Kultura

Chopinowski scenariusz

Numer 159 - 16.03.2012
KONKURS Samorząd województwa kujawsko--pomorskiego ogłosił konkurs na filmowy scenariusz o losach Fryderyka Chopina na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej. Scenariusz „oparty na kanwie tradycji chopinowskiej” powinien opisywać m.in. wakacyjne pobyty artysty w Szafarni i okolicznych dworach oraz nawiązywać do kujawskich korzeni matki kompozytora.

Śnieżka z szablą

Numer 159 - 16.03.2012
Zapowiadana jako najważniejsza kinowa premiera wiosny „Królewna Śnieżka” zaskoczyłaby samych Braci Grimm. Trudno bowiem pogodzić się z tym, że w filmie nie ma słynnego pytania: „Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie”. Mimo to dzieci będą na pewno zachwycone.

Tajemnica na ulicach

Numer 158 - 15.03.2012
Już wkrótce największe na świecie uliczne widowiska pasyjne: 24 marca w Warszawie, tydzień później w Poznaniu. Misteria w reżyserii Artura Piotrowskiego odbywały się na poznańskiej Cytadeli od 1998 r. Co roku oglądało je kilkadziesiąt tysięcy widzów. W 2011 r. zaprezentowano je w Warszawie na służewieckim torze wyścigów konnych. Przyszło na nie wówczas ok. 30 tys. widzów.

Braveheart reaktywacja

Numer 158 - 15.03.2012
Siedemnaście lat po premierze filmu przygotowywany jest serial telewizyjny oparty na historii bohatera znanego z filmu „Braveheart”. Zapowiada się kolejny hit.

Dom

Numer 158 - 15.03.2012
– Syf! – powiedział. To słowo wybuchło jak granat. Stał i patrzył. Przystanąłem i popatrzyłem. Umierała kamienica. Tynk łuszczył się i odpadał płatami. Odsłaniał czerwone cegły, niektóre kruszyły się i rozsypywały w rdzawy proch, pozostawiały głębokie rany w murze. Rozległe pęknięcie nad bramą. Wyżej podobne. Płaskorzeźby ozdabiające fronton obtłuczone prawie doszczętnie.

Agresja na dobranoc

Numer 157 - 14.03.2012
W jednej z rzeszowskich szkół dyrektor odwołał zgodę na przyjęcie zjazdu fanów japońskiej kreskówki. Jednak to nie cenzura, a zdrowy rozsądek.

Sześć strun z ogniem

Numer 157 - 14.03.2012
KONCERT W Warszawie polskie tournée rozpoczął Al Di Meola, jeden z najsłynniejszych gitarzystów świata. Muzyk nie tylko zachwycił grą, ale również wielkim poczuciem humoru. Al Di Meola przyleciał do Polski prosto z Syberii i podtrzymał swoistą tradycję niespodzianek, którymi zwykł nas raczyć od lat.

Wyspiański pod młotek

Numer 156 - 13.03.2012
Ich cena wywoławcza to 1,8 mln zł. Dzieła zostaną zaprezentowane podczas jutrzejszej konferencji w Domu Aukcyjnym Agra-Art w Warszawie. Obrazy to portrety członków krakowskiej rodziny Sternbachów z 1904 r. Ich cena budzi poruszenie.

Audiofeels w Nowym Jorku

Numer 156 - 13.03.2012
Audiofeels uwiodło publiczność choćby „Something in the Way” Nirvany. Polscy muzycy poza śpiewem tradycyjnym naśladowali głosem brzmienia instrumentów. Sami artyści mówią o sobie, że są wokalną orkiestrą. Początkowo zespół był częścią Chóru Akademickiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. „Harmony Sweep­stakes A Cappella Festiwal” jest prestiżowym amerykańskim konkursem.

Nad Polską mgła

Numer 156 - 13.03.2012
Czy dziś poeta jest potrzebny zbiorowości? Czy poezja ma dziś w ogóle sens? Ma – w jednym jedynym wypadku. Kiedy poeta jest z tym, który płonie na widowni stadionu, lub z tym, który zatrzymuje sobą „karawanę czołgów”. Poeta-znak. Poeta-symbol oporu. Nie-podległy.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama