Kultura

„Ostatni krzyk” książką roku!

Numer 118 - 28.01.2012
Z punktu widzenia Polki to temat tragiczny. Z punktu widzenia reportażysty temat niezwykły, jaki zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. Z BARBARĄ STANISŁAWCZYK, autorką książki „Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska. Historie dramatów i miłości”, rozmawia SYLWIA KRASNODĘBSKA.

Rockowy cyrk

Numer 118 - 28.01.2012
Pojęciu progresywny heavy metal nadali nowy wymiar. Dream Theater, amerykańska formacja, która zagra w niedzielę w poznańskiej Hali Arena, powstała – jak twierdzą jej założyciele – z nudów.

Prezent w filharmonii

Numer 118 - 28.01.2012
Wielominutowe owacje na stojąco to reakcja na mistrzowski koncert „Wokół Fryderyka Wielkiego”. Koncert, który odbył się 25 stycznia w Filharmonii Narodowej w Warszawie, był gratką dla każdego miłośnika muzyki dawnej.

Muzyka kresowa

Numer 118 - 28.01.2012
Za tydzień na Zamku Królewskim odbędzie się koncert rozpoczynający cykl „Muzyka Kresów Wschodnich”. Koncert to podkreślenie muzyki polskiej, która pojawia się na afiszach nieproporcjonalnie rzadko.

Gardzić Polską

Numer 118 - 28.01.2012
W ośmiu miastach wyeksponowane są plakaty z hasłem „Polskie g…”. To promocja musicalu Tymona Tymańskiego. Nasi czytelnicy są oburzeni.

Urocze pryszcze

Numer 119 - 30.01.2012
Oliver Tate, główny bohater „Mojej łodzi podwodnej”, to dziwak, mądrala i okropny brzydal. Urodzony neurotyk, wcielenie depresji i absolutnej nieumiejętności nawiązywania jakichkolwiek relacji z innymi ludźmi. I przy okazji najsłodszy i najbardziej uroczy „nastoletni bohater”.

Galimatias na Woronicza

Numer 117 - 27.01.2012
Małgorzata Wyszyńska w emocjonalnym tonie pisze do władz TVP list, w którym prosi o zajęcie się „jej sprawą”. Mąż Iwony Schymalli publikuje list poparcia dla żony. A prezes Juliusz Braun robi z telewizją, co chce.

ACTA blokuje sztukę

Numer 117 - 27.01.2012
Osoby ściągające z internetu filmy czy muzykę chodzą także do kin i kupują płyty. A internet to dla nich kopalnia kulturowych skarbów. Narodowe Centrum Kultury sfinansowało raport „Obiegi kultury. Społeczna cyrkulacja treści” przygotowany przez Centrum Cyfrowe.

Eric Prydz w Polsce

Numer 116 - 26.01.2012
Autor dyskotekowych hitów zagra dwa koncerty. Na szczyty list przebojów wyniósł go cover „Call On Me”. Artysta znany jest z lekkich, łatwych i przyjemnych klubowych brzmień, takich jak „Pjanoo”. Dziś koncertuje w klubie Pomarańcza w Izdebniku pod Krakowem, jutro w klubie Cosmos w miejscowości Krzycko Małe k. Leszna. (sk)

Hiszpańska symfonia z japońską skrzypaczką

Numer 116 - 26.01.2012
Jutro i w sobotę w Filharmonii Narodowej wielkie symfonie romantyczne. Hiszpańska symfonia stworzona przez francuskiego kompozytora, grana przez japońską skrzypaczkę, pod batutą polskiego dyrygenta. Mayuko Kamio – piękna i młoda oraz Antoni Wit – poważny i zacny będą wykonywali „Symfonię hiszpańską” op. 21 Edouarda Lalo. A na deser „VII Symfonię E-dur Antona Brucknera”.

-->