Kultura

​Okrągły jubileusz geniusza

numer 2286 - 25.03.2019
ROCZNICA Od piątku przy placu św. Piotra w Rzymie można za darmo oglądać obraz Leonarda da Vinci „Święty Hieronim na pustyni”. Na całym świecie trwają obchody 500. rocznicy śmierci wielkiego renesansowego artysty i naukowca.

Mały rycerz z zespołem Downa

numer 2286 - 25.03.2019
Powstał niezwykły film dokumentalny „Rycerz Stefan” opowiadający o subiektywnym świecie dziecięcych dramatów trzyletniego Stefcia z zespołem Downa. Motywem przewodnim filmu jest bajka o chłopcu, który chciał zostać rycerzem. Stefan utożsamia się z tą opowieścią, która staje się dla niego mitem potrzebnym dla jego rozwoju osobistego.

Armaty ukryte w pięknych melodiach

numer 2286 - 25.03.2019
KONCERT Filharmonia Narodowa w Warszawie w minione piątek i sobotę 22–23 marca zaprezentowała utwory, które w mniejszym lub większym stopniu łączył wątek militarny. Orkiestrę Symfoniczną FN poprowadził Wojciech Rodek, wystąpił też wirtuoz wiolonczeli Jérôme Pernoo.

Performance z Augustem

numer 2285 - 23.03.2019
Prace Augusta Zamoyskiego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, to część polskiego dziedzictwa. Cieszymy się, że zapobiegliśmy rozproszeniu tych dzieł – powiedział wicepremier Piotr Gliński, który w czwartek w warszawskim Muzeum Narodowym wziął udział w przedpremierowej prezentacji niezwykłej kolekcji. Minister kultury w blasku fleszy symbolicznie wydobył ze skrzyni kilka rzeźb.

​Miasto, którego już nie ma

numer 2285 - 23.03.2019
Fotografia Jeden z najwybitniejszych polskich fotografów odsłania zapomniane już karty z przeszłości powojennej stolicy na wystawie „Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie”, przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią. „Obserwowałem przemiany miasta przez kilka dziesięcioleci” – opowiada autor we wstępie do albumu, który towarzyszy ekspozycji.

„Niecodzienna” kontra propaganda LGBT

numer 2284 - 22.03.2019
Po burzy wywołanej przez deklarację LGBT+ forsowaną przez Rafała Trzaskowskiego, nad stolicą przeszło prawdziwe tornado. A wszystko za sprawą jednego wywiadu, którego udzielił Paweł Rabiej. Okazuje się bowiem, że budząca ogromne kontrowersje deklaracja to jeszcze nic w porównaniu z kolejnymi planami!

​Testament Jacka Kaczmarskiego

numer 2284 - 22.03.2019
WSPOMNIENIE Jak nikt inny opisywał społeczno-historyczno-polityczną sytuację Polski. Wciąż przypina się mu etykietę barda Solidarności. Jednak Jacek Kaczmarski w swojej twórczości równie często sięgał po motywy uniwersalne, ponadczasowe, z bolesnym autentyzmem wyrażając lęki i oczekiwania każdego człowieka.

Przygoda pełna dobrej akcji i muzyki

numer 2283 - 21.03.2019
Lata 70. i 80. ubiegłego wieku obfitowały w porządne polskie kino dla młodych widzów. Do dziś pokolenie, które się wychowało na filmach z tamtych lat, wspomina je z sentymentem, kojarzy bohaterów i potrafi zanucić piosenki z produkcji. Niestety nagle powstała dziura i bardzo długo trzeba było czekać na wciągający polski film dla młodzieży.

​Prymus i kryminał

numer 2283 - 21.03.2019
THRILLER Na warszawskiej ulicy ginie znany aktor prowadzący kultowy program telewizyjny dla dzieci. Niedoświadczona dziennikarka pudelkowatego portalu zaczyna prowadzić prywatne śledztwo. Ktoś przejmuje jej komputer, niszczy jej dotychczasowe życie, publikując kompromitujące zdjęcia. Niezły początek kryminału?

Cenzura na Hungaricę

numer 2282 - 20.03.2019
Obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które ustanowiono w 2007 r., odbywają się na przemian w Polsce i na Węgrzech. Tym razem uroczystości odbędą się w Kielcach w dniach 20–24 marca. Zaplanowano m.in. wydarzenia kulturalne, wśród nich koncert zespołu Hungarica. Jednak występ grupy się nie odbędzie, bowiem pod wpływem środowiska KOD prezydent Kielc Bogdan Wenta go odwołał.

-->-->