Kultura

„ANTYGONA”

Numer 122 - 02.02.2012
Znakomita wiadomość dla widzów. Kultowe spektakle i filmy Telewizji Polskiej będą za darmo dostępne w internecie. To efekt umowy między TVP a Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Na internetową stronę instytutu trafi 111 tytułów. Będą to spektakle Teatru Telewizji, filmy dokumentalne, fabularne i programy edukacyjne.

Pożegnanie z kolędami czy z chórem?

Numer 122 - 02.02.2012
Wprawdzie w liturgii okres Bożego Narodzenia zakończył się już w drugą niedzielę stycznia, lecz w tradycji Kościoła kolędy śpiewa się do święta Ofiarowania Pańskiego zwanego u nas Matki Bożej Gromnicznej, czyli do dziś. Na pożegnanie tego pięknego czasu krakowski chór przygotował specjalny koncert z utworami najwybitniejszych kompozytorów kilku epok.

Berlin nie dla nas

Numer 122 - 02.02.2012
Nie powalczymy o Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Polskie akcenty jednak się pojawią, ale nie będą powodem do dumy. Na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie powalczy 18 filmów. „Niestety w konkursie nie mamy nic z Polski, ale jestem dobrej myśli, że niedługo polskie filmy znów znajdą się w programie konkursowym.

Od obrazu do słowa

Numer 122 - 02.02.2012
Jacek Kaczmarski był głosem antykomunistycznej opozycji. Album „Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego” pokazuje jego inspiracje. Pozycja została wzbogacona płytą z omawianymi utworami muzycznymi. Nakładem wydawnictwa Demart ukazała się bogato ilustrowana pozycja autorstwa Diany Wasilewskiej i Iwony Grabskiej, opisująca artystyczne inspiracje twórczości Jacka Kaczmarskiego.

Pokonać Brazylijczyka, siedząc na kanapie

Numer 119 - 30.01.2012
W sieci gra 100 mln ludzi. To biznes wart 15 mld dol. Rynek znakomicie rozwija się też w Polsce. Jestem kierowcą rajdowym w grze „Need For Speed”, odcinek „Hot Pursuit”. W ciągu ostatnich trzech miesięcy wygrałem 90 razy – mówi Popi1980, czyli Maciej Popardowski, który gra rekreacyjnie i nazywa sam siebie niedzielnym graczem. Z kim gra? – W każdej grze jest ośmiu kierowców z różnych krajów.

Polański z szansą na Cezara

Numer 119 - 30.01.2012
Reżyser otrzymał nominację za scenariusz filmu „Rzeź”. Powodem spotkania dwóch małżeństw jest bójka między ich synami. Niby nic wielkiego, ale w Ameryce byle sprzeczka może urosnąć do wymiaru rasizmu, szowinizmu czy terroryzmu – pisaliśmy w „Codziennej” o „Rzezi”. Francuska Akademia Filmowa ogłosiła w piątek swoje typy do Cezarów.

Spuścizna Gosiewskiego

Numer 119 - 30.01.2012
Podczas uroczystego otwarcia Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach nikt nie zająknął się słowem, że powstała ona wyłącznie dzięki śp. Przemysławowi Gosiewskiemu. Był medal od ministra Bogdana Zdrojewskiego, koncert, oklaski i dobre wino. Otwarcie nowej filharmonii niespełna dwa tygodnie temu stało się możliwe tylko dzięki jednej osobie, o której nie wspomniano.

Hitler w popkulturze

Numer 120 - 31.01.2012
Rozpoczął wojnę, w której zginęło 50 mln ludzi. Niektórzy wciąż ocieplają jego wizerunek. „Adolf H. Ja wam pokażę” to filmowa opowieść o zabawnym nieudaczniku. Hitler w żółtym dresie i u fryzjera. Zestresowany w scenie łóżkowej i bawiący się w wannie. Reżyserem niemieckiej komedii jest Dani Levy. „Stromberg Hitler” i „Obersalzberg” jest serialem w niemieckiej telewizji Pro7.

Hitler w cenie

Numer 120 - 31.01.2012
W niedzielę dowiedzieliśmy się, że niewielkie płótno autorstwa Adolfa Hitlera sprzedano na aukcji w Koszycach za 32 tys. euro. Co sprawia, że landszaft przedstawiający wschód Księżyca nad mrocznym morzem zyskuje taką cenę? Sąd w ostatniej chwili zablokował plany sprzedaży fragmentów „Mein Kampf” w kioskach. Z jakich pobudek brytyjski wydawca Peter McGee planował taki skandaliczny ruch?

Raper bez korony

Numer 120 - 31.01.2012
Samozwańczego „króla podziemia” można było kochać lub nienawidzić. Po kultowej „Gorączce w Parku Igieł” Jimson nie dawał oznak życia. W środowisku coraz częściej pojawiały się plotki, że definitywnie kończy z rapowaniem. Wydana przez niego w ostatnich tygodniach „Ucieczka z wesołego miasteczka” nie wynagradza niestety kilku lat niepewności.