Kultura

Dotknij teatru

Numer 160 - 17.03.2012
Ponad sto instytucji kultury zaprasza na bezpłatne spektakle, happeningi, akcje plenerowe i warsztaty.To pomysł ludzi kultury z Łodzi w ramach uczczenia Światowego Dnia Teatru. Akcja obejmuje cztery województwa. Oprócz sztuk teatralnych na scenach i ulicach będą projekcje filmów, warsztaty śpiewu – np. z Katarzyną Groniec w Łodzi – performance, spotkania literackie i akcje miejskie.

Światło i muzyka dla Węgier

Numer 160 - 17.03.2012
Na pl. Zamkowym w Warszawie zostanie zaprezentowana interaktywna instalacja wideo, która ma przywołać wydarzenia z węgierskiej Wiosny Ludów i oddać atmosferę walki o wolność. Ten niesamowity spektakl z użyciem światła i muzyki w sercu Starego Miasta to też upamiętnienie solidarności między naszymi narodami.

Polskie Oscary w poniedziałek

Numer 160 - 17.03.2012
„Róża”, „W ciemności” czy „Sala samobójców”? Który film będzie uznany za najlepszy? W poniedziałek w Teatrze Narodowym zobaczymy rozdanie Orłów. Galę będzie transmitowała TVP2.

Requiem dla chóru

Numer 160 - 17.03.2012
Wchodząc na scenę, chórzyści nie wiedzieli, że śpiewają ostatni raz. – Wieloma koncertami dyrygowałem, ale ten był naprawdę niesamowity. To jeden z najlepszych zespołów, jakie znam – mówi „Codziennej” kompozytor Krzesimir Dębski.

Rihanna z Beethovenem

Numer 159 - 16.03.2012
EKSPERYMENT Instrumenty klasyczne sprzężone będą z profesjonalnym sprzętem DJ-a. Zarówno DJ, jak i muzycy klasyczni są tu wirtuozami na równych prawach.

Muzeum Bajek zachwyca najmłodszych

Numer 159 - 16.03.2012
Niezwykły świat Bajki Rzeki Mimipipi to 1,5-godzinny program zabaw dla dzieci w wieku 3–9 lat, na który zaprasza Muzeum Bajek. Słuchacze popłyną magiczną rzeką po skarb ukryty w wielkiej jaskini Góry Marzeń. Napotkają w trakcie podróży niezwykłe postaci, które pomogą im dostać się do wnętrza, a potem uniknąć wielkiego zagrożenia.

Koncerto-komiks

Numer 159 - 16.03.2012
NOWATORSKI KONCERT Zwany artystą XXI w. L.U.C na koncertowej scenie połączy muzykę z komiksem.L.U.C, czyli Łukasz Rostowski, wcześniej znany był choćby z płyty „39/89 Zrozumieć Polskę”, na której wypowiedzi Stefana Starzyńskiego czy Jana Pawła II miksował z elektrobrzmieniami, tworząc wyjątkową opowieść o historii naszego kraju.

Chopinowski scenariusz

Numer 159 - 16.03.2012
KONKURS Samorząd województwa kujawsko--pomorskiego ogłosił konkurs na filmowy scenariusz o losach Fryderyka Chopina na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej. Scenariusz „oparty na kanwie tradycji chopinowskiej” powinien opisywać m.in. wakacyjne pobyty artysty w Szafarni i okolicznych dworach oraz nawiązywać do kujawskich korzeni matki kompozytora.

Śnieżka z szablą

Numer 159 - 16.03.2012
Zapowiadana jako najważniejsza kinowa premiera wiosny „Królewna Śnieżka” zaskoczyłaby samych Braci Grimm. Trudno bowiem pogodzić się z tym, że w filmie nie ma słynnego pytania: „Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie”. Mimo to dzieci będą na pewno zachwycone.

Tajemnica na ulicach

Numer 158 - 15.03.2012
Już wkrótce największe na świecie uliczne widowiska pasyjne: 24 marca w Warszawie, tydzień później w Poznaniu. Misteria w reżyserii Artura Piotrowskiego odbywały się na poznańskiej Cytadeli od 1998 r. Co roku oglądało je kilkadziesiąt tysięcy widzów. W 2011 r. zaprezentowano je w Warszawie na służewieckim torze wyścigów konnych. Przyszło na nie wówczas ok. 30 tys. widzów.#DziękujeMyZaOdwagę
reklama