Kultura

Nie można mnie złamać

Numer 13 - 23.09.2011
W filmie „Solidarni 2010” nagranym po katastrofie smoleńskiej mieliśmy 130 świadectw ludzi spod Pałacu Prezydenckiego, w tym trzy wypowiedzi aktorów. Usłyszeliśmy, że skoro wśród tych, którzy się wypowiadają, są aktorzy, to film jest ustawiony. Doskonały wybieg do ośmieszenia sprawy. To takie oddziedziczone myślenie, że aktor to osoba nieautentyczna. Ale moja publiczność mi ufa.

Eksperyment z żywym instrumentem

Numer 14 - 24.09.2011
Klub Remont to kolebka warszawskiego hip-hopu. W latach 90. zaczynali tu wielcy tej sceny, choćby Molesta czy Warszafski Deszcz. W ostatnią środę stołeczny hip-hop wreszcie powrócił do korzeni.

Iluzje

Numer 14 - 24.09.2011
Historia dwóch małżeństw z półwiecznym stażem opowiedziana przez pryzmat tego, co działo się na łożach śmierci poszczególnych osób. Zaskoczenie. Wielkie i bardzo miłe. Skandalizujący autor Iwan Wyrypajew, wielokrotnie dający pożywki moskiewskim tabloidom, i miejsce znane z widowisk drażniących, nieprzyjemnych – warszawski Teatr Na Woli.

Wyśpiewał cierpienie swojego pokolenia

Numer 14 - 24.09.2011
Dziś mija 20 lat od ukazania się płyty „Nevermind” zespołu Nirvana. Krążka, który sprzedał się w 30 mln egzemplarzy i który zrzucił ze szczytu list przebojów superpopularny album Michaela Jacksona, „króla popu”. Dlaczego?

Japońskie nokturny

Numer 12 - 22.09.2011
Kazuo Ishiguro napisał pięć przepięknych opowiadań o miłości, muzyce i przemijaniu.Dlaczego zrobiły na mnie takie wrażenie? Każdy z bohaterów „czepia się szczęścia”, będąc nad swoją małą przepaścią tuż przed upadkiem. I mimo opłakanej sytuacji stara się cieszyć tym szczęściem. Widzimy np.

Bajka z dobrym zakończeniem

Numer 12 - 22.09.2011
Pod wpływem nacisków TVP wycofała się z cenzurowania spotów kampanii społecznej.

Tego nie polubią media

Numer 12 - 22.09.2011
„W stronę zmiany” to długo oczekiwany, legalny debiut bydgoskiego trio BiszOerKay, wspartego przez DJ-a Paulo. Chłopaków ciężko jednak nazywać debiutantami. Zarówno wiekiem, jak i dorobkiem górują nad raperami, którzy wypłynęli już do mainstreamu.