Kultura

​Chopin rulez!

numer 2521 - 02.01.2020
CO NAS CZEKA Tak jak 2019 był rokiem Moniuszki, 2020 będzie rokiem Tyrmanda, Prymasa Tysiąclecia i konkursu chopinowskiego.
7 czerwca w Warszawie nastąpi beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego. Syn wiejskiego organisty jest jedną z najważniejszych postaci polskiej historii, gigantem półwiecznej walki o polskość oraz suwerenność, czyli też o polską kulturę.

Kalejdoskop kulturalny

numer 2520 - 31.12.2019
Na co dzień spotykamy się w redakcji i opowiadamy sobie, co ciekawego widzieliśmy, przeczytaliśmy lub koncert jakiego wykonawcy nas zachwycił. Dziś oddajemy łamy kultury naszym koleżankom i kolegom z redakcji „Codziennej”. Dzielą się z czytelnikami tym, czego doświadczyli w kulturze w mijającym roku.
Olga Alehno
szef działu świat

Wiedźmin, Moniuszko, kamień gładzony

numer 2519 - 30.12.2019
Polska kultura powraca z impetem na światowe salony. Jesteśmy ważnym uczestnikiem globalnej wymiany wartości.

Muzyczne reminiscencje

numer 2518 - 28.12.2019
Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. To przez reminiscencje. Jakże może mi się podobać piosenka, którą słyszę pierwszy raz? – pytał w „Rejsie” inżynier Mamoń. Ale ciekawe, co by powiedział bohater kultowej komedii o świątecznych hitach, które w okresie Bożego Narodzenia rozbrzmiewają wszędzie aż do znudzenia.

Kulturalny flesz

numer 2518 - 28.12.2019
TRADYCJA SZOPKI Pierwszą szopkę zainicjował św. Franciszek z Asyżu w małej miejscowości Greccio we włoskiej Umbrii. Jego celem było przybliżenie ludziom tajemnicy narodzenia oraz zainteresowanie ich wiarą. Dziś szopki bożonarodzeniowe znajdziemy w każdym kościele. Wiele z nich to dzieła sztuki.

Tyrmand, lalka dla dorosłych i Pałac Kultury

numer 2517 - 27.12.2019
W atmosferze konfliktu na ekrany kin wszedł film Marcina Krzyształowicza „Pan T.”. Nie ma wątpliwości, że główny bohater grany przez Pawła Wilczaka przywołuje postać Leopolda Tyrmanda. W toku ustalania jest, czy dokonano bezprawnego nadużycia. jednak abstrahując od konfliktu, film jest bardzo interesującym ujęciem świata komunistycznej dyktatury lat 50.


​Hej kolęda, kolęda

numer 2517 - 27.12.2019
KONCERTY Święta już za nami, ale uroczysty i radosny nastrój w naszym kraju trwa przez cały okres Bożego Narodzenia w znacznej mierze dzięki wspólnemu kolędowaniu. Podtrzymujmy tę tradycję, śpiewajmy w domach, kościołach czy razem z ulubionymi artystami podczas ich koncertów. Wszak kto śpiewa, ten się dwa razy modli.

Dwie twarze Europy

numer 2516 - 24.12.2019
 Olga Tokarczuk po odebraniu Literackiej Nagrody Nobla na tradycyjnym bankiecie, w którym – jak pisze „Gazeta Wyborcza” – „mogli uczestniczyć jedynie wybrani”, miała zaszczyt siedzieć „między szwedzkim monarchą a księciem Danielem”. A po wszystkim na Okęciu została powitana jak bohaterka narodowa – salutem wodnym. Tak zakończyła się pierwsza trasa medialna nowej polskiej noblistki.

Quasimodo w sukience nastukał wiedźminowi

numer 2515 - 23.12.2019
W piątek o 9 rano największa platforma streamingowa, lewicujący Netflix, wypuściła osiem godzinnych odcinków premierowej serii „Wiedźmina”, amerykańsko-polskiego serialu na podstawie sagi Andrzeja Sapkowskiego, którego twórcą jest Lauren Schmidt.


Nie tylko Kevin

numer 2515 - 23.12.2019
NA MAŁYM EKRANIE Boże Narodzenie to czas wspólnego świętowania, ale i odpoczynku. Są okazją do tego, aby z całą rodziną zobaczyć ciekawe filmy lub zaśpiewać kolędy wspólnie z gwiazdami na małym ekranie. Co obejrzeć w tegoroczne święta w telewizji?