Kultura

Rewolucja Dorocińskiego

Numer 148 - 03.03.2012
„Siedem dni” to kryminał polityczny z odniesieniami do filmu Davida Finchera „Siedem” z Bradem Pittem. Akcja rozgrywa się w ciągu siedmiu dni i opowiada historię siedmiu kolegów. Ale przede wszystkim to opowieść o korupcji, która, jak zapowiada producent, firma Film It: „Zaczyna się na tylnym siedzeniu radiowozu, a kończy w... Brukseli”.

Idzie zimna wojna

Numer 148 - 03.03.2012
Ukazał się nowy numer „Nowego Państwa”. Dokonując analizy geopolitycznej, redakcja stawia pytania niepokojące, ale i budzące w Polakach nadzieję. Jesteśmy częścią globalnych puzzli. Raczej średnim niż małym graczem. Jednak rządzący nie mogą wyrwać się z postawy klienta obcych dworów. Polski rząd musi zerwać z polityką samomarginalizowania.

Wyklęci w rolach głównych

Numer 146 - 01.03.2012
Jako wielcy naszego narodu muszą mieć swoje miejsce na kartach historii i w kulturze. Bohaterowie Polski są dziś bohaterami sceny i ekranu. Choć ginęli tragicznie, to byli zwycięzcami. Zatem sztuka ma happy end.

Słucham nocy

Numer 145 - 29.02.2012
Miał 18 lat, gdy został megagwiazdą jazzowej gitary, a nagrany wspólnie z Chickiem Coreą album „No Mystery” został obsypany wszystkimi nagrodami z Grammy włącznie. Dzisiaj to guru sześciu strun, muzyk z własnym stylem i brzmieniem. W marcu usłyszymy go na trzech koncertach w Polsce.

Pies, urna i czerwony dywan

Numer 144 - 28.02.2012
Niekwestionowanymi liderami tegorocznego rozdania były filmy „Artysta” oraz „Hugo i jego wynalazek”. Obie produkcje zgarnęły po pięć statuetek, choć „Artyście” przypadły te najbardziej prestiżowe. Reżyser „Artysty” Michel Hazanavicius, odbierając nagrodę, podziękował swoim współpracownikom i grającemu w filmie psu Uggiemu.

Wyklęci znów bohaterami!

Numer 144 - 28.02.2012
Filmy, wystawy i koncerty w całym kraju, a do tego spektakl Teatru Telewizji w internecie – to próba uczczenia ich pamięci i walki o Polskę. To również propozycja zajęć dla szkół. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca, zapowiada wiele wydarzeń kulturalnych. IPN i TVP Historia proponują pomoc szkołom ponadgimnazjalnym w zorganizowaniu popołudnia teatralnego.

Oscary rozdane!

Numer 143 - 27.02.2012
Ten tekst powstaje, kiedy nie wiemy jeszcze, czy statuetka trafiła do rąk polskich filmowców. Ale wiemy, że z Oscarami jest tak, jak z trafieniem w Lotto. Emocje kojarzone ze zwycięstwem są tak silne, że chwilowo wypieramy myśli o tym, że szanse są małe. Amerykańska Akademia Filmowa wzbudza w nas podobne nadzieje do tych, które daje nam szansa wygrania milionów w Lotto.

Happy end dla wybranych

Numer 143 - 27.02.2012
Mimo że to literacka fikcja, film „Safe House” rozgrywa się we współczesnych realiach. To wszystko mogłoby się wydarzyć i niewykluczone, że scenarzysta korzystał z wiedzy, jaką zdobywają dziennikarze śledczy. Czy ten scenariusz mógłby powstać w Polsce?

Muzyka w kolorze Indygo

Numer 142 - 25.02.2012
Warto było czekać na jej kolejną płytę, bo to, co teraz przygotowała ze swoją kapelą Indygo, to świetna muzyka. Gdy słuchałem przed laty Magdy, zawsze zastanawiałem się, dlaczego dziewczyna o takich umiejętnościach, wrażliwości i talencie nie zdecydowała się na karierę solową.

Czekając na Oscara

Numer 142 - 25.02.2012
Waży blisko 4 kg i jest najbardziej prestiżową nagrodą filmową na świecie. Do tej pory rozdano ich już 2500. Pierwszy Oscar został przyznany 83 lata temu. Najwięcej, bo po 11 statuetek, zdobyły filmy „Ben Hur”, „Titanic” oraz „Władca Pierścieni: Powrót Króla”. Najmłodszą laureatką Oscara była Shirley Temple, która w 1934 r., w wieku 6 lat, otrzymała nagrodę specjalną.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama