Kultura

Muzeum Śląskie ma 90 lat

numer 2244 - 02.02.2019

JUBILEUSZ Muzeum Śląskie w Katowicach, które rozpoczęło świętowanie jubileuszu 90-lecia, zostało w czwartek wyróżnione złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Chwila spokoju z „Niecodzienną Gazetą Polską”

numer 2243 - 01.02.2019
Czujesz osłabienie i przeciążenie? Nie radzisz sobie z zadaniami, jakie generuje dzień? Może to znaczyć, że stres życia codziennego wpłynął negatywnie na Twój organizm i trzeba zacząć o siebie dbać. Wspomóc się lekami. Najlepiej roślinnymi. O tym już jutro w „Niecodziennej”, dołączonej do „Gazety Polskiej Codziennie”.

Ostatnie dni z kolędą

numer 2242 - 31.01.2019
2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej, kończy się według polskiej tradycji okres śpiewania pieśni bożonarodzeniowych. To ostatnie chwile, by wybrać się na kolędowy koncert.

Historia pięknej miłości

numer 2241 - 30.01.2019
Opera „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka zagości w marcu na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej. Za reżyserię dzieła, zaliczanego do grona najsłynniejszych oper XVIII-wiecznych, odpowiada Magdalena Piekorz. Kierownictwo muzyczne objął Stefan Plewniak, a scenografię przygotowują Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński, twórcy scenografii do „Zimnej wojny”.

Nowy, nie nowy Santana

numer 2241 - 30.01.2019
MUZYKA Na popularnych serwisach streamingowych ukazał się właśnie nowy minialbum Carlosa Santany „In Search of Mona Lisa”. Rozprowadzany jest również w formie tradycyjnej przez platformę Allegro.

Służyli Bogu i Ojczyźnie

numer 2240 - 29.01.2019
„W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości warto i należy przypomnieć tak postacie Kościoła katolickiego, biskupów, duchownych, żeńskie zgromadzenia, jak i całą instytucję Kościoła z jego bogactwem oferty duszpasterskiej, kulturowym wymiarem, ze świątyniami – nauczycielkami polskości, z cmentarzami i krzyżami, znaczącymi polską ziemię i wytyczającymi jej granice” – napisał we wstępie

„Czarna Pantera” czarnym koniem

numer 2240 - 29.01.2019
W Shrine Auditorium w Los Angeles rozdano w niedzielę wieczorem nagrody Stowarzyszenia Aktorów Filmowych (SAG). Tegorocznym triumfatorem nieoczekiwanie została „Czarna Pantera”. Film w reżyserii Ryana Cooglera nagrodzono w kategorii najlepsza obsada, która jest odpowiednikiem oscarowego najlepszego filmu.

Nasza historia obrazem, słowem i muzyką

numer 2240 - 29.01.2019
WYSTAWA Do końca marca na Zamku Królewskim w Warszawie można obejrzeć wystawę „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”. Ekspozycja zrealizowana z wielkim rozmachem na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości zachwyca treścią i oryginalną formą. Znaleźć na niej można prawdziwe perełki, jak choćby instalację „Topos” Jerzego Kaliny.

PiS nie chce Sorosa w polskich mediach

numer 2239 - 28.01.2019
RADIO Agora i wspierany przez George’a Sorosa fundusz MDIF chcą nabyć udziały w Radiu Zet. Rządzący PiS mówi „nie”.

Złoty Fryderyk dla „Bryla”

numer 2239 - 28.01.2019
Ogłoszono nominacje do 25. edycji Fryderyków. Wśród nominowanych jest wielu naszych faworytów: Tulia, O.S.T.R., Dawid Podsiadło, Anna Maria Jopek & Branford Marsalis. Jednak najważniejszym wyróżnieniem jest Złoty Fryderyk dla zmarłego pół roku temu Roberta Brylewskiego.