Kultura

​Shut up, Kato!

numer 2515 - 23.12.2019
POPKULTURA „Molestowanie nieletniego przez księdza w nowym klipie […], satanistyczny antybohater podpala kościoły. Płonie nawet katedra Notre Dame” – w ten sposób na antenie jednej z polskich rozgłośni George’a Sorosa rozpoczęto kolejną bluźnierczą kampanię komercyjną. Na wiosnę 2020 r. promowany w ten sposób „artysta” ruszy w polską trasę koncertową.

Prześwity polskości

numer 2514 - 21.12.2019
TEATR Najnowsza inscenizacja „Dziadów” w Teatrze Polskim szanuje wrażliwość widza. Janusz Wiśniewski, reżyser przedstawienia, w umiejętny sposób oddał nasze duchowe korzenie, tak by każdy zadał sobie pytanie o własne miejsce we współczesnej Polsce.

Na Rok Leopolda Tyrmanda

numer 2514 - 21.12.2019
W przyszłym tygodniu na dużym ekranie zadebiutuje film „Pan T.”. O produkcji zrobiło się ostatnio głośno za sprawą sporu o to, na ile jej autorzy inspirowali się „Dziennikiem” Leopolda Tyrmanda, do którego nie otrzymali praw. Tymczasem trwają prace nad ekranizacją powieści „Zły” tego znakomitego pisarza i jednej z najbarwniejszych postaci PRL.

​Muzyczny prezent na święta

numer 2514 - 21.12.2019
KOLĘDOWANIE Już 28 grudnia rusza kolejna edycja „Betlejem w Polsce”, największej charytatywnej trasy koncertowej w naszym kraju. Organizatorzy przygotowali mnóstwo niespodzianek, w tym darmową płytę z kolędami.

„Dama z gronostajem” zaprasza do odnowionego domu

numer 2513 - 20.12.2019
To wzruszająca chwila. W niespełna 3 lata po zakupie kolekcji Czartoryskich możemy ją udostępnić zwiedzającym w odremontowanym muzeum. Zapraszam wszystkich do Muzeum Czartoryskich, bo jest co oglądać. Wszyscy powinniśmy się z tego cieszyć – powiedział w czwartek w Krakowie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

​Kultura to nie towar

numer 2513 - 20.12.2019
KINO Zdecydowaną większość kryminałów dobrze ogląda się tylko raz, bo kiedy zna się zakończenie, film traci swój największy walor – zagadkę. Tymczasem „Kod Dedala” chętnie obejrzę ponownie, bo ma niesamowity klimat, subtelność, świetnych aktorów i zapach literatury.

Piernikowa „Niecodzienna”

numer 2513 - 20.12.2019
PRASA Już jutro w magazynie „Niecodzienna Gazeta Polska” przepisy na pierniki i piernikowe ozdoby tylko ze zdrowych składników.

Z opłatkiem i kolędą

numer 2512 - 19.12.2019
Wyszliśmy z etapu, w którym obchodzenie świąt jest radością. Teraz jest także pewnym wyzwaniem, bo jak państwo wiedzą, święta już nie są zbyt poprawne i nie każdy chce te święta obchodzić, a niektórym nawet się tego zabrania – mówił podczas inauguracji tradycyjnego wieczoru kolęd przy wieczerzy wigilijnej „Gazety Polskiej” redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz.

Bluźnierstwo i indoktrynacja

numer 2512 - 19.12.2019
IDEOLOGIA W brazylijskim filmie Netflixa „Pierwsze kuszenie Chrystusa” Syn Boży jest homoseksualistą, a Maryja cudzołożnicą i ćpunką. Obraz wywołał globalną reakcję. W ciągu 14 dni od premiery pod internetową petycją wzywającą do jego wycofania podpisało się już ponad 2 mln ludzi.

Samotność w mazowieckim pejzażu

numer 2511 - 18.12.2019
Twórca wybiera z otaczającej go rzeczywistości te treści, które są dla niego istotne. Jeśli Państwo skupią się, to dojdą do przekonania, że moja postawa wobec sztuki jest moją własną, a nie dyktowaną naporem obowiązujących trendów czy też wszechobecnych konwencji – powiedział, otwierając wystawę swoich obrazów w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Janusz Lewandowski.