Kultura

Obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Numer 79 - 12.12.2011
KATOWICE Centralne obchody Dziś – przegląd filmów 13 XII – msza i koncert symfoniczny NOSPR 14/15 XII – finał ogólnopolskiego konkursu historycznego 16 XII – bezprecedensowe widowisko pod Krzyżem KWK „Wujek”. Transmisja w TVP dzień później www.grudzien81.pl WROCŁAW Światło w sercu miasta Dziś – złożenie kwiatów pod tablicami bohaterów podziemia

Znów czołgi na ulicach?

Numer 77 - 09.12.2011
Relacje świadków, unikatowe zdjęcia, rekonstrukcja pacyfikacji kopalni „Wujek” i wspólny cel – by pamięć o traumatycznym stanie wojennym nie zginęła. Dziś IPN w Katowicach prezentuje swoje nowe publikacje. Wśród wystawianych pozycji znalazły się: „Grudzień 1981 w województwie katowickim” Jarosława Nei, „14 dni pod ziemią.

Polska jest piękną kobietą

Numer 77 - 09.12.2011
Nowy, autorski film Joanny Lichockiej „Przebudzenie” pokazuje tworzącą się wspólnotę wolnych Polaków. Jednocześnie obnaża tych, którzy próbują zabić ducha narodu. Nic z tego. Kłamią, by nas zabić. By zabić ducha w Polakach. Chcą zabić ducha narodu. Nic z tego. Nie tacy próbowali, panowie P. i T., K. i M.

Odeszła Madame Skandal

Numer 75 - 07.12.2011
Były koncerty w Las Vegas, rewia Casino de Paris i arie operowe w dziewięciu językach. Otworem stały przed nią sceny w USA, Australii, Tokio, Rio de Janeiro czy Paryżu. Potem samotność, szpital dla psychicznie chorych i oszuści. Artystka w niewyjaśnionych okolicznościach zmarła w wieku 73 lat. Odeszła opuszczona i biedna. W jej domu, w którym umarła, pojawiły się policja i prokuratura.

Najbardziej przewidywalny film wszech czasów

Numer 75 - 07.12.2011
Choć gra tu Sarah Jessica Parker (znana z „Seksu w wielkim mieście”) i Pierce Brosnan (odtwórca roli Jamesa Bonda), muszę użyć tego słowa. Film „Jak ona to robi?” to… szmira. Jak pogodzić miłość i karierę, a przy okazji nie zwariować? Wbrew intencjom twórców filmu efekt jest taki, że bohaterka Kate Reddy nie godzi rodziny z pracą, a co do wariactwa, to dosięga ono… widzów w kinie.

Kultura do europeizacji

Numer 75 - 07.12.2011
W czasie, gdy salonowi pupile poznańskich władz i mediów debatowali, miasto ogłosiło zamiar komercjalizacji młodzieżowych domów kultury. To samo towarzystwo zawodowych działaczy i twórców kultury, które doprowadziło do klęski Poznania w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r., postanowiło zdiagnozować i wyznaczyć nowe kierunki działania.

Koniec świata Piotra Rubika

Numer 76 - 08.12.2011
Mówią, że prędzej czy później świat się skończy. Przepowiednie nad nami wiszą i myślę o tym z niepokojem, bo dopiero wybudowałem dom – mówi Piotr Rubik w rozmowie z Sylwią Krasnodęmbską. Amerykański muzyk Moby często powtarzał, że nie będzie śpiewał o seksie w brudnej toalecie, tylko o tym, że słońce świeci na pięknym, błękitnym niebie. Z Panem jest podobnie.

Absurdy Hollywoodu

Numer 74 - 06.12.2011
Kasowy przebój i… brak scenariusza. Marcin Dorociński, Łukasz Simlat i Redbad Klijnstra rozbawili do łez w ostatniej w tym roku premierze Teatru Telewizji „Księżyc i magnolie”. Wczoraj TVP wyemitowała spektakl o kulisach funkcjonowania przedwojennego Hollywoodu.

Twardzi jak skała

Numer 74 - 06.12.2011
Stwórz utwór o żołnierzach AK i zagraj na koncercie finałowym z okazji 70. rocznicy powstania najsilniejszej armii podziemnej okresu II wojny światowej. „Hard as a ROCK, twardzi jak skała – 70. rocznica powstania Armii Krajowej” to konkurs organizowany przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Skomponowany utwór o Armii Krajowej lub pieśń historyczną należy wysłać na adres organizatora do 15 stycznia.

Złote Żaby w rękach mistrzów obrazu

Numer 74 - 06.12.2011
Stoją za kamerami, często również w cieniu reżyserów, a to od nich zależy piękno filmu. Camerimage to ich święto – festiwal najlepszych operatorów. Na XIX Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage rozdano w sobotę nagrody w dziewięciu kategoriach. Złota Żaba powędrowała do Jolanty Dylewskiej – autorki zdjęć do filmu Agnieszki Holland „W ciemności”.