Kultura

Wyklęci znów bohaterami!

Numer 144 - 28.02.2012
Filmy, wystawy i koncerty w całym kraju, a do tego spektakl Teatru Telewizji w internecie – to próba uczczenia ich pamięci i walki o Polskę. To również propozycja zajęć dla szkół. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca, zapowiada wiele wydarzeń kulturalnych. IPN i TVP Historia proponują pomoc szkołom ponadgimnazjalnym w zorganizowaniu popołudnia teatralnego.

Oscary rozdane!

Numer 143 - 27.02.2012
Ten tekst powstaje, kiedy nie wiemy jeszcze, czy statuetka trafiła do rąk polskich filmowców. Ale wiemy, że z Oscarami jest tak, jak z trafieniem w Lotto. Emocje kojarzone ze zwycięstwem są tak silne, że chwilowo wypieramy myśli o tym, że szanse są małe. Amerykańska Akademia Filmowa wzbudza w nas podobne nadzieje do tych, które daje nam szansa wygrania milionów w Lotto.

Happy end dla wybranych

Numer 143 - 27.02.2012
Mimo że to literacka fikcja, film „Safe House” rozgrywa się we współczesnych realiach. To wszystko mogłoby się wydarzyć i niewykluczone, że scenarzysta korzystał z wiedzy, jaką zdobywają dziennikarze śledczy. Czy ten scenariusz mógłby powstać w Polsce?

Muzyka w kolorze Indygo

Numer 142 - 25.02.2012
Warto było czekać na jej kolejną płytę, bo to, co teraz przygotowała ze swoją kapelą Indygo, to świetna muzyka. Gdy słuchałem przed laty Magdy, zawsze zastanawiałem się, dlaczego dziewczyna o takich umiejętnościach, wrażliwości i talencie nie zdecydowała się na karierę solową.

Czekając na Oscara

Numer 142 - 25.02.2012
Waży blisko 4 kg i jest najbardziej prestiżową nagrodą filmową na świecie. Do tej pory rozdano ich już 2500. Pierwszy Oscar został przyznany 83 lata temu. Najwięcej, bo po 11 statuetek, zdobyły filmy „Ben Hur”, „Titanic” oraz „Władca Pierścieni: Powrót Króla”. Najmłodszą laureatką Oscara była Shirley Temple, która w 1934 r., w wieku 6 lat, otrzymała nagrodę specjalną.

Disney na lodzie

Numer 142 - 25.02.2012
Warszawski Torwar zamienił się w Disneyland. Śnieżka, Kopciuszek, Księżniczki i herosi, zatańczą na lodzie. W tym roku zachwycą nie tylko profesjonalni łyżwiarze przebrani za bajkowe postaci, ale również prawdziwy wodospad, dziewięciometrowy smok i karoca Kopciuszka ozdobiona tysiącami lampek.

Anioły z jazzowego nieba

Numer 141 - 24.02.2012
Wietrzna i śnieżna pogoda zapowiada nadejście najlepszego festiwalu jazzowego. Przepiękna muzyka porywa serca w zimowej scenerii Beskidów. Otrzepując śnieg z butów, na scenę wchodzą kolejni jazzowi giganci.

Więcej Rosji w Polsce

Numer 141 - 24.02.2012
Rok 2015 ma być rokiem rosyjskiej kultury w Polsce i polskiej kultury w Rosji. Festiwal Piosenki Rosyjskiej czy Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik to za mało. Minister Bogdan Zdrojewski chce wymiany kulturalnej z rozmachem. Planuje bowiem uczynić 2015 Rokiem Kultury Rosyjskiej. Ministrowie kultury w obu krajach pracują nad szczegółami.

Czarująca muzyka

Numer 141 - 24.02.2012
Ruszyła 8. edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Wielu pełnosprawnych artystów mogłoby się od nich uczyć talentu” – powiedziała piosenkarka Katarzyna Dąbrowska. Przez najbliższy miesiąc utalentowane osoby niepełnosprawne mogą wysyłać zgłoszenia do konkursu. Jury wybierze 32 osoby, które zaśpiewają na koncercie 5 maja w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Bohater sceny i Polski

Numer 141 - 24.02.2012
„Kiedyś z sali doleciał nas okrzyk skierowany, jak przypuszczam, do mnie: »O rany! Przestań, bo skonam ze śmiechu!«” – to fragment bardzo osobistej książki Janusza Horodniczego „Zapiski komedianta”, która opisuje losy aktorów w Polsce Ludowej.

-->