Kultura

Cierpienie ma sens, gdy czemuś służy

numer 2490 - 23.11.2019
„Jedni giną śmiercią męczeńską, by drudzy mogli odzyskać siłę i żywotność. To wielka tajemnica wiary. Chwalebne jest pragnąć męczeństwa, ale nie należy go szukać, nie wolno lekkomyślnie wystawiać się na śmierć” – tymi słowami rozpoczyna się libretto „Kantaty dla 108 męczenników II wojny światowej”. Premiera wydarzenia w tę niedzielę w Gdańsku.

Buce kontra pasjonaci

numer 2489 - 22.11.2019
Ryk potężnych silników najsłynniejszych samochodów wyścigowych, ekscytująca rywalizacja twórców aut i kierowców w morderczym wyścigu, magnetyzujący Matt Damon i Christian Bale, a do tego świetnie oddany barwny klimat lat 60. Choć film „Le Mans ‘66” trwa ponad 2,5 godziny, czas ten mija w zawrotnym tempie, niczym wykrzesywane na ekranie prędkości. Od dziś w kinach.

„Niecodzienna” penetruje Kosmos

numer 2489 - 22.11.2019
PRASA „Astronomowie potwierdzili to, co przypuszczałem od dawna. Mianowicie każdy, kto ma możliwość, unika naszej cywilizacji. Tym razem jest to gwiazda, która z niespotykaną prędkością ucieka z naszej galaktyki” – pisze Jarosław Molga na łamach „Niecodziennej Gazety Polskiej”. Najnowszy numer magazynu już jutro z „Codzienną”.

„Kult. Film”, DOKUMENT, REŻ. OLGA BIENIEK

numer 2489 - 22.11.2019
Muzycy zespołu Kult podkreślają, że istnieją dzięki publiczności i dla publiczności. Ta więź jest obustronna i bardzo silna. Fenomen tej relacji świetnie pokazuje dokument Olgi Bieniek, do którego zdjęcia kręcono w ciągu ostatnich sześciu lat.

Diabeł lubi bałkańską sambę

numer 2488 - 21.11.2019
Kobieta w roli Mefistofelesa, neurotyczny Faust w zakrwawionym kitlu i akcja przeniesiona gdzieś w rejony śródziemnomorskie. Do tego bałkańskie rytmy à la Emir Kusturica, korowód transwestytów tańczących sambę nad dyskotekowo wystylizowaną Małgorzatą i teatralne deski przysypane warstwą ziemi.

Jezus i orgie, czyli „Chłopi” we Wrocławiu

numer 2487 - 20.11.2019
„Całe Lipce w mojej c*pce”– tym kluczem posłużyli się twórcy spektaklu „Chłopi” Władysława Reymonta w reżyserii Sebastiana Majewskiego. Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie z filią we Wrocławiu wystawiła dyplomowy spektakl swoich studentów IV roku Wydziału Aktorskiego. Pożal się Boże!

„Klaus” – debiut w świetnym stylu

numer 2487 - 20.11.2019
ANIMACJA W piątek na Netfliksie zadebiutował pierwszy pełnometrażowy film animowany stworzony przez tę platformę. „Klaus” to strzał w dziesiątkę – znakomicie opowiedziana mądra historia, która spodoba się nie tylko dzieciom.

Zrozumieć Rymkiewicza

numer 2486 - 19.11.2019
„Dwór nad Narwią”, tekst wybitnego poety Rymkiewicza, to mordercze zapasy przeszłości z teraźniejszością. Pełne błyskotliwego humoru opowieści o upiorach, którym śni się życie. Jednak ignorantem jest ten, kto sprowadzi tekst do prostej puenty. A taką próbę podjął warszawski Teatr Ateneum.

​Powiew polskiego ducha w Krakowie

numer 2486 - 19.11.2019
WYDARZENIE To niezwykły festiwal. Powiew polskiego ducha, wyrażanego przez wieki w pieśniach, od „Bogurodzicy” po Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego – mówił w niedzielę prezes IPN Jarosław Szarek, wręczając nagrody laureatom IV Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej w Krakowie.

​W SKRÓCIE

numer 2486 - 19.11.2019
Miliard za „Jokera” Obraz Todda Phillipsa stał się pierwszym filmem z kategorią „R” w historii, który zarobił miliard dolarów. To czyni produkcję najbardziej dochodowym filmem dla dorosłych na świecie, która pokonała w tej kategorii „Matrixa: Reaktywację” oraz dwie części „Deadpoola”. To również drugi – po „Mrocznym Rycerzu” – niepokazywany w Chinach film z takim osiągnięciem.