Kultura

Beksiński z papieru

numer 1833 - 22.09.2017
WYSTAWA 29 września o godz. 17 w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach zostanie otwarta ekspozycja „Beksiński – inspiracje”. Twórcami tej niezwykłej wystawy są wychowankowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Choszcznie, którzy wykonali autorską metodą papieroplastyki rzeźby oraz, inspirowane twórczością malarza, obrazy, rysunki i fotografie. 

Piosenka jest silniejsza. Dochodzi głośniej i dalej

numer 2436 - 19.09.2019
Zwykle 17 września staliśmy przed ambasadą rosyjską. Tym razem śpiewamy. Piosenka jest silniejsza. Dochodzi głośniej i dalej, poza mury ambasady i kraju – powiedział podczas koncertu „Bardowie Wolności” redaktor naczelny „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz. Wydarzenie odbyło się w klubie Palladium w Warszawie, w 80. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.

Niepodległość nie jest dana na zawsze

numer 2436 - 19.09.2019
Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował do uczestników koncertu „Bardowie Wolności” specjalny list. Publikujemy jego obszerne fragmenty.
Szanowni Państwo!

Rozpędzona lokomotywa bluesa

numer 2435 - 18.09.2019
Pianista, wokalista, showman... Victor Wainwright – bluesman pochodzący z Savannah w stanie Georgia – będzie jedną z gwiazd tegorocznej edycji Rawa Blues Festival. Nominowanego do nagrody Grammy artysty posłuchamy na żywo 12 października w katowickim Spodku!

Niebiańskie wojsko

numer 2435 - 18.09.2019
„Legiony” to film kameralny, zrobiony z hollywoodzkim rozmachem. Trójka młodych, zdolnych aktorów – Sebastian Fabiański, Bartosz Gelner i Wiktoria Wolańska, wspaniałe etiudy Baki, Frycza, Pawlickiego czy Szyca i wielkie sceny batalistyczne wbijające widza w fotel.

Nie chcieliśmy historyczno-patetycznej sztampy

numer 2434 - 17.09.2019
Od początku zdawałem sobie sprawę, że ta produkcja nie może być oszczędna. Mieliśmy za mało pieniędzy, a dziurę budżetową zapełniliśmy sercem i potem tych, którzy pracowali przy tym filmie – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Dariusz Gajewski, reżyser „Legionów”. – Miałem poczucie, że Darek zagwarantuje mi kino, w którym nie będzie sztampy – podkreślił z kolei producent Maciej Pawlicki.

​Na szczęście warto poczekać

numer 2434 - 17.09.2019
TEATR Baśń „Śpiąca Królewna” Charlesa Perraulta należy do klasyki. W świetnej adaptacji Hanny Januszewskiej możemy ją teraz oglądać w warszawskim Teatrze Lalka. Na uwagę zasługuje to, że muzykę do spektaklu napisał Jerzy Wasowski. Powodów do polecenia tego przedstawienia jest jednak więcej.

Studencki Oscar dla młodych łódzkich filmowców

numer 2434 - 17.09.2019
SUKCES Etiuda dokumentalna „FAMILY2” w reżyserii Yifan Sun, wyprodukowana przez szkołę filmową w Łodzi, zdobyła studenckiego Oscara w kategorii Documentary (International Film Schools).

Bardowie Wolności

numer 2433 - 16.09.2019
W 80. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę, 17 września o godz. 19 w warszawskim klubie Palladium odbędzie się koncert zatytułowany „Bardowie Wolności”. Wystąpią m.in. Jan Pietrzak, Jerzy Zelnik, Natalia Niemen, Paweł Piekarczyk, Leszek Czajkowski i Renata Przemyk.

Odzyskali słuch, wystąpią na deskach teatru

numer 2432 - 14.09.2019
O tym musicalu nie będzie cicho, bo to fenomen na skalę światową. Spektakl muzyczny „Przerwana cisza” opowiada bowiem o tym, co stoi w sprzeczności z dźwiękiem, słowem, brzmieniem. W dodatku na scenie pojawiają się osoby, które dzięki autorowi libretta do musicalu, prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, odzyskali słuch.