Kultura

„Przebudzenie”

Numer 83 - 16.12.2011
Film „Przebudzenie” to zapis tworzenia się wspólnoty wolnych Polaków po 10 kwietnia 2010 r. Jego osią są wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu: narodowa żałoba tuż po tragedii, modlitewne czuwanie pod krzyżem, organizowane w kolejnych miesiącach msze św. za ojczyznę i Marsze Pamięci. W filmie wykorzystano m.in. moje wypowiedzi o osobistym doświadczeniu Smoleńska i wiersze z tomu „De profundis”.

Portal do nauki wrażliwości

Numer 81 - 14.12.2011
Nadchodzi rewolucja w wychowaniu muzycznym dzieci i młodzieży? Oby. Kolejne poradniki i płyty z muzykoterapią odchodzą do lamusa. Narodowy Instytut Audiowizualny wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowały projekt portalu MuzykotekaSzkolna.pl. Według pomysłodawców to miejsce dla wszystkich, którzy chcą odkrywać i lepiej poznać muzykę.

Zaprojektuj logo Muzeum Narodowego – wygraj 13,5 tys. euro

Numer 81 - 14.12.2011
Muzeum Narodowe w Warszawie, w związku ze zbliżającym się jubileuszem swojego 150-lecia, ogłosiło otwarty konkurs na logo. Celem konkursu jest opracowanie również zbioru nowoczesnych mechanizmów promujących i wzmacniających markę muzeum. Podstawowym założeniem jest zwrócenie uwagi na nowoczes­ność i prestiż instytucji. Laureat wygra 13,5 tys. euro. Zgłoszenia są przyjmowane do końca grudnia br.

Głosowanie nad mistrzami

Numer 82 - 15.12.2011
W niedzielę ostatni raz zabrzmi muzyka w ramach koncertowego cyklu „Warsaw Camerata à la carte!”. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie nowatorska formuła symfonicznych prezentacji. Pomysł jest prosty, choć odrobinę szalony. Bazylika pw. Najświętszego Serca Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej w Warszawie na przestrzeni ostatnich kliku lat stała się swoistym praskim centrum kulturalnym.

Rosiewicz wodzirejem balu sylwestrowego

Numer 82 - 15.12.2011
O godzinie zero strzelą szampany, złożymy sobie życzenia i będziemy się starali, by w przyszłym roku wyjść… na zero, a nie na minus – mówi w rozmowie z Sylwią Krasnodęmbską Andrzej Rosiewicz, organizator zabawy sylwestrowej w Centrum Olimpijskim. Będzie Pan wodzirejem balu. Co Pan planuje?

Zapotrzebowanie na PRL-owskie „Kolejki”

Numer 82 - 15.12.2011
IPN wydał nową edycję zabawy edukacyjnej „Kolejka”. Dotychczasowa wersja sprzedawała się z powodzeniem nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, USA, czy... Japonii. Nowa wersja wzbogacona została o tzw. ogonek, wprowadzający nowe możliwości. Gra pozwala zmierzyć się z rzeczywistością lat 80.

Stan wojenny trwa do dziś

Numer 80 - 13.12.2011
Nie tylko w Katowicach, na Wybrzeżu czy w Warszawie organizowane są wieczory pamięci i okolicznościowe koncerty upamiętniające rocznice wprowadzenia stanu wojennego. W dyskusjach przewija się motyw bezkarności i braku zadośćuczynienia. Ta niesprawiedliwość powoduje, że stan wojenny trwa dla tych ludzi do dziś.

Filmy o stanie wojennym, które warto obejrzeć

Numer 80 - 13.12.2011
1. „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, reż. R. Wieczyński – 13 grudnia oczami ks. Jerzego Popiełuszki. Mamy tu wyjątkowe sceny chrztu robotnika przed pacyfikacją Huty Warszawa czy aresztowania jednego z przywódców Solidarności, który mówi do milicjantów: „Stan wojenny? Kto nas napadł? Dajcie broń! Świetnie strzelam. Z wami ojczyznę będę bronić!”.

Wielkie MY

Numer 80 - 13.12.2011
Sceny teatralne w całym kraju unikają tematu stanu wojennego. Teatry niezależne jednak się nie boją. We wrocławskiej operze odbył się koncert „A źródło wciąż bije…” przygotowany przez licealistów pod okiem aktorów Małgorzaty Szeptyckiej i Tomasza Sztonyka.

Bez sowieckiej interwencji

Numer 80 - 13.12.2011
Historycy mogą docierać do źródeł, ujawniać jeszcze dziesiątki dokumentów, publikować kolejne książki, a mit Jaruzelskiego, generała, bohatera, który uchronił Polskę przed sowiecką interwencją, będzie trwał. Dlaczego? Bo na straży tego kłamstwa stoją od lat potężne media z „Wyborczą” na czele.