Kultura

Bach na wzgórzu krzyża

Numer 177 - 06.04.2012
Krakowskie wykonanie jednej z dwóch zachowanych do dziś „Pasji” Jana Sebastiana Bacha pokazało, że w świeckiej przestrzeni sali koncertowej możliwe jest religijne przeżycie.

Skąd tu takie tłumy?

Numer 176 - 05.04.2012
Czy tu był jakiś koncert? – pytała wychodzących z kościoła Polaków mieszkanka Brukseli. W te kilka wieczorów, gdy głoszono rekolekcje u ojców oblatów w Polskiej Misji Katolickiej, niezwykłe tłumy oblegały kościół. Taki widok w stolicy Belgii musi budzić zdumienie.

Córka smutna i dumna

Numer 176 - 05.04.2012
FILM Wzruszająca impresja Marii Dłużewskiej „Córka” to coś więcej niż tylko wspomnienia córki pary prezydenckiej. O wiele więcej. Oczy całej Polski obserwowały ją, gdy czekała na lotnisku, gdy płakała przy trumnach rodziców, gdy modliła się na pogrzebie. Skromna, przejmująco smutna i przerażająco opuszczona.

Wielka historia

Numer 176 - 05.04.2012
Wydana z przepychem „Polska wielka księga historii”, która powstała nakładem krakowskiego Wydawnictwa Kluszczyński, pozwala lepiej zrozumieć naszą współczesność.

Kolumbia na topie

Numer 175 - 04.04.2012
POKAZ FILMU Dziś w warszawskich Hybrydach pokaz znanego filmu „Kolumbia. Świadectwo dla świata”. Po pokazie Dominik Tarczyński opowie o kulisach obecnie głośnej w mediach akcji wypuszczenia zakładników. Gdy film „Kolumbia. Świadectwo dla świata” dołączony był do „Gazety Polskiej”, nakład tygodnika wyczerpał się momentalnie.

Polska misteriami stoi

Numer 175 - 04.04.2012
WIDOWISKA PASYJNE Po sukcesach w Warszawie, Poznaniu i w niezliczonych miastach Polski czas na Gdańsk. Misteria Męki Pańskiej cieszą się ogromną popularnością i przypominają o najwyższej wadze Wielkiej Nocy. Jedne są ulicznymi spektaklami, które przechodzą ulicami miast, na inne trzeba zamawiać bilety na wiele tygodni wcześniej.

Cud Eucharystii

Numer 175 - 04.04.2012
Dziś o godz. 19 w Auli Jana Pawła II w gmachu Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy ul. Dewajtis 5 w Warszawie odbędzie się warszawska prapremiera najnowszego filmu Macieja Bodasińskiego i Lecha Dokowicza „Ja Jestem”. Film kręcony był w wielu miejscach świata i opowiada o cudownym darze Boga dla nas, jakim jest Eucharystia.

Przejmująca i prawdziwa

Numer 175 - 04.04.2012
Myślę, że to bardzo ważne, że para prezydencka zostawiła nam takiego pięknego człowieka jak Marta – powiedziała Maria Dłużewska. Już za tydzień film „Córka” do nabycia z „Gazetą Polską”. W filmowej impresji „Córki” znalazły się absolutnie unikatowe zdjęcia. Marta Kaczyńska pakuje do kartonów osobiste przedmioty swoich rodziców. Wszystko dzieje się w apartamentach Pałacu Prezydenckiego.

Portret pary prezydenckiej

Numer 174 - 03.04.2012
FILM „Córka” to zapis emocji, które przeżywa Marta Kaczyńska, pakując w Pałacu Prezydenckim rzeczy swoich rodziców. Film w reżyserii Marii Dłużewskiej będzie dołączony do „Gazety Polskiej” w przyszłą środę.

Zwycięzcy są przegranymi

Numer 174 - 03.04.2012
NAGRODY Węże w Polsce i Maliny w Hollywood. Poznaliśmy najgorsze filmy ubiegłego roku. Fatalni laureaci to „Wyjazd integracyjny”, „1920 Bitwa Warszawska” i „Weekend”. Za oceanem wstydzą się twórcy komedii „Jack i Jill”.