Kultura

Pojedynek o serca i kwiaty

numer 2498 - 03.12.2019
OPERA Przed nami kolejna edycja Bitwy Tenorów na Róże. Jak co roku czterech zdolnych, młodych śpiewaków stoczy przyjacielską potyczkę o uznanie publiczności. Dopełnieniem pięknej walki będą znakomite śpiewaczki, które wykonają z tenorami porywające duety. Zapraszamy 9 grudnia 2019 r. do Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Konińscy bohaterowie Solidarności

numer 2498 - 03.12.2019
Historia walki solidarnościowego podziemia o wolność przypomina mozaikę złożoną z mnóstwa elementów. Wiele z nich czeka na dogłębne zbadanie, a nazwiska licznych bohaterów z tamtych lat zatarł czas. Nazwiska ich oprawców również. Tym cenniejsze są wszelkie publikacje, dokumentujące działalność podziemną i akcje, które bywały bardzo spektakularne, choć rozgrywały się w mniejszych ośrodkach.

Różowe okulary Sakiewicza

numer 2497 - 02.12.2019
Bajki są wszędzie. Wystarczy to sobie wyobrazić. Kto wie, może wasi rodzice zmieniają się w nocy w księżniczki czy rycerzy. Może pani poseł Dominika zamienia się w dobrą wróżkę, a poważny dziennikarz Adrian w krasnala – w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, autorem książki „Pociąg życia. Bajki dla Kostka i Mateuszka”.

​Czytelniczki skazane na lewactwo

numer 2497 - 02.12.2019
MEDIA Ukazał się właśnie ostatni, grudniowy numer polskiej edycji magazynu modowego „Harper’s Bazaar”. Był jednym z najlepszych i najmniej zideologizowanych czasopism z wysokiej półki spośród tych wydawanych w Polsce. Polki zainteresowane modą, stylem życia, kulturą i urodą będą teraz zmuszone czytać głównie skrajnie lewicowe i sfeminizowane czasopisma.

Polański gwałciciel?

numer 2497 - 02.12.2019
SŁAWA I NIESŁAWA W piątek późnym wieczorem Roman Polański odwołał swoje sobotnie spotkanie ze studentami Szkoły Filmowej w Łodzi. Tego samego dnia przed łódzkim kinem Helios, w którym filmowiec odbierał nagrodę Złotego Glana na festiwalu Cinergia, wznoszono w kierunku reżysera okrzyki „gwałciciel! ”.

Coś dla ducha, coś dla oka

numer 2496 - 30.11.2019
Ponad 200 wydawnictw z Polski i zagranicy oraz reprezentujący je najwybitniejsi autorzy biorą udział w trwających od czwartku XXVIII Targach Książki Historycznej. Na Zamku Królewskim w Warszawie prezentowane są przede wszystkim pozycje naukowe, źródłowe i popularyzatorskie.

„Ryngraf” z Nagrodą im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

numer 2496 - 30.11.2019
GRATULUJEMY W czwartek w Białymstoku podczas uroczystej gali VII edycji ogólnopolskiego konkursu IPN „Audycja historyczna roku” Nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego otrzymał film „Ryngraf” w reżyserii Doroty Kani. To kolejne wyróżnienie dla tego dokumentu.

„Niecodzienna” na tropie królowej Elsy

numer 2495 - 29.11.2019
Kiedyś wystarczyła macocha, która chciała pozbyć się niechcianych dzieci swojego męża. Albo babinka w lesie, która dzieci chciała zjeść. Dziś siły nieczyste zostają uwolnione w lesie pamiętającym krew ludzi, którzy tam zginęli – w jutrzejszej „Niecodziennej” o tym, co kryje film dla dzieci „Kraina lodu 2”.

​„Letnicy” – inteligencja ze wszystkimi wadami

numer 2495 - 29.11.2019
TEATR „Letnicy” Maksima Gorkiego to powstały w roku 1904 dramat, który stawia wiele potrzebnych pytań, dotyczących m.in. roli i stanu inteligencji nie tylko w przedrewolucyjnej Rosji, lecz także we współczesnej Polsce.

Sakiewicz nie tylko dla dorosłych

numer 2494 - 28.11.2019
Wszystkie dzieci wraz z rodzicami i dziadkami zapraszamy jutro do Warszawy na spotkanie poświęcone najnowszemu tomowi bajek naszego redaktora naczelnego Tomasza Sakiewicza. Autor książki „Pociąg życia. Bajki dla Kostka i Mateuszka” przeczyta jej fragmenty, a na najmłodszych czytelników będą czekać smaczne przekąski i moc atrakcji – w tym możliwość zrobienia pamiątkowej fotografii.