Kultura

Nie tylko perkusja

numer 2037 - 29.05.2018
MUZYKA Jan Garbarek, String Connection, Krzysztof Ścierański Trio, Terry Bozzio i na finał słynna Apocalyptica z Mikkiem Sirénem na bębnach – to gwiazdy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej „Drums Fusion”, który rozpoczął się w Bydgoszczy. Będą też warsztaty na Forum Perkusyjnym oraz uliczna Drums Parade.

Świętowanie z chórem Artos

numer 2037 - 29.05.2018
KONCERT W piątek w Warszawie w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II przy pl. Bankowym 1 odbył się koncert chóru dziecięcego Artos im. Władysława Skoraczewskiego. Wydarzenie spinało dwie okazje – Dzień Matki i Dzień Dziecka.
 

Geniusz, który przypadkiem grał na fortepianie

numer 2036 - 28.05.2018
W piątek 26 maja zobaczyliśmy, że rok stulecia niepodległości owocuje kolejnymi ciekawymi inicjatywami kulturalnymi. Jedną z nich jest szersze propagowanie muzyki Ignacego Jana Paderewskiego. Ten zasłużony dla dzieła powrotu Polski na mapę Europy polityk i mąż stanu, a przede wszystkim gwiazda pianistyki swoich czasów, pozostawił interesujący dorobek kompozytorski.

Ile polskiej muzyki w mediach

numer 2036 - 28.05.2018
MEDIA Tak zatytułowana konferencja, zorganizowana przez Związek Zawodowy Muzyków RP, odbyła się w warszawskiej siedzibie ZAiKS. Spotkali się przedstawiciele zasiadający na co dzień niejako po dwóch stronach barykady – artyści i reprezentanci nadawców. Ci ostatni w bardzo skromnej liczbie.

Włodek Pawlik w jaskini lwa

numer 2036 - 28.05.2018
JAZZ Ledwo wybrzmiały echa wielkiej gali „Gazety Polskiej” w Carnegie Hall, a już kolejny Polak podbija serca nowojorskich melomanów. Dzisiaj w słynnym klubie jazzowym Blue Note zagra trio Włodka Pawlika, a u jego boku stanie gigant jazzowej trąbki, Randy Brecker.

Rozstania i powroty

numer 2035 - 26.05.2018
Ta oszczędna opowieść o miłości porywa siłą wręcz ubezwładniającą, jednocześnie używając przy tym bardzo oszczędnych środków. Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za reżyserię film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” ma w sobie wszystko, co się zawiera w określeniu „magia kina”.
Mądrość milczenia, moc subtelności, prostota wielkiego uczucia. Tym porywa „Zimna wojna”.

Morgan Freeman oskarżony o molestowanie

numer 2035 - 26.05.2018
SKANDAL Amerykański gwiazdor filmowy Morgan Freeman przeprosił w czwartek „wszystkie osoby, które czuły się dotknięte lub potraktowane bez szacunku”. Aktor złożył to oświadczenie w związku z oskarżeniami go o napastowanie na tle seksualnym.

Doceniając kulturę ludową

numer 2035 - 26.05.2018
GALA 6 czerwca o godz. 12 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wyróżnienia ministra kultury prof. Piotra Glińskiego zostaną wręczone wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.

Bez względu na wiek

numer 2034 - 25.05.2018
Cztery niespełna 70-letnie przyjaciółki spotykają się w stworzonym przez siebie klubie czytelniczym. Ich życie zmienia się, gdy sięgają po lekturę „Pięćdziesięciu twarzy Greya”. Co prawda oryginalny tytuł filmu „Book Club” różni się od zaproponowanego przez polskiego dystrybutora „Pozycja obowiązkowa”, ale zdecydowanie odpowiada sytuacji – tę produkcję po prostu trzeba zobaczyć.

Skarb na Dzień Matki

numer 2034 - 25.05.2018
KONCERT Jutro o godz. 18 w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce” w Warszawie wystąpi Antonina Krzysztoń. Artystce towarzyszyć będzie Marcin Majerczyk, a dochód z koncertu zostanie przeznaczony na rzecz stypendium zwycięzcy konkursu Debiuty 2018.