Kultura

Częstochowa pamięta

Numer 180 - 11.04.2012
Msza św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej, odłonięcie wystawy, koncert w bazylice jasnogórskiej i Marsz Pamięci towarzyszyły obchodom drugiej rocznicy tragedii smoleńskiej.

Partyzanckie CD

Numer 179 - 10.04.2012
W Anglii powstaje płyta zainspirowana losami polskich partyzantów z czasów II wojny światowej. Autorką albumu jest brytyjska wokalistka o polskich korzeniach Katy Carr. Płyta będzie nosiła tytuł „Passport” (Paszport). Muzyczną inspiracją albumu są wojenne doświadczenia 92-letniego dziś Kazimierza Piechowskiego, który walczył w szeregach Armii Krajowej w latach 1942–1945.

Pachnący świat kobiet

Numer 179 - 10.04.2012
FILM Czym jest arabski feminizm? Najnowszy film arabskiej reżyserki Nadine Labaki „Dokąd teraz” nakręcony jest z punktu widzenia kobiet szczęśliwych, odważnych i… sprytnych. Bohaterki biorą los w swoje ręce i dzielnie bronią życia.

Stalinizm wiecznie żywy

Numer 179 - 10.04.2012
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się dziś książka “Katyń. W oczach Zachodu” niemieckiego pisarza Franza Kadella. Książka-oskarżenie.

„Córka” już w przyszłą środę

Numer 178 - 07.04.2012
FILM Po świętach do tygodnika „Gazeta Polska” będzie dołączona płyta z niezwykłym filmem. „Tato, było warto” – mówi w nim pogrążona w żałobie Marta Kaczyńska, pakując osobiste rzeczy pary prezydenckiej kilka dni po katastrofie.

Mądrość Jana Pawła II

Numer 178 - 07.04.2012
Lektura na święta „Komentarz do Ksiąg Nowego Testamentu” polskiego papieża to przepiękne duchowe rozważania i interpretacje Pisma Świętego, które pomagają wiernym w przeżywaniu Słowa Bożego. Książka Wydawnictwa M nie tylko dowodzi ciągłego obcowania Jana Pawła II z Pismem Świętym, ale też pokazuje ogromne umiłowanie Słowa Bożego, potęgę Chrystusa i… potęgę błogosławionego papieża.

Misteria Paschalia

Numer 178 - 07.04.2012
Zmartwychwstanie Chrystusa warto świętować muzyką. Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych europejskich festiwali muzyki renesansu i baroku. Przed nami koncert finałowy. Transmisja w Polskim Radiu.

Zimna wojna domowa

Numer 178 - 07.04.2012
Najnowszy miesięcznik ogniskuje swoje teksty wokół tematyki smoleńskiej, ale nie tylko. Czy państwo musi się co jakiś czas odnawiać? Nie. Ale wspólnota narodowa potrzebuje stymulujących jej więzi bodźców. „Nie można oderwać Smoleńska od wielomiesięcznej żałoby i sytuacji pod krzyżem.

Polskość poza głównym nurtem

Numer 177 - 06.04.2012
RADIO Opolska rozgłośnia Polskiego Radia nie prezentuje w codziennej playliście utworu „Urodziłem się w Polsce” zespołu Złe Psy. Muzycy mówią o antypolskiej dyskryminacji. Piotr Moc, szef Radia Opole, tłumaczy „Codziennej”, że dzienna playlista radia prezentuje muzykę popularną, tzw. głównego nurtu: „Tekst nie był tutaj żadnym czynnikiem decydującym.

Bach na wzgórzu krzyża

Numer 177 - 06.04.2012
Krakowskie wykonanie jednej z dwóch zachowanych do dziś „Pasji” Jana Sebastiana Bacha pokazało, że w świeckiej przestrzeni sali koncertowej możliwe jest religijne przeżycie.