Kultura

Nietypowe Dyktando

Numer 60 - 19.11.2011
Mamy deficyt słowa, bo upraszczamy nasz język na każdym kroku. I mamy deficyt słowności, bo dane słowo znaczy coraz mniej. To dyktando ma nas postawić do pionu w obu wypadkach. To ogólnopolskie dyktando, które będzie transmitowane w sobotę przez telewizję i radio.

Muzyka na żywo pod namiotem Solidarnych

Numer 60 - 19.11.2011
Na Krakowskim Przedmieściu pod namiotem Solidarnych 2010 zabrzmią aranżacje znanych utworów. Muzycy z Los Dos to młodzi, dynamiczni i zaangażowani ar-tyści. Usłyszymy takie hity, jak choćby „What a wonderful world”, „Dziwny jest ten świat” czy „Stand by me”.

NURT

Numer 60 - 19.11.2011
Filmy różnych środowisk na jednym festiwalu. Widzowie na bezpłatnych pokazach zobaczą filmy choćby Grzegorza Brauna „Eugenika – w imię postępu” czy „Kręć! Jak kochasz, to kręć” Andrzeja Wajdy. 42 filmy powalczą o 8 nagród. „Nurt będzie takim, jakim uczynimy go wszyscy. Przez swoje uczestnictwo jako twórcy. Przez swoją obecność jako widzowie i dyskutanci. Dlatego nie zwlekaj!

Kartony listów w obronie krzyża!

Numer 60 - 19.11.2011
Pani Janina z Brzegu przesłała nam blisko 1700 podpisów pod naszym apelem o nieusuwanie krzyża z miejsc publicznych. Jesteśmy szczerze wzruszeni Państwa masowym odzewem. Postawa na-szych czytelników sprawia, że rozpiera nas duma. Formularz z miejscem na podpisy zamieścimy ponownie w poniedziałkowym numerze. Bardzo dziękujemy!!!

List otwarty do

Numer 58 - 17.11.2011
List otwarty do: Soni Bohosiewicz, Małgorzaty Braunek, Renaty Dancewicz, Romy Gąsiorowskiej Katarzyny Nosowskiej, Grażyny Wolszczak, Maksa Cegielskiego, Mateusza Damięckiego, Cezarego Harasimowicza, Tomasza Karolaka, Antoniego Pawlickiego, Jacka Poniedziałka, Wojciecha Pszoniaka, Aleksandry Szwed, Borysa Szyca. 


Agitowali – powinni przeprosić

Numer 58 - 17.11.2011
Środowisko aktorów ma piękną kartę w czasach Solidarności i stanu wojennego. Odmowa współpracy z reżimem Jaruzelskiego i Urbana, bojkot propagandowej TVP, zagrzewały do oporu i podnosiły na duchu. Komorowska, Kolberger, Dałkowska, Kamiński są przykładem niezłomnej postawy walki o wolność Polski. Niestety ich młodsi koledzy chyba inaczej dziś rozumieją słowa „wolność” i „niepodległość”.

Człowiek z sercem na dłoni

Numer 59 - 18.11.2011
Koszty leczenia w USA są ogromne, a Maciek nie grał przecież w Rolling Stonesach – z Pawłem Kukizem, który zagrał na koncercie mającym na celu zbiórkę pieniędzy dla chorego na raka Macieja Miernika, rozmawia Sylwia Krasnodęmbska.

Aktorzy nie przepraszają

Numer 59 - 18.11.2011
„Niech przeprosi ten, kto bił” – powiedział „Codziennej” Cezary Harasimowicz, jeden z aktorów, który promował inicjatywę Kolorowa Niepodległa. Wczoraj w „Codziennej” zamieściliśmy list otwarty Stowarzyszenia „Solidarni 2010”. Domaga się ono od aktorów publicznych przeprosin za udział „w spotach promujących inicjatywę zaproszenia do naszego kraju członków lewackich bojówek z Niemiec”.

Polacy - brutalni strażnicy, jak w obozie koncentracyjnym

Numer 59 - 18.11.2011
W superprodukcji „Laconia”, stworzonej przez niemiecką telewizję publiczną ARD, Polacy to sadystyczni strażnicy konwojujący włoskich jeńców.

Scenariusz w zamrażarce TVP

Numer 59 - 18.11.2011
Lech Makowiecki, założyciel zespołu Zayazd, wygrał trzy lata temu konkurs ogłoszony przez Agencję Filmową TVP. Jego dzieło to scenariusz wojennego melodramatu na temat wysiedlenia Polaków przez Niemców. Od dwóch lat gotowy tekst dwugodzinnej fabuły i siedmioodcinkowego serialu leży w telewizji. Oficjalnie na jego sfilmowanie brakuje 15 mln zł.

-->