Kultura

Hiszpańska symfonia z japońską skrzypaczką

Numer 116 - 26.01.2012
Jutro i w sobotę w Filharmonii Narodowej wielkie symfonie romantyczne. Hiszpańska symfonia stworzona przez francuskiego kompozytora, grana przez japońską skrzypaczkę, pod batutą polskiego dyrygenta. Mayuko Kamio – piękna i młoda oraz Antoni Wit – poważny i zacny będą wykonywali „Symfonię hiszpańską” op. 21 Edouarda Lalo. A na deser „VII Symfonię E-dur Antona Brucknera”.

Sens dziejów

Numer 116 - 26.01.2012
Ukazała się właśnie zwięzła i frapująco napisana „Historia Kościoła”. Ma cechy podręcznika i kryminału, przypowieści i horroru. Pozwala zrozumieć naszą współczesność. Miło jest obcować z autorem tej klasy co Zygmunt Zieliński. Jest jednym z najwybitniejszych polskich historyków. I ma pióro.

Na cześć kompozytora wszech czasów

Numer 115 - 25.01.2012
Witold Lutosławski urodził się 99 lat temu. Od dziś muzycy z górnej półki będą przypominali jego dzieła w ramach festiwalu „Łańcuch IX”. W programie znalazły się wybitne wykonania kompozycji Lutosławskiego i bliskich mu muzyków. Festiwal rozpoczyna się dziś o godz. 19 na Zamku Królewskim występem skandynawskiej śpiewaczki Solveig Kringelborn.

Mizerna kontynuacja

Numer 115 - 25.01.2012
Po tak optymistycznie zapowiadającym film zwiastunie zniecierpliwieni widzowie prawie wbiegli na kinową salę. Mając w pamięci „Sztos”, publika

Jasna Góra uczci pamięć ofiar

Numer 115 - 25.01.2012
Epitafium to trzymetrowa płaskorzeźba, na której oprócz brzóz umieszczone będą wszystkie nazwiska ofiar i fragment samolotu. W monument wkomponowana będzie tablica zdjęta przez Rosjan z kamienia w Smoleńsku w nocy przed pierwszą rocznicą.

Są nominacje do najważniejszej filmowej nagrody

Numer 115 - 25.01.2012
Film „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland został nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii obrazu nieanglojęzycznego.

Rzeźnicy

Numer 113 - 23.01.2012
Roman Polański w filmie „Rzeź” serwuje nam zabójczą mieszankę farsy i wybitnego aktorstwa. Ci, którym Polański kojarzy się tylko ze skandalami, będą zaskoczeni wielkim powrotem słynnego reżysera. Film jest stosunkowo krótki, a miejsce akcji ogranicza się do mieszkania – a w zasadzie jednego pokoju. Na ekranie pojawia się tylko czworo aktorów.

Motylem była

Numer 113 - 23.01.2012
Zachwycała ciepłem, kobiecością i refleksyjną muzyką. Odeszła jako człowiek spełniony, choć tak wiele mogłaby nam jeszcze dać. Irena Jarocka swoje umiejętności wokalne i sceniczne ćwiczyła w Paryżu, śpiewała w ośmiu językach, od 1990 r. zamieszkała na stałe w USA. Mówiła, że tęsknota za Polską była jej chorobą. Do kraju wróciła pięć lat temu. Wbrew plotkom zawsze była wierna mężowi.

Tak się zrodził faszyzm

Numer 113 - 23.01.2012
„Precz z krzyżami, na stos z moherami”. Grupa ludzi modlących się pod niewielkim drewnianym krzyżem wzbudziła wściekłość miejskiego motłochu. Już za dwa dni „Krzyż”, film na temat wydarzeń na Krakowskim Przedmieściu, będzie dodatkiem do tygodnika „Gazeta Polska”.

Rok Możdżera

Numer 114 - 24.01.2012
Wyniki corocznej ankiety czytelników Jazz Top opublikował miesięcznik „Jazz Forum”. Rezultaty nie pozostawiają wątpliwości. Rok 2011 bezdyskusyjnie należał do Leszka Możdżera.

-->