Kultura

Głosowanie nad mistrzami

Numer 82 - 15.12.2011
W niedzielę ostatni raz zabrzmi muzyka w ramach koncertowego cyklu „Warsaw Camerata à la carte!”. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie nowatorska formuła symfonicznych prezentacji. Pomysł jest prosty, choć odrobinę szalony. Bazylika pw. Najświętszego Serca Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej w Warszawie na przestrzeni ostatnich kliku lat stała się swoistym praskim centrum kulturalnym.

Rosiewicz wodzirejem balu sylwestrowego

Numer 82 - 15.12.2011
O godzinie zero strzelą szampany, złożymy sobie życzenia i będziemy się starali, by w przyszłym roku wyjść… na zero, a nie na minus – mówi w rozmowie z Sylwią Krasnodęmbską Andrzej Rosiewicz, organizator zabawy sylwestrowej w Centrum Olimpijskim. Będzie Pan wodzirejem balu. Co Pan planuje?

Zapotrzebowanie na PRL-owskie „Kolejki”

Numer 82 - 15.12.2011
IPN wydał nową edycję zabawy edukacyjnej „Kolejka”. Dotychczasowa wersja sprzedawała się z powodzeniem nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, USA, czy... Japonii. Nowa wersja wzbogacona została o tzw. ogonek, wprowadzający nowe możliwości. Gra pozwala zmierzyć się z rzeczywistością lat 80.

Stan wojenny trwa do dziś

Numer 80 - 13.12.2011
Nie tylko w Katowicach, na Wybrzeżu czy w Warszawie organizowane są wieczory pamięci i okolicznościowe koncerty upamiętniające rocznice wprowadzenia stanu wojennego. W dyskusjach przewija się motyw bezkarności i braku zadośćuczynienia. Ta niesprawiedliwość powoduje, że stan wojenny trwa dla tych ludzi do dziś.

Filmy o stanie wojennym, które warto obejrzeć

Numer 80 - 13.12.2011
1. „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, reż. R. Wieczyński – 13 grudnia oczami ks. Jerzego Popiełuszki. Mamy tu wyjątkowe sceny chrztu robotnika przed pacyfikacją Huty Warszawa czy aresztowania jednego z przywódców Solidarności, który mówi do milicjantów: „Stan wojenny? Kto nas napadł? Dajcie broń! Świetnie strzelam. Z wami ojczyznę będę bronić!”.

Wielkie MY

Numer 80 - 13.12.2011
Sceny teatralne w całym kraju unikają tematu stanu wojennego. Teatry niezależne jednak się nie boją. We wrocławskiej operze odbył się koncert „A źródło wciąż bije…” przygotowany przez licealistów pod okiem aktorów Małgorzaty Szeptyckiej i Tomasza Sztonyka.

Bez sowieckiej interwencji

Numer 80 - 13.12.2011
Historycy mogą docierać do źródeł, ujawniać jeszcze dziesiątki dokumentów, publikować kolejne książki, a mit Jaruzelskiego, generała, bohatera, który uchronił Polskę przed sowiecką interwencją, będzie trwał. Dlaczego? Bo na straży tego kłamstwa stoją od lat potężne media z „Wyborczą” na czele.

Wychodzimy z kokonu kłamstwa

Numer 81 - 14.12.2011
Podjęcie tego tematu wymaga odwagi cywilnej, a niestety znaczna część środowiska filmowego nie chce się narażać – mówi Rafał Dudkiewicz, współautor filmu „Przebudzenie”, w rozmowie z Sylwią Krasnodęmbską. Co Pana uderzyło na Krakowskim Przedmieściu w dniach żałoby narodowej?

KORA zostawiła fanów

Numer 81 - 14.12.2011
Prowadzi telewizyjny show, wydała książkę, po długiej przerwie nagrała płytę. Można by powiedzieć o powrocie gwiazdy i nowej odsłonie. Jeśli jednak tak ma się przejawiać dojrzałość artystki, to lepiej było nie wracać na scenę. Trwa trasa koncertowa, która promuje nową płytę. Jakiś czas temu Kora po długiej przerwie wkroczyła na scenę w zupełnie nowym wizerunku.

Z kosmosu widać lepiej

Numer 78 - 10.12.2011
W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zatoczyliśmy wielkie koło. Dowodzą tego świetne opowiadania z dodatku wojennego dołączonego do grudniowego numeru „Nowej Fantastyki”. Wydany dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury i „Nowej Fantastyki” „Dodatek wojenny 1981–2011” to najlepsza artystyczna propozycja w okrągłą rocznicę tego dramatycznego wydarzenia.