Kultura

Polityczne wyznanie wiary

numer 2048 - 12.06.2018
„Brak wiadomości jest dobrą wiadomością. Ale nie w Rosji”. Na deskach Teatru Polskiego w Warszawie wystawiono „W oczach Zachodu” Josepha Conrada w reżyserii Janusza Opryńskiego. Można odnieść wrażenie, że Korzeniowski pisał powieść po to, by po upływie wieku tak właśnie wystawił ją Opryński. Dodatkowo dzieło o anatomii „rosyjskiego myślenia” nie traci na aktualności.

Mistrzostwa polskiej piosenki

numer 2048 - 12.06.2018
OPOLE Ach, cóż to był za festiwal! Cztery dni pełne znakomitej muzyki w wykonaniu zarówno legend polskiej piosenki, jak i jej wschodzących gwiazd – a to wszystko dosłownie na moment przed mundialem. Lepszej rozgrzewki przed mistrzostwami niż miniona 55. edycja Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu polscy widzowie wymarzyć sobie chyba nie mogli.

Chyra sięga po krzyż

numer 2047 - 11.06.2018
Słynna opera Georgesa Bizeta „Carmen” to najnowszy tytuł w repertuarze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Reżyser spektaklu, znany aktor Andrzej Chyra, jakby emocji w libretcie było za mało, postanowił „wzmocnić” spektakl umizgami lesbijek i postawieniem na scenie krzyża.

Marcus nie zawodzi

numer 2047 - 11.06.2018
Album W muzyce coraz częściej pojawia się pojęcie najlepszej kompozycji bez podziału na gatunki i style. Wśród kompozytorów wymienianych jednym tchem obok Krzysztofa Pendereckiego czy Arvo Pärta, padają nazwiska Herbiego Hancocka, Wayne’a Shortera, Pata Metheny’ego i Marcusa Millera. Ten ostatni właśnie wydał album „Laid Black”. Znakomity.

Sakralny thriller Marcina Wolskiego

numer 2046 - 09.06.2018
W czwartek w warszawskiej Galerii Delfiny odbyło się spotkanie autorskie Marcina Wolskiego z okazji wydania jego najnowszej książki „Ostatnie konklawe”. Opowieść o grupie bohaterów, którzy nie chcą dopuścić do tego, by papieżem został wysłannik piekieł, jest dużo bardziej intrygująca niż słynny „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna.

Artystka największego formatu na Rawie Blues

numer 2046 - 09.06.2018
FESTIWAL Rawa Blues już po raz 38. To największy na świecie festiwal bluesowy pod dachem, uhonorowany nagrodą Keeping The Blues Alive przyznaną przez The Blues Foundation w Memphis w kategorii festiwal międzynarodowy. Wzorem poprzednich lat na tegorocznej festiwalowej scenie nie zabraknie artystów największego formatu. Jedną z gwiazd będzie Marcia Ball.

Patriotyzm ponad wszystko

numer 2046 - 09.06.2018
WYDARZENIE W piątek ruszył po raz kolejny Przystanek Niepodległość, niezwykłe trzydniowe patriotyczne wydarzenie, które odbywa się na pięknej ziemi kłodzkiej.

Wielki Piątek miłości

numer 2045 - 08.06.2018
To nie jest film o niemożliwej miłości. Bo nie ma miłości niemożliwej. To melodramat o miłości, która trwa nawet bez spełnienia. Czyli miłości najprawdziwszej. „Zimna wojna”, genialny film Pawła Pawlikowskiego, od dziś w kinach.

Ludowe Oskary już wręczone

numer 2045 - 08.06.2018
FOLK Kultura ludowa jest ważna, rozwija się i inspiruje – powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński podczas uroczystej gali 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wyróżnienia wręczono w środę na Zamku Królewskim w Warszawie.

Odeszła biografka polskich bohaterów

numer 2045 - 08.06.2018
POŻEGNANIE Mało kto umiał tak pięknie opowiadać o wielkich Polakach: Mickiewiczu, Sienkiewiczu, Norwidzie czy Kościuszce. Wczoraj w Warszawie zmarła pisarka, autorka spektakli, widowisk, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych Barbara Wachowicz-Napiórkowska.