Kultura

Komputerowy patriotyzm

Numer 94 - 30.12.2011
Już niebawem będziesz mógł pokierować losami cichociemnych. Uprising 44 to pierwsza polska gra komputerowa inspirowana wydarzeniami Powstania Warszawskiego. Prawdopodobnie w czerwcu na rynku pojawi się w pełni polska produkcja, mająca na celu przybliżenie jednej z największych operacji ruchu oporu podczas II wojny światowej.

Rok kultury drugiego obiegu

Numer 95 - 31.12.2011
Podobno nic tak dobrze nie robi artystom i twórcom z powołaniem jak bieda, kryzys i niechęć decydentów. Dlatego ludzie ze środowisk niezależnych i niepodległościowych powinni być wzorem dla tych, którym koncesjonowany bunt myli się z niepokornością. Niewątpliwie mijający rok stał pod znakiem kultury.

Odwaga wyobraźni

Numer 95 - 31.12.2011
Rozjazd pomiędzy tym, co instytucjonalne, a tym, co wdarło się na rynek jako drugi obieg, nie tylko pokazuje oś sporu, jakim żyje Polska. Nawet jeśli absurdy wypunktowane w tekście Marcina Kuberki nie są świadomym programem państwa, to przez zaniechanie i brak wizji są swoiście pojmowaną polityką kulturalną.

Sześciolatki wygrały z ministerstwem?

Numer 93 - 29.12.2011
Dziś w programie „Bliżej” wracamy do batalii, którą stoczyli rodzice w obronie sześciolatków, organizując akcję „Ratuj maluchy”. Mimo że protest rodziców trwał trzy lata, to właśnie w mijającym roku udało się zebrać 370 tys. podpisów, żeby zatrzymać szkodliwą reformę edukacji. Pokażemy w programie matki i ojców, którzy uwierzyli, że warto działać.

Film skazany na sukces

Numer 93 - 29.12.2011
Kończą się zdjęcia do filmu „Hobbit: Niezwykła podróż”. Reżyser „Władcy pierścieni” podjął się ekranizacji kolejnej powieści Johna Ronalda Reuela Tolkiena: „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Akcja toczy się 60 lat przed historią „Władcy pierścieni” w fikcyjnym świecie zwanym Śródziemiem. W tytułowego bohatera wcieli się Martin Freeman. Zdjęcia kręcone były w Nowej Zelandii.

Turner zmiótł Kozyrę

Numer 93 - 29.12.2011
Instalację Katarzyny Kozyry w wygodnych salach krakowskiego muzeum zobaczyło 6 tys. osób. Stłoczone piętro wyżej obrazy Williama Turnera przyciągnęły 46 tys. odwiedzających. „Gazeta Wyborcza” szydzi z protestów przeciw wystawie Katarzyny Kozyry w Muzeum Narodowym w Krakowie. Okazało się, że pomylono Kozyrę z Dorotą Nieznalską.

Koncerty 2012

Numer 93 - 29.12.2011
Ruszyła sprzedaż biletów na przyszłoroczne koncerty. Do Polski przyjadą m.in. Björk, Sting czy Coldplay. Na dobry początek nowego roku we Wrocławiu, w Poznaniu, Warszawie i Katowicach zagra Australian Pink Floyd Show. W lutym w Krakowie zobaczymy Rachel Barton Pine, jedną z najbardziej utalentowanych amerykańskich skrzypaczek.

Sylwestrowo i ambitnie

Numer 92 - 28.12.2011
To mieszanka komercji i sztuki, która wybuchnie o północy. Teatry i opery w całej Polsce zapraszają na noc sylwestrową. Określane są mianem nietypowych ofert, a przecież mogą być prawdziwą alternatywą dla tych, których suto zakrapiane imprezy z popisami DJ-a i kolorowymi balonikami odstraszają.

Teatr 3D

Numer 92 - 28.12.2011
Użyte technologie będą wykorzystane w teatrze po raz pierwszy w historii. Świat realny przeplata się z wirtualnym. Prawdziwi aktorzy grają z tymi nienamacalnymi. Ten nowatorski spektakl przygotował Janusz Józefowicz. To teatr XXI w. Technologia 3D daje to, o czym twórcy teatralni zawsze marzyli. To między innymi kilkadziesiąt scenografii.

Wizje Lema na dużym ekranie

Numer 92 - 28.12.2011
Ten film bez animacji i nowych technologii nie miałby racji bytu. Powstaje ekranizacja „Kongresu futurologicznego” Stanisława Lema. Animacje w filmie Ariego Folmana „Kongres” mają trwać blisko godzinę. Reżyser zapewnia, że uda się je stworzyć w ciągu 10 miesięcy m.in. w Polsce i w Izraelu.