki „Pociąg życia. Bajki dla Kostka i Mateuszka” przeczyta jej fragmenty, a na najmłodszych czytelników będą czekać smaczne przekąski i moc atrakcji – w tym możliwość zrobienia pamiątkowej fotografii.

​Męskie Granie pełne hitów

numer 2494 - 28.11.2019
PŁYTA „Dziękujemy, że jesteście z nami od 10 lat!” – informują twórcy płyty „Męskie Granie 2019” na okładce albumu. Trudno nie być, skoro tyle tu wysmakowanych dźwięków i ponadczasowych hitów w rewelacyjnym wykonaniu.

Richter w operze

numer 2494 - 28.11.2019
BALET Po 11 latach od prapremiery w Royal Opera House w Londynie, w warszawskim Teatrze Wielkim Operze Narodowej wystawiono „Infrę”. To balet do muzyki Maxa Richtera, która powstała po zamachach w londyńskim metrze w lipcu 2005 r. Spektakl oszałamiający!

Pierwsza Polka z nagrodą Marii Callas

numer 2493 - 27.11.2019
Tworzona przeze mnie opera, dążąca do doskonałości, wpisuje się w przesłanie Marii Callas – powiedziała „Codziennej” Alicja Węgorzewska-Whiskerd po odebraniu w poniedziałek w Nowym Jorku nagrody Callas Tribute Prize.

Młodzieniec – symbol strat wojennych

numer 2493 - 27.11.2019
SZTUKA „Portret młodzieńca” Rafaela, uważany przez niektórych badaczy za jego autoportret, to jedna z największych strat wojennych w dziedzinie sztuki w Polsce. Muzeum Narodowe w Warszawie przywołuje je poprzez pokaz znakomitej XVI-wiecznej kopii sprowadzonej z Museo Carrara w Bergamo.

„List z Warszawy” o potrzebie dialogu

numer 2492 - 26.11.2019
Kiedy wiele lat temu przybyłem do Polski, byłem bardzo zaskoczony. Jako amerykański Żyd spodziewałem się antysemityzmu. Nigdy mnie to nie spotkało – wyjaśnia genezę musicalu „List z Warszawy” jego autor, znakomity muzyk jazzowy Gary Guthman. Premiera spektaklu odbyła się w niedzielę na scenie Basenu Artystycznego WOK w Warszawie.

​Eurowizja Junior znów nasza!

numer 2492 - 26.11.2019
MUZYKA Reprezentująca Polskę Viki Gabor zwyciężyła w Gliwicach w konkursie Eurowizji Junior. Zaśpiewała piosenkę z ekologicznym przesłaniem pt. „Superhero”. Tym samym Polska drugi raz z rzędu zwyciężyła w „dziecięcej” Eurowizji, co wcześniej nie udało się żadnemu innemu krajowi.

Węgorzewska z nagrodą Callas

numer 2492 - 26.11.2019
MUZYKA Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor artystyczna Warszawskiej Opery Kameralnej, znalazła się w gronie laureatów nagrody „Callas Tribute Prize NY”. Nagrody, jak czytamy w uzasadnieniu, przyznawane są „kobietom, które wyróżniają się swoimi osiągnięciami w królestwie sztuki, teatru, mody, zaangażowania społecznego i oczywiście muzyki”.