Kultura

Zamachowski oficerem SB

Numer 183 - 14.04.2012
FILM Zaskakująca rola W produkcji Andrzeja Wajdy „Wałęsa” Zbigniew Zamachowski gra oficera SB. Aktor mówi „Codziennej”, że nie bez satysfakcji. O tym, że Andrzej Wajda robi filmową laurkę dla Lecha Wałęsy za 20 mln zł, wiemy od grudnia. Wtedy to ruszyły pierwsze zdjęcia.

Koncerty na weekend

Numer 183 - 14.04.2012
W ten wiosenny weekend prognozy pogody nie są najlepsze. Namawiam jednak do wyjścia z domu. Wybrałem na sobotni i niedzielny wieczór kilka muzycznych propozycji. Fani ostrego grania znajdą coś dla siebie, a miłośnicy etnicznych klimatów także mają spory wybór. Nie zapomniałem o koneserach piosenki literackiej i jazzu. Uwaga – głośno!

Off Plus Camera

Numer 182 - 13.04.2012
Off Plus Camera Dziś w Krakowie rozpoczyna się jeden z najważniejszych festiwali filmowych. Tegorocznymi gwiazdami będą reżyserzy Roland Joffe i Luc Besson. Off Plus Camera to m.in. konkursy, a najważniejszy z nich to międzynarodowy konkurs filmów fabularnych „Wytyczanie drogi”. Do wygrania 100 tys. dol. Konkurują tu ze sobą m.in. polski „Wymyk”, szwedzki „Avalon” czy duński „Teddy Bear”.

Latino na ulicy

Numer 182 - 13.04.2012
FILM Ocenę większości ostatnich kinowych hitów można zamknąć w zdaniu: przerost formy nad treścią. Widzimy to też w filmie „Street dance 2” 3D. Jednak w tym wypadku efekty są nie tylko akceptowalne, ale wyjątkowo służą obrazowi. Poza tym to film skazany na oglądanie w technologii 3D.

Legalnie nielegalnie

Numer 182 - 13.04.2012
Akcja społeczna „Legalna kultura” to kampania, której celem jest zachęcanie Polaków do korzystania z legalnych źródeł kultury. Szczytny cel programu wpisuje się jednak w aferę o ACTA z pełną premedytacją, a dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wspierającego kampanię, Agnieszka Odorowicz, zaprzeczała sama sobie w kwestiach fundamentalnych.

Echa Katynia

Numer 181 - 12.04.2012
PRZEGLĄD FILMÓW Mordem katyńskim interesowali się filmowcy nie tylko w Polsce. Filmy rosyjskie, ukraińskie czy białoruskie o tej tematyce oglądać można do piątku na pokazie zorganizowanym przez IPN. Przegląd filmowy „Echa Katynia” w tym roku ogniskuje się wokół produkcji zagranicznych. Celem IPN-u jest pokazanie, że tragiczny los polskiej elity zainteresował wielu reżyserów. Dziś o godz.

Film o Agacie Mróz

Numer 181 - 12.04.2012
UWIECZNIĆ SIATKARKĘ Za miesiąc do kin trafi film o wybitnej polskiej siatkarce. Wzruszająca historia Agaty czekała na ekranizację cztery lata. Mimo choroby nie zgodziła się na aborcję. Ratując życie córeczki, poświęciła swoje. Agata Mróz zmarła w wyniku ciężkiej choroby szpiku kostnego. Lilianna to teraz czterolatka.

Pomnik smoleński

Numer 181 - 12.04.2012
Gdy zrozumieliśmy, że ta brzoza jest podszyta propagandą, zlikwidowałem drzewo z pierwszego planu. W jednej z pierwszych wersji pomnika smoleńskiego była brzoza. Ostatecznie zmienił Pan ten projekt. To była reakcja na oczekiwania Polaków?

W obiektywie osobistego fotografa

Numer 181 - 12.04.2012
WYSTAWA Prezentacja zdjęć poświęconych życiu byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego zawitała do Warszawy. Otworzyła ją Marta Kaczyńska. „Warto być Polakiem” to wystawa, która wędruje po Polsce. Od wczoraj można ją oglądać w Warszawie przed Urzędem Dzielnicy Ursynów.

W skrócie

Numer 180 - 11.04.2012
„Na pomoc! Moje dziecko ma ADHD” Jeśli masz dziecko z tym problemem, masz dosyć. Ta książka może ci pomóc. Na pomoc! Moje dziecko ma ADHD. 10 lekcji, dzięki którym przetrwasz Vincent J. Monastra Wydawnictwo Jedność