Kultura

Rosiewicz niezłomny

Numer 219 - 29.05.2012
MUZYKA Andrzej Rosiewicz. Wciąż pełen sił i werwy, ale na uboczu. Niemodny? Raczej niesłuszny. Nieobecny w mediach, do słuchaczy dociera dzięki CD.

Requiem dla ministra

Numer 219 - 29.05.2012
Dziś o godz. 15 przed siedzibą ministra Zdrojewskiego w obronie Warszawskiej Opery Kameralnej artyści zagrają Mozarta.

Zapraszamy na pokaz filmu!

Numer 218 - 28.05.2012
POETA POZWANY W środę film o Jarosławie Marku Rymkiewiczu będzie dodatkiem do „Gazety Polskiej”. A już dziś zapraszamy na jego pokaz w warszawskiej Kinotece. „Poeta pozwany” to obraz ukazujący zderzenie wielkości intelektualisty z absurdem procesu sądowego, w którym Rymkiewicz musi się tłumaczyć ze swoich poglądów.

Wielki sukces filharmoników

Numer 218 - 28.05.2012
Praga Cztery bisy wieńczące koncert Filharmonii Narodowej i Rafała Blechacza to najlepsza recenzja polskiego dnia w ramach festiwalu Praska Wiosna. Warszawscy symfonicy prowadzeni przez Antoniego Wita zostali przyjęci bardzo gorąco.

Noc Mozarta

Numer 218 - 28.05.2012
Od soboty do niedzieli światową stolicą muzyki Mozarta bezwzględnie była Warszawa. Impreza zaczęła się o godz. 17, kiedy zespół artystów Warszawskiej Opery Kameralnej rozpoczął wielogodzinny maraton.

Pozwoliły żyć swoim dzieciom

Numer 217 - 26.05.2012
KSIĄŻKA Dziennikarka Brygida Grysiak w książce „Wybrałam życie” przytacza historie kobiet, które mimo wielu trudności postanowiły urodzić dziecko. Od czwartku w księgarniach kupić można tę wyjątkową pozycję. To zbiór wstrząsających reportaży, których bohaterki nie dokonały aborcji, choć początkowo o tym myślały i wydawało się im, że nie mają innego wyjścia.

O wielkim pisarzu

Numer 217 - 26.05.2012
FILM W przyszłą środę do „Gazety Polskiej” dołączony będzie film „Poeta pozwany”. To portret wybitnego polskiego intelektualisty Jarosława Marka Rymkiewicza. Film dokumentalny w reżyserii Grzegorza Brauna to historia poety, który staje na sali sądowej w procesie z Agorą SA – wydawcą „Gazety Wyborczej”.

Twórzmy mity!

Numer 217 - 26.05.2012
KSIĄŻKA Wolność przychodzi wraz z prawdą. I tylko z nią. Martyna Ochnik w swojej książce „Oszołomy” sfotografowała polską zbiorowość po katastrofie smoleńskiej. Nie piszę – wspólnotę, lecz – zbiorowość, bo oprócz wspólnoty Polskę zamieszkuje również zatomizowany tłum i skrzykujący się czasami motłoch.

Na próbach mamy dreszcze

Numer 217 - 26.05.2012
Gdy pracujemy nad tekstem na próbach, mamy dreszcze. Pewne emocje są tak silne, że nie jesteśmy w stanie nad nimi zapanować – mówi Wojciech Malajkat grający ojca zaginionego dziecka w sztuce „Przebudzenie”. Pana sposób na teatr to zaskakiwanie widzów. Czym nas Pan zaskoczy w spektaklu „Przebudzenie”?

Blechacz i Lutosławski w Pradze

Numer 216 - 25.05.2012
KONCERT Orkiestra Filharmonii Narodowej wystąpi dziś w czeskiej Pradze. Warszawscy symfonicy wystąpią wraz z Rafałem Blechaczem na festiwalu Praska Wiosna.