Kultura

Żulowaci pogromcy trolli

Numer 91 - 27.12.2011
Wiadomo, Skandynawia to: depresja, egzystencjalizm i Bergman. A tu niespodzianka. Norweg André Ovredal nakręcił śmieszny film. I zatytułował go „Troll hunter”. Przyzwyczailiśmy się: na północ od Helu króluje abstynencja, zorza polarna i nieludzko opiekuńcze ustawodawstwo. Filmy mają tam ciężkie, zimne i dołujące. A Ovredal nakręcił film zwyczajnie fajny.

Wystrzałowa tradycja

Numer 91 - 27.12.2011
93. rocznica powstania wielkopolskiego uczczona zostanie niezwykle spektakularną oprawą. Dziś do Poznania przyjeżdża Paderewski. Wielkopolanie, powstańcie! Na czele poznańskich środowisk niepodległościowych obchodzących w sposób szczególny 93. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego znów stać będą w tym roku kibice ze stowarzyszenia Wiara Lecha.

Komuniści byli lepsi

Numer 91 - 27.12.2011
Krzysztof Penderecki: Likwidacja Chóru Polskiego Radia to absurd. Pisaliśmy przed świętami, że rada nadzorcza Polskiego Radia chce rozwiązać Chór Polskiego Radia w Krakowie. Sytuacja zespołu niepewna jest od lat. W 2007 r. w obliczu zagrożenia likwidacją pojawił się pomysł, by koszty utrzymania solidarnie wzięły na siebie również Ministerstwo Kultury oraz władze Krakowa.

Podstępna rewolucja

Numer 89 - 23.12.2011
„Globalizacja zachodniej rewolucji kulturowej” Marguerite Peeters jest jedną z pięciu najważniejszych książek ostatnich lat, które ukazały się po polsku. Podaruj ją ciekawemu świata bratankowi, zatroskanemu kryzysem wartości ojcu, lubianemu koledze.

Dwa tygodnie ŚWIĄT!

Numer 89 - 23.12.2011
Karolina Beimcik i Dana Vynnytska, czyli Babooshki, wyśpiewują naprzemiennie po polsku i ukraińsku radość Maryi i uwielbienie aniołów. Nie tracąc nic z młodzieńczego temperamentu, nie rezygnując z uroku i tajemnicy, jaką kryje muzyka etniczna, nie naginając oryginalnych melodii i fraz do rygorów modnych rytmów, można nagrać piękną płytę z kolędami.

Idealista z Powerem

Numer 87 - 21.12.2011
Pozwólmy nastolatkom zaprzyjaźnić się z bohaterami wyraziście napisanej polskiej powieści. Połóżmy im „Chłopów” Reymonta pod choinką. Czy można sobie wyobrazić lepszą karierę? Syn wiejskiego organisty, z dyplomem czeladnika krawieckiego – noblistą! Reymont życiorys ma typowy dla wybitnych idealistów. W roku 1884 zostaje wydalony z Warszawy za działalność konspiratorską.

Chór Polskiego Radia do likwidacji

Numer 87 - 21.12.2011
Śpiewał na otwarcie polskiej prezydencji, która stawiała na kulturę. Na jej finał ma być zlikwidowany. Uchwała zarządu Polskiego Radia mówi o planie likwidacji chóru. Powodem jest brak zwiększenia środków z abonamentu. Według naszych informacji wysokie odprawy związane z likwidacją będą bliskie kwocie utrzymania chóru.

Narodowa Galeria Sztuki im. Andy Rottenberg

Numer 87 - 21.12.2011
Widmo Andy Rottenberg znowu znalazło sobie wygodne miejsce w warszawskiej Zachęcie. Wystawa Goshki Macugi „Bez tytułu” to ukłon w stronę dokonań kontrowersyjnej kuratorki i rzekomy dowód na cenzurę w sztuce. Ten swoisty recykling spuścizny czołowej salonowej kurator, zapamiętanej szerzej ze skandalicznych obyczajów artystycznych, przygotowała Goshka Mascuga.

Świadectwo mocy Polaków

Numer 88 - 22.12.2011
Długie brawa, radość, ale i chwile zadumy. Długo czekaliśmy na ten film. W klubie Palladium odbyła się premiera „Przebudzenia” w reżyserii Joanny Lichockiej. Bardzo dziękuję Telewizji Polskiej za to, że wyrzuciła Joannę Lichocką, bo dzięki temu może dla nas kręcić filmy. Ona straciła fuchę, ale my zyskaliśmy geniusza – powiedział po premierowym pokazie Tomasz Sakiewicz.

Boso, ale w ostrogach

Numer 88 - 22.12.2011
Z celi śmierci wyrwał go prezydencki akt łaski. Sergiusz Piasecki był ostrym gościem. Zabijał konfidentów. Swoje złodziejskie życie opisał w genialnej powieści „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”. To najlepsza polska literatura zbójecka. Był nieślubnym dzieckiem zrusyfikowanego szlachcica i białoruskiej chłopki. Widział bolszewicki pucz zwany rewolucją październikową.