Kultura

Puszczalskie wychodzą na ulicę

Numer 16 - 27.09.2011
Na 1 października zapowiadany jest pierwszy w Polsce „Marsz puszczalskich”. Ma być odpowiednikiem Slut Walks, które miały miejsce w tym roku w kilku dużych miastach na różnych kontynentach.

Autorki „Mgły” nagrały „Pogardę”

Numer 16 - 27.09.2011
Film Majki Dłużewskiej i Joanny Lichockiej „Pogarda” jest zapisem wydarzeń i emocji. Pokazuje tych, których katastrofa dotknęła dwa razy. Pierwszy raz, gdy zginęli ich mężowie, żony, ojcowie, dzieci, a po raz drugi, gdy szydzono ze zmarłych. „Pogarda” to dzieje cierpienia, ale i buntu. Głos zabitych woła do nieba i budzi ludzkie sumienia.

Kapuś i ofiara

Numer 15 - 26.09.2011
Dziś o 20.20 w Teatrze Telewizji TVP1 premiera spektaklu „Dolina nicości” w adaptacji Wojciecha Tomczyka. Spektakl oparty jest na jednej z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych książek III RP autorstwa Bronisława Wildsteina.

„Pogarda” film niebezpieczny dla władzy

Numer 15 - 26.09.2011
Rządzący mówią o nich, że są roszczeniowi i bezczelni. A oni tylko chcą poznać prawdę. O nagonce ze strony mediów i władz na rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej powstał film „Pogarda”. Trudno o lepszy tytuł. Skąd się wziął pomysł na tak mocny tytuł – „Pogarda”?

Ukazała się książka Wojciecha Sumlińskiego

Numer 13 - 23.09.2011
Ukazała się książka Wojciecha Sumlińskiego pt. „Z mocy bezprawia”. Ten thriller naprawdę napisało życie.

Nie można mnie złamać

Numer 13 - 23.09.2011
W filmie „Solidarni 2010” nagranym po katastrofie smoleńskiej mieliśmy 130 świadectw ludzi spod Pałacu Prezydenckiego, w tym trzy wypowiedzi aktorów. Usłyszeliśmy, że skoro wśród tych, którzy się wypowiadają, są aktorzy, to film jest ustawiony. Doskonały wybieg do ośmieszenia sprawy. To takie oddziedziczone myślenie, że aktor to osoba nieautentyczna. Ale moja publiczność mi ufa.

Eksperyment z żywym instrumentem

Numer 14 - 24.09.2011
Klub Remont to kolebka warszawskiego hip-hopu. W latach 90. zaczynali tu wielcy tej sceny, choćby Molesta czy Warszafski Deszcz. W ostatnią środę stołeczny hip-hop wreszcie powrócił do korzeni.

Iluzje

Numer 14 - 24.09.2011
Historia dwóch małżeństw z półwiecznym stażem opowiedziana przez pryzmat tego, co działo się na łożach śmierci poszczególnych osób. Zaskoczenie. Wielkie i bardzo miłe. Skandalizujący autor Iwan Wyrypajew, wielokrotnie dający pożywki moskiewskim tabloidom, i miejsce znane z widowisk drażniących, nieprzyjemnych – warszawski Teatr Na Woli.

Wyśpiewał cierpienie swojego pokolenia

Numer 14 - 24.09.2011
Dziś mija 20 lat od ukazania się płyty „Nevermind” zespołu Nirvana. Krążka, który sprzedał się w 30 mln egzemplarzy i który zrzucił ze szczytu list przebojów superpopularny album Michaela Jacksona, „króla popu”. Dlaczego?

Japońskie nokturny

Numer 12 - 22.09.2011
Kazuo Ishiguro napisał pięć przepięknych opowiadań o miłości, muzyce i przemijaniu.Dlaczego zrobiły na mnie takie wrażenie? Każdy z bohaterów „czepia się szczęścia”, będąc nad swoją małą przepaścią tuż przed upadkiem. I mimo opłakanej sytuacji stara się cieszyć tym szczęściem. Widzimy np.