Kultura

Spuścizna Gosiewskiego

Numer 119 - 30.01.2012
Podczas uroczystego otwarcia Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach nikt nie zająknął się słowem, że powstała ona wyłącznie dzięki śp. Przemysławowi Gosiewskiemu. Był medal od ministra Bogdana Zdrojewskiego, koncert, oklaski i dobre wino. Otwarcie nowej filharmonii niespełna dwa tygodnie temu stało się możliwe tylko dzięki jednej osobie, o której nie wspomniano.

Hitler w popkulturze

Numer 120 - 31.01.2012
Rozpoczął wojnę, w której zginęło 50 mln ludzi. Niektórzy wciąż ocieplają jego wizerunek. „Adolf H. Ja wam pokażę” to filmowa opowieść o zabawnym nieudaczniku. Hitler w żółtym dresie i u fryzjera. Zestresowany w scenie łóżkowej i bawiący się w wannie. Reżyserem niemieckiej komedii jest Dani Levy. „Stromberg Hitler” i „Obersalzberg” jest serialem w niemieckiej telewizji Pro7.

Hitler w cenie

Numer 120 - 31.01.2012
W niedzielę dowiedzieliśmy się, że niewielkie płótno autorstwa Adolfa Hitlera sprzedano na aukcji w Koszycach za 32 tys. euro. Co sprawia, że landszaft przedstawiający wschód Księżyca nad mrocznym morzem zyskuje taką cenę? Sąd w ostatniej chwili zablokował plany sprzedaży fragmentów „Mein Kampf” w kioskach. Z jakich pobudek brytyjski wydawca Peter McGee planował taki skandaliczny ruch?

Raper bez korony

Numer 120 - 31.01.2012
Samozwańczego „króla podziemia” można było kochać lub nienawidzić. Po kultowej „Gorączce w Parku Igieł” Jimson nie dawał oznak życia. W środowisku coraz częściej pojawiały się plotki, że definitywnie kończy z rapowaniem. Wydana przez niego w ostatnich tygodniach „Ucieczka z wesołego miasteczka” nie wynagradza niestety kilku lat niepewności.

W skrócie

Numer 120 - 31.01.2012
Nowa Madonna Singiel „Give Me All Your Luvin” będzie w sprzedaży od piątku, a cała płyta „MDNA” od 26 marca. Ciekawe, jaki wizerunek będzie miała artystka w nowej odsłonie. Odkąd popularność zdobyła Lady Gaga, bluźnierstwa nie są już asem Madonny. (sk) Jak się robi burzę

„Ostatni krzyk” książką roku!

Numer 118 - 28.01.2012
Z punktu widzenia Polki to temat tragiczny. Z punktu widzenia reportażysty temat niezwykły, jaki zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. Z BARBARĄ STANISŁAWCZYK, autorką książki „Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska. Historie dramatów i miłości”, rozmawia SYLWIA KRASNODĘBSKA.

Rockowy cyrk

Numer 118 - 28.01.2012
Pojęciu progresywny heavy metal nadali nowy wymiar. Dream Theater, amerykańska formacja, która zagra w niedzielę w poznańskiej Hali Arena, powstała – jak twierdzą jej założyciele – z nudów.

Prezent w filharmonii

Numer 118 - 28.01.2012
Wielominutowe owacje na stojąco to reakcja na mistrzowski koncert „Wokół Fryderyka Wielkiego”. Koncert, który odbył się 25 stycznia w Filharmonii Narodowej w Warszawie, był gratką dla każdego miłośnika muzyki dawnej.

Muzyka kresowa

Numer 118 - 28.01.2012
Za tydzień na Zamku Królewskim odbędzie się koncert rozpoczynający cykl „Muzyka Kresów Wschodnich”. Koncert to podkreślenie muzyki polskiej, która pojawia się na afiszach nieproporcjonalnie rzadko.

Gardzić Polską

Numer 118 - 28.01.2012
W ośmiu miastach wyeksponowane są plakaty z hasłem „Polskie g…”. To promocja musicalu Tymona Tymańskiego. Nasi czytelnicy są oburzeni.


-->