Kultura

Warsztaty z Groniec

Numer 139 - 22.02.2012
W łódzkim Teatrze Muzycznym młodzi wokaliści pod okiem Katarzyny Groniec będą uczyli się śpiewu. To akcja w ramach programu Dotknij Teatru, by uczcić zbliżający się Międzynarodowy Dzień Teatru.

Dzieła papieża w polskich księgarniach

Numer 139 - 22.02.2012
Ukazał się pierwszy tom dzieł papieża Benedykta XVI. To zapowiedź 16-tomowej edycji, która pojawi się w księgarniach w ciągu pięciu najbliższych lat. Katolicki Uniwersytet Lubelski otrzymał wyłączność na to wydanie. „Teoria liturgii” to pierwszy tom serii Opera Omnia Josepha Ratzingera.

„Wypas osobowości” czy dewiacja?

Numer 139 - 22.02.2012
W wyniku starań krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w głównej sali pojawiła się wystawa tzw. małżeństwa homoseksualnego. Wystawa jest absurdalna i budzi raczej politowanie niż jakiekolwiek uznanie.

Sztuka dla każdego

Numer 140 - 23.02.2012
Dzięki oddolnej inicjatywie ludzi kultury związanych z Teatrem Nowym w Łodzi w marcu za darmo w wielu miejscach w Polsce będzie można zobaczyć sporo spektakli i uczestniczyć w otwartych wydarzeniach kulturalnych.

Koncertowe niespodzianki Polskiego Radia

Numer 140 - 23.02.2012
Z tej okazji przygotowała wyjątkowe audycje i koncerty. Wśród urodzinowych koncertów zaplanowano występy laureatów konkursów chopinowskich – Magdaleny Lisak i Lukasa Geniušasa. Usłyszymy wyjątkowy koncert skrzypka Krzysztofa Jakowicza i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, koncert zespołu Bester Quartet i Levity, Kwintetu Wojtka Mazolewskiego.

Apokaliptyczne szambo

Numer 140 - 23.02.2012
Jeśli choć raz zadałeś sobie suflowane przez media pytanie, czy świat się skończy za parę miesięcy, przeczytaj rozmowę z ks. Dariuszem Kowalczykiem „Czy żyjemy w czasach apokalipsy?”. Odetchniesz atmosferą intelektualnego, jezuickiego ładu. Zobaczysz, że są odpowiedzi na najtrudniejsze, wydawałoby się, pytania.

Pamięci Korczaka

Numer 138 - 21.02.2012
Teraz ćwiczą balet i taniec żydowski, za chwilę śpiew. Artyści w Białymstoku przygotowują się do musicalu o Januszu Korczaku. Premiera jesienią.

Biblia Wujka w oryginale

Numer 138 - 21.02.2012
Do soboty w Bibliotece Narodowej zobaczyć można wystawę najcenniejszych zabytków piśmiennictwa. Wśród eksponatów są rękopisy „Balladyny” Juliusza Słowackiego, Biblii Jakuba Wujka czy „Dryas Zamchana” Jana Kochanowskiego. Wystawa zorganizowana jest w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Rio w brokacie i prezerwatywach

Numer 138 - 21.02.2012
Karnawał w Rio de Janeiro to samba, piękne tancerki i widowiskowe kreacje. Te obrazki cieszą oko. Mniej jednak mówi się o niebezpiecznych zachowaniach seksualnych i rozdawaniu darmowych prezerwatyw. Warto wiedzieć, że karnawałowy medal ma dwie strony.

Słynny karnawał w Rio

Numer 137 - 20.02.2012
W ciągu pięciu dni ulicami Rio przejdzie 400 tanecznych parad. Tylko do obsługi wydarzenia zatrudniono 250 tys. osób. Jak podaje PAP, karnawałowy występ na sambodromie to dla każdej szkoły samby wydatek rzędu 2–3 mln dol., finansowany w dużej mierze przez mafie zajmujące się hazardem. Jednak coraz więcej brazylijskich i zagranicznych firm inwestuje w karnawał. Brazylia może liczyć na 640 mln dol.

-->